8 cest ke zhubnutí, které nesouvisejí s jídlem

Jestliže jste se někdy pokoušeli zhubnout, určitě víte, že když se člověk pro něco takového rozhodne, musí toho ve svém životě dost změnit. Jistě, dieta občas člověku pomůže nějakou nadváhu shodit, ale není to ani zdaleka jediný způsob, jak se dostat do lepší formy. Podívejte se na naše jednoduché, ale účinné rady:

1. Najděte si čas na hru. Dovolte si dívat se na svět očima dítěte, buďte hraví celý den. Nebo aspoň na chvíli! Věřte nebo ne, hra má neobyčejně příznivý vliv na ztrátu hmotnosti. Když totiž člověk nechá plavat všechny starosti, zbaví se stresu a pocitu zodpovědnosti a místo toho se celý den směje, dovádí a baví, ani ho nenapadne uchylovat se k jídlu, tím spíše pak k přejídání, aby nalezl alespoň nějaké uspokojení. Hra mu dodá takový náboj endorfinů, jako nic jiného. Až příště pojedete kolem nějakého parku, zastavte se někde poblíž a aspoň chvilku se projděte. Objímáte při setkání svého partnera? Změňte objetí ve hravou improvizaci zápasu. Vymodelujte něco z hlíny nebo si kupte moderní soubor barev pro dospělé. Chystáte se strávit nějaký čas s přáteli? Hrajte si společně s nimi!

2. Co možná nejméně sledujte monitor – a vůbec nezáleží na tom, jestli ten televizní, u počítače nebo mobilu. Čím déle se věnujete sledování zpráv, tím méně času a vůle vám zbývá na jakoukoli jinou aktivitu. S telefonem v ruce se člověku chce pohodlně se rozložit v křesle nebo se uvelebit na gauči se sáčkem čipsů na dosah. Televize vás nemotivuje k procházce parkem, natož pak k půlhodince běhu. Navíc pokud se stále jen zajímáte o to, co jiní lidé jedí, co si oblékají, v čem jezdí, co nakupují a tak dále až donekonečna, můžete si vypěstovat docela slušnou míru závisti. Což je jedna z emocí, která vás určitě nevyburcuje k aktivitě, ale spíš vás nasměruje k ledničce. Darujte sami sobě trochu svobody – určitou část dne buďte zkrátka bez jakéhokoli připojení. Udělejte si z toho zvyk.

3. Pořiďte si masážní kartáč. Jemná masáž pokožky čistí póry a urychluje celkovou očistu těla. Pomáhá tělo čistit zvenčí i zevnitř, zlepšuje prokrvení a dodává energii. Když se člověk cítí dobře, volí mnohem častěji lehčí a zdravější jídlo, které mu dodá ještě víc pozitivní energie.

4. Vytvářejte něco nového. Najděte si koníčka, který ve vás bude probouzet skutečný hluboký zájem, něco, co vás bude bavit, co vás strhne a zároveň vás to bude obohacovat. Neumíte si představit, co by to mohlo být? Cokoli vás napadne: tanec nebo lezení po skalách, sbírání časopisů nebo něčeho jiného, designérská nebo dekorativní činnost, móda, zvířata, psaní vtipů, sestavování křížovek, skaní z vlny, organizování veřejných zábav, dobrovolná pomoc veřejným organizacím, nebo třeba vyšívání.

5. Přestaňte o sobě říkat negativní věci. Schválně si zkuste udělat invenuturu svých každodenních slov i myšlenek ohledně jídla a těla. Pokud jste pořád skleslí, protože je vám trapně a stydíte se za svoje tělo i za svoje rozpaky, je nejvyšší čas tyhle vnitřní hlasy nejprve zbavit zvuku a pak přejít k pozitivním výrokům. Vynaložte všechny své síly, abyste své tělo měli rádi a povzbuzoali už teď! Jakmile zaslechnete znovu onen negativní protivný vnitřní hlásek, zastavte ho, pošlete pryč a nahraďte ho větami jako „Zasloužím si lásku“ nebo Moje tělo si zaslouží, abych se v něm cítila prostě skvěle!“ Jakmile poskytnete svému tělu patřičnou péči, respekt a lásku, bude se cítit v bezpečí a pohodě. Váš vzájemný vztah se změní k lepšímu. Bude se o sobě starat stejně tak pečlivě, jako vy sami.

6. Najděte si svůj způsob likvidace stresu. Někdy se nám v životě zcela neočekávaně přihodí tragické události, které prostě nemůžeme ovlivnit. Stres však nepřinášejí jenom události takového rázu, ale také každodenní nevýznamné události, které se hromadí jedna za druhou. Naučte se poradit si s nimi produktivním způsobem. Každá z podobných situací má své „slabé místo“, okamžik, který můžete využít, abyste se z ní dostali a víckrát vás nezaskočila. Naučte se takové slabé místo vyhledávat. Nevrhejte se hned do nějaké aktivity, dejte si čas na rozmyšlenou, přesvědčte se o správnosti svého rozhodnutí. Když se budete správně starat o sebe, bude se vaše tělo správně starat o vás.

7. Dostatečně spěte. Jistě, o užitečnosti spánku už jste toho slyšeli opravdu hodně, přesto si dovolíme se opakovat. Dopřávejte si takové množství kvalitního spánku, které si jen můžete dovolit. Žádný jiný proces či způsob neudržuje tělo ve formě v takové míře, jako dostatečný zdravý spánek. Spánek tělu zachovává zdraví. Poskytuje mu tu nejkvalitnější energii potřebnou k tomu, aby váš den byl efektivní a produktivní. Máte potíže se spaním? Těžko usínáte? Choďte spát o dvacet minut dříve. Připravte se perfektně na druhý den a dopřejte si ráno dvacet minut navíc. Poruchy spánku jsou formou stresu a víme dobře, jak negativně se stres podepisuje na zdraví i na postavě.

8. Navažte kontakt s přírodou. Je to velmi jednoduché, stačí chodit každý den ven. To přece děláte, že ano? Přidejte k tomu doteky. Můžete-li, projděte se bosí po trávě, dotkněte se tváří stromu, pohlaďte větvičky keřů, přivoňte ke květinám. Pokud máte takovou možnost, plavte v řece nebo rybníku. Dopřejte si piknik někde na trávě. Naplní vás to klidem a radostí. Čím déle budete styk s přírodou pěstovat, tím pozitivnější vliv na vás bude mít.

Ptáte se, jak vám tohle může pomoci při snižování hmotnosti? Poskytne vám to možnost zastavit se, možnost prostě být. Je-li člověk skutečně přítomen v konkrétní chvíli, v konkrétním čase své přítomnosti, má mnohem menší sklon k impulzivnímu jednání, včetně různých neukázněných nápadů ohledně jídla.

=========
„Neumím hubnout“, aneb sama sobě dietologem.
7 dobrých rad budoucím štíhlým kráskám