5 nebo 25 kilo navíc – jak se liší strategie hubnutí.

Jako člověk, kterému se podařilo shodit třicet kilo nadváhy, vím velice dobře, že zhubnout o nějakých pět či sedm kilogramů rozhodně není to samé, jako jich chtít shodit dvacet pět a víc. Je to asi takový rozdíl, jako mezi během na krátkou nebo dlouhou trať – a také přitom zabírají úplně jiné postupy. Podívejte se na několik rad, které mi svého času hodně pomohly.

1.Oblečení a účes. Ve vyprávěních o tom, jak se někomu podařilo zhubnout, často můžeme číst, jak někdejší „štíhlé“ oblečení posloužilo jako skvělý stimul ke shazování přebytečných kil. No ano, jestliže potřebujete shodit tři nebo čtyři kila a můžete dál nosit těsné džíny nebo sukni, které sice dopínáte s velkými obtížemi, ale přece jen dopínáte, pak je to doopravdy výborný doplněk motivace. Jedna moje známá mi dokonce vyprávěla, jak v době, kdy hubnula (měla navíc asi pět kilo), si na večeři vždycky oblékala svoje oblíbené obtažené džíny, na kterých už nezapnula knoflík. Pomáhalo jí to, aby se večer moc nenacpala…

Pokud se ovšem potřebujete zbavit patnácti a více kilogramů, pak pokud chcete být úspěšní, potřebujete přístup přímo opačný. Především zvolte takové oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně a jistě, i když bude mít velikost větší než konfekční padesátku. Věřte mi, vím, o čem mluvím, běh na dlouhou trať musí být pohodlný. A neodkládejte návštěvu kadeřnictví. Žádné „Až zhubnu, nechám se stylově ostříhat“. Modelka Linda Evangelista v jednom z rozhovorů vyprávěla, že v době, kdy prožívala těžkou depresi, přibrala opravdu hodně. A první, co udělala, když se rozhodla dát se do pořádku bylo, že se vydala ke svému kadeřníkovi se žádostí o ostříhání a novou barvu vlasů. Teprve pak se začala vracet do formy. To se jí nakonec podařilo, stejně jako se jí podařilo najít lásku a mít dítě.

2. Odlehčovací dny. Na internetu najdete spoustu příkladů diet a odlehčovacích dnů. Některé jsou skutečně velmi účinné a nepoškozují zdraví, jiné ovšem působí opačně – zhubnete krátkodobě a zdraví přitom dostane zabrat. Je tedy potřeba být opatrní. Pokud máte jen nevelkou nadváhu, mohou tyhle „odlehčováky“ skutečně hmotnost snížit. Avšak když člověk běží maraton a ne sprint, když potřebuje shodit spoustu kilogramů, znamená orientace na dietu polibek smrti. Je naopak za každou cenu třeba zbavit se myšlenek na jídlo a vymyslet něco jiného, čím mozek zaměstnat.

Když si stanovíte základní směr svého hubnoucího programu a svého uzdravování, přepněte se z jídla a kalorií na život, na koníčky, práci a rodinu – na všechno, co je pro vás zdrojem kladných emocí. A zejména – přestaňte myslet na to, co a jaké množství toho sníte. Slavná francouzská fotografka a blogerka Garance Doré ve své knize «Love, style, life“ („Láska, styl, život“) vzpomíná, jak sama sebe přivedla na pokraj nervového zhroucení, když se donekonečna vážila a přemýšlela o tom, co snědla a kolik toho sníst měla. Také totiž měla nadváhu a ne zrovna malou.

Tady se hodí zmínit se o vhodnosti či nevhodnosti stravovacího deníku. Jestliže si nepamatujete, co jste do sebe naházeli včera večer po návratu z práce, možná, že když si budete svoje snídaně, obědy, večeře a svačiny několik dní zapisovat, objevíte problém: pijete málo vody a žízeň zaměňujete za hlad, vynecháváte obědy, jíte příliš mnoho moučníků a pečiva vůbec. Když tohle upravíte, dvě tři přebytečná kila se vytratí tak nějak sama o sobě. Při maratónském hubnutí však stravovací deník může naopak způsobit, že začnete na problému bazírovat, ale nebudete ho řešit. A stejný dopad má na „maratónce“ každodenní vážení.

3. Nikdy neříkej nikdy. I když na sedm či deset dnů si člověk dokáže odepřít prakticky vše, co ho napadne, na dlouhé trati hubnutí by mu tohle neprošlo. Začal by propadat smutné beznaději – to už si nikdy nebude moci dát svůj oblíbený tvarohový koláč, čokoládu nebo pizzu?

Za prvé, v tomhle případě se báječně hodí zlaté pravidlo odvykání jakékoli chemické závislosti – nezříkám se oblíbeného jídla, cigarety nebo sklenice vína navždy, ale jen na jeden jediný den. Dneska jíst tvarohový koláč nebudu, ale zítra je nový den a já se rozhodnu, jestli si koláč dám nebo ne. Velký a nenapodobitelný návrhář Karl Lagerfeld, který dokázal shodit téměř 40 kilo, uzavřel sám se sebou dohodu, že si dovolí pár doušků milované dietní Coca coly kdykoli, kdy bude chtít. Je faktem, že ve většině případů Colu pár vteřin podržel v ústech, a pak ji vyplivl. Lidé, kterým se podařilo shodit dvacet a více kilogramů, potvrzují, že poté, co celkově nahradili svoji výživu zdravějším způsobem stravování, dovolili si i nějakou tu oblíbenou dobrotu – někdo jednou za den, jiný jednou týdně.

4. Návštěva restaurací, kaváren nebo přátel. Pokud vás čeká týden redukovaného jídelníčku, má nejspíš skutečně smysl si odříci návštěvu u kamarádů nebo posezení v restauraci. Někteří dietologové také radí najíst se dostatečně „správného“ jídla než se na nějakou podobnou návštěvu vydáte. Omezíte tím svou chuť k jídlu a nebudete trpět potlačováním touhy vrhnout se na lákavé občerstvení. Ale jak dlouho je možné a hlavně k čemu by bylo odpírat si podobné potěšení, jestliže váš program hubnutí je rozpočítán přinejmenším na několik – rozumějte na hodně – měsíců? V ten den si zkrátka dejte lehčí snídani nebo doma vynechte večeři a vychutnávejte si pochoutky v restaurantu nebo z kuchyně domácí paní se stejným potěšením, jako všichni ostatní.

5. Zlom. Říkává se, že čím větší nadváha, tím rychleji odchází. Ve skutečnosti je to tak napůl – někdy to platí, jindy ne. Nejčastěji váha odchází ve skocích, někdy dochází ke zlomům, kdy se to zasekne a ne ne dál klesat. Někteří dietologové opět přicházejí s návrhem zařadit odlehčovací den. Někomu to i pomůže. Ale lidé, kteří potřebují shodit skutečně velkou hmotnost, se většinou odlehčovacím dnům vyhýbají, protože takový den pak má za následek záchvaty přejídání ve dnu příštím. Daleko efektivnější je při běhu na dlouhou trať střídat dny „štědřejší“, kdy si sem tam dovolíme něco navíc, se dny „chudými“. Stále ale jíme. Má to velký význam pro udržení normální rychlosti metabolismu. Hlavní je nezpanikařit. Neznamená to totiž, že se s tělem nic neděje. Pokud jste do rámce svého hubnutí zařadili také pravidelný pohyb, je možné, že se tělo zbavuje tuku a nabírá svalovou hmotu. Váha sice neklesá, ale zkusíte-li místo vážení měřit obvod pasu, výsledek bude patrný. Ničeho se nebojte, vydržte a nepřestávejte s přiměřenou fyzickou aktivitou.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Jak zastavit ukládání tuku v organismu: 5 dobrých rad.
8 cest ke zhubnutí, které nesouvisejí s jídlem