Co znamenají čísla na váze? Co by měl každý vědět, než se bude vážit.

co-znamenaji-cisla-na-vaze

Váha je předmět, jehož údaje často určují náladu ženy na celý den. Spousta žen ráno vyskočí z postele a ze všeho nejdříve stoupne na váhu, aby se ujistily, že zázračné hubnutí pokračuje, i kdyby to bylo jen o třicet deka.

Stává se ale, že člověk drží dietu a údaje na váze jsou stále stejné, nebo dokonce ukazují víc, než předtím. Jak je to možné? Dá se vůbec údajům mechanických a elektronických vah věřit?

Jak měřit váhu

Představme si ženu, jejíž svalová hmotnost činí 45 kilo a tuková 15. Celková hmotnost je tedy 60 kilogramů. Váha však bůhvíproč ukazuje jednou 57, podruhé 63! Přitom žena na svém stravování nic nemění! Většina lidí na váhu spoléhá jako na poslední instanci v celém procesu hubnutí. Vhodnější by však bylo analyzovat celkový stav těla. Abychom získali údaj o skutečné hmotnosti, musíme vzít v úvahu řadu faktorů.

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ KOLÍSÁNÍ HMOTNOSTI

• To nejdůležitější, co je třeba uvážit, je množství vody. Organismus se snaží udržet své vodní hospodářství v rovnováze. Čím méně vody dostává, tím více se jí snaží udržet, aby zachoval své správné fungování. To je důvod, proč jde váha tak těžko dolů, je-li velké horko. Jakmile zaprší nebo se trochu ochladí, organismus ihned uvolní litry tekutiny, neboť je nebude v tu chvíli potřebovat.

• Glykogen. S každým gramem sacharidů ukládaných tělem v podobě tohoto polymeru jsou v těle zadržovány také tři gramy vody. Jestliže tedy večer sníte kousek dortu, ráno stoupnete na váhu a vyděsíte se, že vám přibylo další kilo, vemte v úvahu, že to není kilo tuku, ale vody. Té se snadno zbavíte. Ovšem zálibu ve sladkém a navíc ještě na noc určitě omezte.

• Hmotnost ženy se může měnit také v závislosti na menstruačním cyklu. Nejen kvůli zvýšené chuti k jídlu, ale také kvůli otokům. Nejvíce se to projevuje během posledního týdne před započetím nového cyklu. Vážit se v tomto období tedy nedoporučujeme. Leda si zkazíte náladu.

• Otoky. Jestliže zvýšíte příjem soli v potravě, s velkou pravděpodobností se dočkáte hmotnostního skoku na váze směrem vzhůru. Pokud budete solit méně, efekt bude opačný. Organismus udržuje stabilní úroveň soli pomocí hormonu aldosteronu. Jestliže se stravujete normálně, pak můžete sníst celé balení solených arašídů a žádné změny nezaznamenáte. Pokud však držíte nesolenou dietu nebo silně omezujete příjem soli a po delší době takového režimu sníte jeden jediný slaný oříšek, organismus „zaplaví“ tekutina. Silné otoky mohou také signalizovat poruchu funkce ledvin.

Údaje na váze jsou samy o sobě vlastně k ničemu. Abychom získali přesnou představu, je třeba sledovat také další údaje:

1. Objem pasu. Pro přesnost měřte každý týden třikrát: v oblasti pupku, 5 cm nad pupkem a 5 cm pod ním. Jestliže s ohledem na všechny tyto ukazatele se objem pasu zmenšil, pak množství tuku ve vašem organismu úspěšně klesá – a naopak. Měřit rovněž můžete objem boků a dalších částí těla.

2. Energetická úroveň. Je-li vaše dieta zaměřena na vytvoření kalorického deficitu, bude úroveň aktivity skvělým ukazatelem úspěchu. Jestliže váha ukazuje vyšší údaj a vy se cítíte silná a energická, znamená to, že nabíráte svalovou hmotnost. Ta je při stejném objemu těžší než hmotnost tuková.

3. Otoky. Pokud vaše víčka ráno připomínají spíše malé polštářky, je snad lepší vůbec se nevážit a počkat, až se organismus zbaví nadbytečné tekutiny. Stačí se několik dnů správně stravovat a dodržovat pitný režim.

Pokud sledujete svou hmotnost, měla byste rovněž mít představu o správném vzájemném poměru tělesné výšky, hmotnosti a věku.

tabulka

=========
Nezdravé diety. Jak se jim vyhnout?
Proč se nám přese všechno úsilí nedaří zhubnout