Osteochondróza krční páteře: 6 cviků proti točení hlavy

Závratěmi trpí mnoho starších lidí. V drtivé většině jsou tyto potíže spojeny s osteochondrózou krční páteře. To je onemocnění, které se nevyplatí zanedbávat.

K odstranění potíží se závratěmi přispívá speciální cvičení, které vás závratiokáže zbavit. Zpevňuje šíjové svalstvo a přechází tak útlakům, které závrať způsobují.

Soubor cviků pro šíjové svalstvo při závratích:

  1. Pomalu, s úsilím vytahujte krk vzhůru. Hlavu nezaklánějte, brada je rovnoběžně s podlahou, díváte se před sebe. Napětí v šíji zachovejte několik vteřin, pak ji povolte. Opakujte desetkrát.
  2. Pomalu, s úsilím obracejte hlavu doleva až nadoraz. Nesmíte cítit bolest! Vydržte v této poloze několik vteřin, pak uvolněte svaly a stejně pomalu vraťte hlavu do výchozí pozice. Desetkrát.
  3. Pomalu, s úsilím obracejte hlavu doprava až nadoraz. Nesmíte cítit bolest! Vydržte v této poloze několik vteřin, pak uvolněte svaly a stejně pomalu vraťte hlavu do výchozí pozice. Desetkrát.
  4. Pomalu, s úsilím sklopte hlavu, až se dotknete bradou hrudníku. Udržujte napětí ve svalech po několik vteřin, potom je uvolněte a pomalu zvedněte hlavu. Desetkrát.
  5. Pomalu, s úsilím, zaklánějte hlavu co možná nejvíc dozadu. Udržujte napětí ve svalech po několik vteřin, potom svaly uvolněte a vraťte se do výchozí pozice. Desetkrát.
  6. «Pište» číslice od jedné do desíti a od desíti do jedné. Patnáctkrát.

Každou sestavu opakujte zpočátku tři až čtyřikrát, postupně časem můžete počet opakování zvyšovat.

=========
Preventivní cvičení, které uleví páteři
Pětiminutová sestava pro dobrou formu