Těchto 5 cviků je spolehlivým receptem na dlouhý věk

Ani ty nejprogresivnější diety a rafinované recepty nebudou mít efekt, jestliže člověk nedokáže naučit vlastní tělo optimálnímu pohybu.

Ranní rozcvička a pravidelná sportovní aktivita jsou nezbytným předpokladem celkové svěžesti. Tu buňkám umožňuje vibrační očista, která je zbaví nahromaděných toxinů.

Existují snad stovky cvičebních sestav. Uvést je všechny a seřadit podle účinku a prospěšnosti je prostě nemožné. Proto se dnes omezíme jen na některé. Takové, které jsou speciálně zacíleny na omlazení organismu.

Vibrační rozcvička je spolehlivým receptem na dlouhý věk.

Například tato sestava, vhodná ke každodenní ranní rozcvičce:

1. Cvik «Zlatá rybka»

Cvičíme buď na rovné pevné matraci, žíněnce nebo na podlaze, kam si položíme například osušku.

Položíme se na záda, ruce složíme pod hlavu a 2 minuty vibrujeme a houpeme celým tělem jako rybka, která se mrská ve vodě.

Stejný cvik můžeme provádět také vleže na břiše, přičemž ruce máme položeny volně podél těla.

(Cvičení příznivě ovlivňuje zakřivení páteře, zbavuje napětí páteřní svalstvo a nervy, normalizuje lymfatický systém i krevní oběh, koordinuje činnost nervové soustavy, povzbuzuje peristaltiku střeva, usnadňuje práci plicím a očišťuje svrchní vrstvu pokožky.)

2. Cvik «Dítě»

Lehneme si na záda, hlavu podložíme malým, nepříliš silným polštářkem, ruce a nohy natáhneme a 2–5 minut jimi máváme do různých stran, třeseme jimi a všelijak kýváme, jako to dělávají maličké děti.

(Cvičení zlepšuje celkový krevní oběh, podporuje postup a obnovu lymfatické tekutiny.)

3. Cvik «Léčící ruce»

Lehneme si na záda, ruce položené na prsou. Rozevřeme dlaně a bříška prstů obou rukou přitiskneme jedno proti druhému. Tlačíme jimi proti sobě, po chvíli tlak uvolníme. Ruce přitisknuté bříšky prstů vzájemně k sobě položíme na břicho a jezdíme jimi po břiše nahoru a dolů.

Cvičíme 2-3 minuty.

4. Cvik «Uzavřený řetěz»

Vleže na zádech rozevřeme kolena, zvedneme nohy a spojíme je chodidly proti sobě. V této pozici hýbeme nohama desetkrát až patnáctkrát nahoru a dolů.,

V závěru cvičení ležíme několik chvil klidně, s nohama u sebe a rukama přitisknutýma k tělu.

(Toto cvičení velmi příznivě ovlivňuje bioenergetiku meridiánů, koordinuje svalové funkce, nervy, vnitřní orgány, lymfatický a oběhový systém, zvláště pak nervy a svalstvo pohlavních orgánů, břicha a stehen. Prospívá i těhotným ženám.)

5. Cvik «Strom»

Prastaré východní cvičení zaměřené na celkové omlazení: mění se při něm základní orientace tělesného postavení – uděláme stojku na hlavě, přičemž, podle přesvědčení starých mudrců, se procesy stárnutí obracejí opačným směrem.

Zaujmeme pozici vsedě na patách, kolena jsou u sebe na podlaze. Předkloníme se hlavou dolů, temenem se opřeme o podlahu, lokty roztáhneme na zemi do stran, dlaně jsou položeny jedna na druhé a vytvářejí jakousi misku, která bude hlavu podpírat. Když máme hlavu i ruce dobře ukotveny na podlaze, pomalu zvedneme pokrčené nohy vzhůru a zvolna je natahujeme, přičemž se opíráme o hlavu podepřenou dlaněmi. Ideální provedení cviku znamená stoj na takto podepřené hlavě s nataženýma nohama.

Začátečníci mohou volit jednodušší cvik, kdy se položíme na záda s pokrčenýma nohama, postupně jednu po druhé s lehkým odrazem zvedáme nahoru, přičemž záda si podepíráme z obou stran dlaněmi na úrovni pasu.

Jednoduché postupy stimulující celkový tělesný tonus:

  • Bulharští éčitelé tvrdí, že úplně první, co má člověk udělat hned po probuzení, když vstane z postele, je obrátit se tváří k východu a pomalými doušky vypít půl sklenice čisté vody. Jeho myšlenky mají přitom být jen a jen dobré, může myslet na své zdraví, na štěstí, na příjemné lidi. Tento postup ho nabije pozitivní svěžestí na celý nastávající den.
  • Když odcházíte z domova, hlídejte si, kterou nohou překročíte práh. Má-li jít všechno dobře a celý den má být úspěšný, musíte ho překročit nejprve pravou nohou. Nezáleží na tom, zda jste pravák nebo levák. Pravá noha musí jít přes práh jako první.
  • Ráno po probuzení je dobré desetkrát až patnáctkrát velmi silně stisknout pěsti — stimulujete tím srdeční činnost.
  • Účinnou ranní energetickou rozcvičku provedete, když se po probuzení postavíte tváří na východ a desetkrát do prostoru před sebou nakreslíte rukama znak pro nekonečno – ležatou osmičku. Večer před spaním byste pak měli udělat to samé, tentokrát však obráceni tváří k západu.

=========
4 nejúčinnější cviky na povislé břicho
5 cviků Paula Bragga ke zlepšení krevního oběhu