Připomeňme si je…
Pekařské a cukrárenské výrobky
Je víceméně notoricky známo, že právě tohle jsou doopravdy ti největší a také nejvíce zákeřní nepřátelé plochého břicha. Všechny potraviny obsahující mouku v množství větším než skutečně malém vedou ke vzniku tukových vrstev, zejména na břiše. Takže buchty vám k pověstnému pekáči buchet na břiše opravdu nepomohou. A nemusí jít jen o moučné výrobky sladké, ale i o chleba, rohlíky či tmavé pečivo.
Kromě třeného nebo lineckého těsta jsou velmi aktivní při vytváření tukových pneumatik také zmrzlina, různé krémy, samozřejmě šlehačka a nejrůznější džemy a marmelády.
Cukr
Cukr jako takový vůbec do zdravé výživy nepatří. Jeho nebezpečnost nespočívá pouze v případném vzniku obezity a tukových polštářů na břiše. Cukr způsobuje některé srdeční neduhy a také různé druhy rakovin. Kalifornský endokrinolog Robert Lustig na nebezpečí cukru dlouhodobě upozorňuje a zcela bez obalu ho označuje za zabijácký, návykový jed. Pokud lpíte nejenom na útlém pase, ale vůbec na svém zdraví, vyřaďte cukr. Nezapomínejte, že dnes je cukr přidáván do všech vysoce průmyslově zpracovávaných potravin. Jíte ho i s tím, v čem byste ho vůbec neočekávali.
Sůl
Nadváhu nemusí způsobovat jenom tuk. Často je příčinou zadržování vody v tkáních sůl. Jestliže ledviny trpí nadměrným přísunem slané stravy, jejich výkon je oslaben a sůl se navrací do tkání. Dochází k otokům a jiným negativním projevům, nehledě na možnost těžkého poškození ledvin a jater. Věděli jste, že ve 100 gramech šunky je více než 3500 miligramů soli? Hlídejte si sůl!
Brambory
Brambory obsahují hodně sacharidů. Čím pozdější brambory, tím vyšší je obsah škrobu v nich. Nové brambory jsou tedy figuře nejméně nebezpečné. Nejvhodnější jsou brambory vařené bez slupky, a to v omezeném množství a nepříliš často. Rozhodně nedoporučujeme různé smažené úpravy. Nejen pro velký obsah tuku, ale i pro zdraví škodlivé látky, které při smažení vznikají (akrylamid).
Bílá loupaná rýže a dětská krupička
Bílá loupaná rýže jednak obsahuje dost škrobu, jednak je zbavena řady cenných živin. Častěji než dvakrát týdně byste ji konzumovat neměli. Daleko vhodnější je hnědá rýže. Pokud jde o krupičku, je možná až zbytečné na ni upozorňovat, ale přesto: pryč s ní. Ve vašem jídelníčku nemá co dělat. Jste-li na kaše, vyzkušejte zdravější surovinu, třeba jáhly nebo ovesné vločky. Jistěže i u nich musíte hlídat množství, jenomže zároveň získáte spoustu zdraví prospěšných látek.
Majonézy, uzeniny, konzervy
Všechny tyhle potraviny jsou nejenom zdrojem velkého množství tuku (například v majonéze tvoří tři čtvrtiny jejího objemu), ale také soli a cukru. Cukr totiž najdeme i v uzeninách. Vyhýbejte se jim. Jedinou výjimku mohou tvořit rybí konzervy ve vlastní šťávě nebo olivovém oleji – například sardinky. Samozřejmě se předpokládá, že si je nebudete dávat denně.
Fast Food
Pokud se často nebo pravidelně stravujete ve Fast Foodu, nemáte nejspíš problém pouze s tukem na břiše, ale s tukem úplně všude a poruchami metabolismu navrch. Zajisté by šlo připravit i jídlo ve Fast Foodu tak, aby mělo nějaký smysl. Ovšem, to co známe zatím, žádný smysl jako jídlo nemá. Většinou jde totiž o vysoce zpracované potraviny se spoustou sacharidů, enormním objemem přidaného cukru a soli a krajně nezdravých tuků. Jsou to produkty vysoce kalorické, ovšem jejich výživová hodnota je mizivá. Fast Food, jak ho známe, jednoduše znamená nezdravě se něčím zaplácnout. Následky na sebe nedají dlouho čekat.
Co bychom ještě měli vyřadit?
University College London prováděla v letech 2002 až 2005 podrobný výzkum ve třech zemích – Česku, Polsku a Rusku. Výzkum byl zaměřen na souvislost mezi tzv. pivním břichem a konzumací piva. Výsledky byly velmi zajímavé, až překvapivé. Nepotvrdila se žádná souvislost mezi množstvím konzumovaného piva a objemem v pase. Pivo spíše obecně přispívá k růstu celkové nadváhy. Zato se ukázalo, že nejvíce se přibírá po nárazovém vypití velkého množství alkoholu. „Větší konzumace jakéhokoli alkoholu vede k ukládání tuku právě na břiše, a to z prostého důvodu“, vysvětluje to americký obezitolog a endokrinolog Michael Jensen. „Játra musejí s vysokou intenzitou spalovat alkohol a na tuk jim už nezbývá kapacita“.
Alkohol si zkrátka zakažte.
Proč je tuk na břiše nebezpečný
Každých pět centimetrů v pase navíc zvyšuje o 17 procent riziko předčasného úmrtí. Tento truchlivý údaj je jedním z výsledků výzkumu, jehož výsledky zveřejnil v roce 2008 časopis The New England Journal of Medicine. Výzkum zahrnoval 360 tisíc osob. Prokázal rozhodující význam tvaru těla. Existují totiž lidé, kteří mají obézní střed těla – především právě oblast břicha, boků a hýždí – zatímco ostatn í partie jsou v normě. Přesto právě u nich je riziko vysoké. Například muži, kteří mají objem v pase víc než 101 centimetrů, jsou rizikem předčasného úmrtí ohroženi dvakrát více než ostatní.
Jak se ho zbavit?
V roce 2012 citoval server Science Daily výsledky výzkumu zaměřeného na problémy pivního břicha. Vědci prokázali, že velmi účinně pomáhají pálivé potraviny, pikantní a kořeněná jídla. Důvodem je většinová přítomnost látky zvané kapsaicin, která zrychluje metabolismus a pomáhá spalovat uložené pláty tuku. Pokud jde o pohybovou aktivitu, překvapivě nejúčinnější je při shazování tuku v těchto tělesných partiích běh. Ne tedy sklapovačky nebo jiné posilování břišního svalstva. To se ukázalo při výzkumu z roku 2011, o němž informoval American Journal of Physiology.
Tak tedy lehkým poklusem vzhůru, za štíhlým pasem!
Které potraviny vzájemně posilují svou užitečnost
Potraviny urychlující spalování tukové tkáně