Jak vás promění každodenní cvičení prkna

Cvičení pracující s vlastní vahou je jednoduchý a praktický způsob formování těla. Právě prkno je na práci s vlastní tělesnou hmotností založeno a zároveň je jedním z cviků, který nikdy nevyjde z módy. Příčina? Je časově nenáročné a přitom velmi efektivní. Každodenní cvičení prkna je skvělým způsobem posílení středu těla a páteře. Budete-li ho cvičit denně, čeká vás nejméně sedm příjemných překvapení.

1.  Posílíte svaly středu těla i výkonnost

Prkno je výborným cvičením na břišní svalstvo proto, že při tomto jediném cviku se zapojují všechny svalové skupiny středu těla. Ty se podílejí na dobrém držení těla a chrání spodní část páteře před úrazy. Zpevníte při něm příčný břišní sval, přímý břišní sval, vnější šikmý břišní sval a svaly hýždí.

Příčný břišní sval zapojujete při zvedání břemen. Jeho cvičení vám umožní zvedat zátěž o vyšší hmotnosti. Přímý břišní sval potřebujete při sportovních výkonech, zejména při skocích. Právě on vám umožní mít na břiše onen pověstný pekáč buchet. Je totiž napříč protnut několika šlachami, které ty „buchty“ vytvářejí. Šikmé břišní svaly rozšíří možnost úklonů do stran, otáčení trupu v pase i předklonů. Hýžďové svaly podporují páteř a samozřejmě formují pevné pozadí.

2. Zlepšíte stav zádových svalů

Prkno umožňuje formování svalů středu těla bez obavy z přetížení zad a boků. Naopak značně ulevuje při bolestech zad a posiluje svalovou oporu celé páteře, zejména její horní části.

3. Zrychlíte metabolismus

Každodenním cvičením prkna spálíte více kalorií než běžnými klasickými cviky na svaly břicha, například sedy-lehy nebo sklapovačkami. Pravidelné cvičení prkna vám zajistí spalování většího množství energie třeba i při sezení. Už deset minut denně zrychluje metabolismus po celý den i noc. Spalujete tedy více kalorií i během spánku. To je jistě příjemný bonus pro toho, kdo touží zhubnout.

4. Zlepšíte držení těla

Posílení svalů středu těla má hluboký vliv na stav krčního svalstva, ramen, horní části zad i kříže. Takto posílené svaly vám umožní dokonalé držení těla.

5. Zlepšíte svoji rovnováhu

Jestliže vydržíte stát na jedné noze sotva pár vteřin, je zřejmé, že potřebujete posílit břišní svalstvo. Pomůže vám s tím opět pravidelné cvičení prkna. Posílení schopnosti udržet rovnováhu zlepší vaše vyhlídky na dosažení slušných výsledků prakticky v každém sportu.

6. Budete pružnější

Při prknu se natahují všechny svaly a vazy fixované na ramena, lopatky, klíční kosti, stehna i prsty na nohou. Při zařazení bočního prkna můžete podstatně vylepšit stav šikmých břišních svalů. Zvýšení tělesné pružnosti není jen přínosem při jiných sportovních aktivitách, ale i v běžném životě.

7. Vylepšíte svou psychiku

Prkno působí zvláštním způsobem na nervovou soustavu a zvedá náladu. Je to tím, že protáhne svalové skupiny ovlivňující napětí a stres těla. Celodenní sezení u počítače stahuje stehenní a zádové svalstvo, ramena jsou sevřená, šíje v napětí. Je logické, že cvik uvolňující tyto negativní jevy příznivě ovlivňuje psychiku. Stačí deset minut a dodá vám energii a elán do celého dne. Začít můžete hned dnes.

=========
Hvězdná trenérka uvedla nejúčinnější způsob spalování tuku
Jeden jediný cvik, který vám pomůže zhubnout a napraví držení těla