Nezdravé diety. Jak se jim vyhnout?

nezdrave-diety

Jak se nestát obětí „dietologického podvodu“? Nějaká nová dieta se objeví bezmála každý den. Samozřejmě zázračná. Často jedna protiřečí druhé. Jezte šestkrát denně, jezte dvakrát denně, pijte co nejméně, pokud možno jenom pijte, sacharidy jsou zlo, tuky jsou největší nepřítel, jezte pouze maso, jezte pouze brambory a tak dále a tak podobně. Všechna ta tvrzení snadno spletou i informovaného člověka a jistota je v tom jediná: autor nového dietního zázraku má dobrou vyhlídku, že slušně vydělá. Než se rozhodnete pro nějakou takovou absolutně zaručenou zázračnou dietu, přečtěte si pár našich rad. Měly by vám pomoci orientovat se při výběru vhodné diety a vyhnout se komerčním nástrahám zázračných nápojů, tablet a želé.

Škodlivé diety – jak poznat dietetický podvod

„Zhubněte až 10 kilo během jediného měsíce!“ Vyhněte se všem dietám slibujícím shodit během krátké doby velké množství kilogramů. Většinou jde jen o drastické odvodnění organismu, nesoucí mnohá zdravotní rizika a zaručující známý jojo efekt. Snížení váhy samo o sobě nelze nijak zaručit. Závisí na mnoha nejrůznějších faktorech. Zhubnout bleskově je nereálné. Rychlé hubnutí je také nezdravé. Vhodné rozmezí je týdenní snížení váhy o 0,5-1,5 kg. Záleží na počáteční váze, fyzické kondici, věku, pohlaví i genetických predispozicích.

„Dieta se zelnou polévkou“. Něco podobného málokdo dlouho vydrží a výsledek je většinou nulový. Jakákoli dieta, založená na konzumaci jediného druhu poživatiny (grapefruitů, zelí, kefíru, masa atd.) je nebezpečná. Držet ji můžeme maximálně tři dny, ale doporučujeme nezkoušet to vůbec. Například dieta založená na zelné polévce vede k drastickému snížení příjmu proteinů a dalších nezbytných živin. Navíc stejně máte pocit hladu, který dříve či později nezvládnete.

„Tajemství rychlého hubnutí“. I s podobnými falešnými hesly se můžeme setkat. Některé diety opravdu slibují zázračně působící prostředek. Stačí jen na stanoveném místě zakoupit stanovené zboží. Speciální přístroj, masážní pás a jiné kouzelné předměty. Právě jejich prodej je tím kouzlem, kterého chtějí autoři podobných „zaručených a tajemných“ diet dosáhnout. Nezhubne vaše postava, zhubne vaše peněženka.

Drastické snížení kalorického příjmu. Nízkokalorické diety mohou vést až k velmi závažným zdravotním problémům. Všechny diety jsou založeny na jistém snížení kalorické hodnoty přijímané potravy. Je však třeba dodržovat jisté meze. Každá dieta omezující kalorický příjem pod hranici 900 kcal je zdraví nebezpečná. Pokud se přesto pro nějaký takový supernízkokalorický „zázrak“ rozhodnete, platí, co už bylo řečeno: budete ztrácet především tekutiny, nikoli tuk.

Lidové metody hubnutí. Pod tím se může skrývat cokoli. Rozumná dieta by však měla mít svého „autora“, měl by za ní stát alespoň výživový poradce, na kterého se můžete v případě potřeby obrátit o radu. Určitě tedy ne teta z venkova, známý kolegyně z práce nebo časopisový příběh o hubnutí nějaké celebrity. Radit se musíte s odborníkem, se svým lékařem, dietologem nebo výživovým poradcem, zvláště pak máte-li nějaké zdravotní problémy.

Tablety a nápoje. Všechny diety předepisující konzumaci speciálních přísad, tablet nebo nápojů mají jen jediný cíl: zisk. Mají spoustu kontraindikací, uměle stimulují zrychlení výměny látkové, nutí srdeční sval k většímu výkonu. Kromě narušení srdečního rytmu mohou porušit celkovou rovnováhu organismu. Váhu budete ztrácet pouze dokud je budete užívat. Pak se vrátí na původní hodnotu.

Nepodléhejte slibům reklamy, nedejte se zlákat známými tvářemi podporujícími ten či onen výrobek. Popis jakéhokoli způsobu zhubnutí působí vždycky lépe, než jaká je realita. Pouze rozumný, zodpovědný přístup, trpělivost a výdrž vám umožní snížit váhu beze škod na zdraví a trvale.

=========
36 malých triků pro ty, kdo chtějí zhubnout
Proč se nám přese všechno úsilí nedaří zhubnout