Jak správně plavat, chceme-li zhubnout

plavat-zhubnout

Zvolit si plavání jako cestu ke zhubnutí je opravdu dobrá volba. Je známo, že plavci během tréninku spálí až o čtvrtinu víc energie, než třeba běžci. Plavání má řadu plus. Uveďme některá:

– Plavání nemá prakticky žádné kontraindikace (například žádné problémy s klouby)

– Je nesmírně užitečné pro záda

– Aktivně spaluje kalorie – až 400 kcal během 45 minut

– Je účinné v boji proti celulitidě

– Zlepšuje práci srdce a plic

– Protáhne všechny svaly

Tento druh sportu nejenom zpevní tělo, ale je prospěšný celému organismu. Jak bychom měli plavat, chceme-li především zhubnout? Podívejte se na náš návod.

Čím začít

Než se někam vydáte plavat, řádně se připravte, Především je třeba si vybrat správný bazén, s odpovídající délkou drah (25 nebo 50 m). Svou roli jistě hraje i to, jak daleko to máte na stadion, nebo do místa, kde se bazén nachází. Nejpříjemnější součástí přípravy je nepochybně výběr vybavení. Na trhu je k mání tolik značek a tolik modelů, že se při výběru určitě nudit nebudete. Zapomenout nesmíte ani na obuv k bazénu, brejle a kosmetiku k následnému ošetření pleti a vlasů.

Kolik uplavat

Optimální doba trvání plaveckého tréninku je 45 minut. Relativně krátká doba je dalším plus tohoto sportu, zvláště pro ty z nás, kdo mají věčně málo času a rádi by toho stihli co nejvíc. Stačí dvakrát týdně. Jak dlouho bychom měli plavat? Od 30 minut do půldruhé hodiny, záleží to na tom, o co se snažíte. Kdo se připravuje na triatlon, nepochybně zvolí dlouhé tréninkové časy a za jeden trénink uplave pěkných pár kilometrů. Pakliže si prostě chcete zpevnit postavu a získat nějakou tu fyzickou aktivitu navíc, stačí vám pětačtyřicet minut. Samozřejmě, že hlavní je skutečně plavat, nikoli postávat u bazénu.

Jak správně plavat

Pro ty, kdo začínají:

– 5−7 minut — uvolňovací cviky na břehu

– 10 minut — klidné plavání, to znamená uvolňování ve vodě

– 20 minut — trénink se střídáním zátěže různých skupin svalstva po intervalech: 100 m rychle, pak 50 m pomalu; dalších 100 m pracují pouze nohy, ruce drží nafukovací nebo pěnovou desku, 50 m pomalu, odpočíváme. Dalších 100 m pracují pouze ruce, desku držíme nohama.

– 5 minut — protažení, klidné plavání na zádech nebo jiným oblíbeným stylem.

Největší účinky při hubnutí má střídání intervalů – plavání ve vysokém tempu střídá úsek pomalého plavání. Přechod musí být plynulý, bez pauz. Podobný trénink je při spalování kalorií tři až pětkrát účinnější než prosté plavání.

Procvičit určité skupiny svalstva nám pomohou pomocné prostředky, které jsou dostupné u každého bazénu. Chceme-li dosáhnout štíhlejších nohou a boků, je dobré držet v napnutých rukou desku a intenzivně pracovat nohama. Samozřejmě, ideální pro opravdu efektní výsledek je konzultace s trenérem, který nám pomůže sestavit dokonale vypilovaný trénink, opraví techniku a ukáže, které z plaveckých pomůcek můžeme také využít.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Sedm mýtů o hubnutí
4 cviky, které můžete provádět i u televizoru