Co všechno můžeme získat správným držením těla? Zdraví páteře je velmi důležité. Špatné držení těla může způsobovat nejrůznější zdravotní obtíže a s léty vést i k nesprávné funkci vnitřních orgánů. Dnes si něco povíme o významu správného držení těla a naučíme se cviky, které ho podporují. Co nám tedy přináší správné držení těla?
První přínos
Organismus je nucen vydávat menší množství energie na odpor kladený zemské tíži. Pokud totiž nejsou hlavní tělesné opěrné body v jedné linii, musejí svaly v rámci čelení gravitaci vyvinout více síly. Důsledkem většího energetického výdeje je kromě jiných neblahých dopadů zcela přirozeně i zvýšená únava.
Druhý přínos
Přestože je správné držení těla individuální a u každého jedince může být trochu odlišné, platí některá pravidla obecně. Kromě jiného je to správná pozice umožňující správnou a úplnou funkci vnitřních orgánů. Například uvolnění svalstva páteře a pánevního dna a srovnání pánve metodou rehabilitační pracovnice Ludmily Mojžíšové vedlo u řady žen k nápravě činnosti reprodukčních orgánů a odstranění neplodnosti.
Třetí přínos
Správné držení těla nepodporuje pouze vaše zdraví. Držíte-li se zpříma, svalstvo uvolněné, brada v jedné linii s podlahou, působíte elegantně, přirozeně a přitom neobyčejně půvabně. Sama své tělo vlastně nevnímáte, nikde žádné napětí, žádná bolest, kterou je třeba překonávat.
Čtvrtý přínos
Královské držení těla je spojeno s elegantní, lehkou a souměrnou chůzí. To proto, že páteř si hravě poradí se svojí zátěží a není nucena její podstatnouo část přenášet na nohy. Chůze je plynulá, uvolněná, bez trhavých pohybů. Pohybujete se lehce a bez námahy.
Tento seznam by mohl pokračovat ještě dlouho. Význam zdravé páteře pro lidské zdraví a psychickou pohodu je jednoduše neocenitelný.
Dnes vám dáme dvě rady.
Ta první zní: Pozorujte kočky.
Zní to možná úsměvně, ale věřte, má to smysl. Pozorujte kočky, jak si uvolňují a protahují tělo, když se probudí. Všímejte si všech podrobností a zapamatujte si, jak kočičí pohyby následují jeden za druhým. Pokuste se je opakovat se stejným soustředěním, stejně důkladně a se stejným potěšením, jaké z nich má kočka. Věřte, že řádné kočičí protažení může být velmi příjemné.
Nejlepší je věnovat se mu ještě v posteli, hned poté, co se probudíte. Pokud ho nebudete odbývat, postupně s údivem zjistíte, že se vám navrací kočičí pružnost. Skoro jako v dětství.
Dodejme ještě, že pravidelné kočičí protahování působí příznivě i na pevnost svalstva včetně svalstva břišního. Můžete je prostřídat s jedním ze cvičení Ludmily Mojžíšové – protahování končetin do délky, kdy při nádechu natahujete co nejvíc do dálky nejprve pravé končetiny a pak levé, nebo všechny najednou, nebo protilehlé končetiny – pravou nohu a levou ruku a pak levou nohu a pravou ruku.
Druhá rada. Cvičení, kterému můžete říkat «Zeď»
Lakonický název, naprosto jednoduché provedení, fantastický efekt. Tak by se dalo shrnout cvičení u zdi.
Jak cvičení správně provádět. Nejdříve to první:
Přitiskněte se zády ke zdi tak, abyste se jí zátylkem, lopatkami, hýžděmi, lýtky, patami a lokty dotýkali. Břicho je vtažené, brada mírně zvednutá.
V této pozici setrvejte bez pohybu dvě minuty, načež aniž byste se jakkoli od zdi vzdálili, provedete následující cviky:
- Pokrčte poněkud pravou nohu v koleni, abyste ji nadzvedli nad podlahu. Poté ji pomalu vracejte do výchozího postavení.
- Tentýž pohyb proveďte levou nohou.
- Nadzvedněte paty malinko nad podlahu a udělejte tři dřepy.
Poté odejděte z blízkosti zdi – nezapomeňte si zachovat správné držení těla! – a proveďte postupně dva úklony nalevo, dva předklony, dva úklony napravo a dva záklony. Všechny pohyby při tomto cvičení musejí být pomalé a plynulé.
Cvičení provádějte každý den alespoň dvakrát. Vícekrát můžete, méně znamená, že účin bude spíše nulový.
Pokud se vám u zdi zalíbí, můžete si také vyzkoušet čínský dřep. Pro celkovou dynamiku vaší páteře není nic lepšího:
Tentokrát se ke zdi postavíte čelem, nohy rozkročíte na šíři ramen, špičky lehce vytočíte do stran. Zpočátku pro lepší rovnováhu můžete rozpažit, v ideálním případě však ruce držíte volně spuštěné před tělem. Při dokonalém provedení se celé paže od ramen dolů dotýkají zdi, stejně jako váš obličej a špičky nohou. Zeď vám pomůže uchovat při cvičení správnou pozici kolen a trupu.
Nyní nadechněte nosem, pomalu pokrčujte nohy a jděte do dřepu. Kolena držte nad špičkami nohou. Klesněte tak nízko, jak dokážete a pak se s výdechem pomalu vracejte vzhůru. Stále se dotýkejte zdi.
Nenechte se odradit tím, že se vám zkraje nebude cvik dařit a budete mít tendenci padat dozadu (radši si za sebe položte složenou deku nebo karimatku). Nemusíte také hned od počátku být u zdi tak těsně, jak cvik vyžaduje. Neztraťte však trpělivost a u cvičení vydržte. V naší kultuře bohužel není dřep obvyklým posedem, jako je tomu v Asii, kde lidé ani ve vysokém věku neztrácejí schopnost hlubokého dřepu a spolu s ní i pružnost páteře. U nás si většinou umí takhle dřepnout jenom malé děti. Tradiční čínská medicína přisuzuje tomuto cviku nejen blahodárný účinek na páteř a celý opěrný aparát, ale i na všechny orgány lidského těla, oběhovou soustavu a metabolismus.
Pamatujte – páteř se za péči o sebe umí odvděčit. Proto ji v žádném případě nepodceňujte.
Spolu s pružností, elegantním pohybem a vznosným držením těla získáte příjemný bonus – zbavíte se nebo alespoň výrazně omezíte dva příznaky dokládající váš věk:
- Vrásek na hrdle
- Povislé tváře – takzvané gravitační ptózy, kdy elasticita pleti natolik zeslábne, že již není schopna vzdorovat přirozenému vlivu gravitace, vytvářejí se falešné kruhy pod očima, rty se opticky zmenšují, vytvářejí obrácený oblouk a lícní svalstvo ochabuje až přes linii čelisti.
Jak se zbavit tuku na pažích: 5 cviků
Jak se pomocí tenisového míčku zbavit bolestí v zádech