3 účinné strategie: jak se zbavit hormonální nadváhy

Víte, že přísné diety a určité druhy cvičení přimějí tuk k ještě rychlejšímu ukládání?

Nezdařilé pokusy o získání štíhlosti mohou být důsledkem hormonální poruchy, protože právě hormony regulují spalování tuků na buněčné úrovni.

Které poruchy způsobují hormonální nadváhu?

Hormony ovlivňují chuť k jídlu a stimulují (nebo naopak zpomalují) metabolismus. Jsou to ony, kdo rozhoduje, zda tuk ukládat nebo spalovat.

Tuk se bude ukládat, jestliže:

1. Je v organismu vysoká úroveň inzulinu.

2. Je v organismu vysoká hladina kortizolu.

3. Jestliže je v organismu nízká úroveň trijódtyroninu (TT3).

Hormony jsou jako přepínače – reagují na potraviny, které jíte, na vaše zvyky a cvičení, kterému se věnujete nebo nevěnujete. Platí to pro muže i pro ženy.

Výzkum ukázal, že tukové buňky žen jsou devětkrát „tvrdohlavější“ než stejné buňky mužů. Proto je pro ženy daleko obtížnější zbavit se hormonální nadváhy.

Tři účinné strategie, které v tom mohou pomoci

Abyste se hormonální nadváhy zbavili, nejsou potřeba přísné diety ani dlouhé cvičení. Váš úkol spočívá v aktivaci tuk spalujících hormonů a potlačení účinku hormonů povzbuzujících k ukládání tuku. Tak se vám podaří zbavit tuku buňky, které se vám usadily na břiše, stehnech a bocích.

Podívejme se na tři základní podmínky ke shození hormonální nadváhy:

• nechybovat v kombinaci potravin

• volit správné cvičení

• zavést zvláštní výživu, zaměřenou na snížení hormonální váhy

Americký Annals of Internal Medicine zveřejnil výsledky čtyřiadvacetitýdenního výzkumu, které prokázaly, že nízkouhlovodanová (nízkosacharidová) výživa urychluje ztrátu váhy, snižuje úroveň trygliceridů v krevním séru a zvyšuje hladinu cholesterolu lipoproteinů o vysoké hustotě více nežli nízkotučná dieta. Jiný výzkum ukázal, že snížení objemu konzumovaných uhlovodanů (sacharidů) umožňuje 2,2krát vyšší ztrátu váhy než výrazné omezení spotřeby tuků.

Je tedy vhodnější konzumovat nízkouhlovodanovou (nízkosacharidovou) výživu než se zříkat tuků. Jestliže buňky převedete do režimu spalování tuku, zjistíte, že váha jde dolů. Bude to vidět na váze i v zrcadle.

Jak je to se cvičením. O užitečnosti a významu kardiocvičení hovoří jak trenéři z fitness center, tak lékaři. A je to cvičení skutečně velmi prospěšné. Nicméně, možná vás udiví, že právě toto cvičení vede ke zvýšení hladiny stresových hormonů, zvláště kortizolu. Výzkum prokázal, že dlouhé cvičení nadělá více škody než užitku, zvláště pokud trpíte diabetem, metabolickým syndromem nebo hypotyreózou.

Metabolická silová cvičení kortizol potlačují.

Metabolickým cvičením se hormonální nadváhy zbavíte rychleji a účinněji. Je to forma vysoce intenzivního intervalového tréninku, které tělo udrží v režimu spalování podkožního tuku i během spánku. Jde o kombinaci sestav jednoduchých cviků, následovaných krátkými odpočinky. Pokud dlouhý kardiotrénink nahradíte dvacetiminutovou intenzivní metabolickou rozcvičkou, aktivujete tři základní tuk spalující hormony a zároveň povzbudíte růst metabolicky aktivní tkáně (svalstva).

Ne každá výživa zajistí snížení hormonální váhy. Úvaha, že konzumace tuků vede k jejich ukládání v organismu, zní logicky, je však zcela nesprávná. Abyste získali dostatečné množství energie ke cvičení, každodenní běžné činnosti a metabolickým procesům, máte dvě možnosti: uhlovodany – správněji sacharidy nebo také glycidy, nebo tuky.

Právě tyto základní živiny vám dodávají energii. I když se stravujete bílkovinnou dietou, organismus bude přebytky aminokyselin měnit v glukózu (monosacharid). Nízkotučná dieta tedy způsobí, že k získání energie budete muset konzumovat mnoho uhlovodanů – sacharidů, což vede k nadváze a získání inzulinové rezistence. Organismus si bude energii brát z bílkovin, což povede ke ztrátě svalové hmoty a zpomalení metabolismu.

Výzkumy potvrzují, že snížení sacharidů ve výživě a jejich nahrazení tuky způsobuje potlačení hormonů stimulujících ukládání tuků v organismu. Proto konzumace správných sacharidů, tuků a bílkovin ve vyvážených objemech pomáhá zbavit se hormonální nadváhy.

Na základě řečeného tedy docházíme k závěru, že zbavit se hormonální nadváhy je možné. Hlavní je přistupovat k výživě i cvičení s rozumem. Individuální výběr jídelníčku a fyzické aktivity je nejjistější cestou, jak se zbavit nežádoucích tukových vrstev.

=========
Jak jsem shodil 100 kilo bez diety
Sedm mýtů o hubnutí