Ideální dieta pro vás – která to je?

Počet diet a způsobů stravování známých k dnešnímu dni je obrovský. Kromě vegetariánství, veganství a flexitariánství tu máme raw dietu, bodovou dietu, krabičkovou dietu, dietu podle krevních skupin, Atkinsonovu dietu a její deriváty Life Choice a South Beach, Dukanovu dietu, paleo dietu, dietu proteinovou a dietu s jablečným octem, dietu citrusovou, dietu Mind, TLC dietu, dietu středomořskou a dietu DASH… věřte, že bychom ještě mohli pokračovat.

Řada těchto diet se vyznačuje nutriční nevyvážeností, některé mohou ohrozit ledviny, být rizikovým prvkem při onemocněních kardiovaskukárního systému, ochudit přísun nezbytných esenciálních živin, jiné zakládají podmínky pro pověstný jo-jo efekt, u dalších sice nebyla zjištěna nějaká škodlivost, ovšem ani účinnost.

Zdá se, že nejlépe ze všech z toho vychází dieta známá jako DASH. Jde o zkratku anglického označení Dietary Approaches to Stop Hypertension – Doporučené dietní postupy při vysokém krevním tlaku. Její vytvoření bylo v USA podporováno a financováno státem. Národní institut zdraví pro lidi s vysokým krevním tlakem ji už několikrát označil za nejlepší dietu. Nevyznačuje se žádnými drastickými omezeními nebo kategorickými zákazy. Význačným prvkem je omezení příjmu sodíku ve stravě a posílení těch složek jídelníčku, které jsou základní i v dietě středomořské. DASH také neslibuje nějaké zázračně rychlé výsledky, je naopak založena na dlouhodobosti a pravidelnosti. Podle dobrozdání řady lékařů její dlouhodobé dodržování nevede pouze ke snížení krevního tlaku a v důsledku také k omezení rizika mrtvice, srdečního infarktu a ledvinových onemocnění. Snižuje rovněž pravděpodobnost vzniku a rozvoje diabetu a příznivě působí na hladinu cholesterolu. Lékaři jsou přesvědčeni, že dlouhodobé dodržování je minimálně stejně účinné, jako braní léků na vysoký tlak, ne-li účinnější. No a samozřejmě – pomáhá hubnout.

Dobrým pomocníkem při hledání té správné diety může být jóga. Právě jóga učí naslouchat vlastnímu tělu, naučit se rozpoznávat jeho přání a stravovat se podle skutečných potřeb organismu. Zaposlouchejte se a naučte se vnímat, co si přeje vaše tělo. Bývá to daleko účinnější a prospěšnější než slepé dodržování příkazů a zákazů některé ze zaručených diet. Většina lidí má dost rozumu na to, aby věděli, čemu se musejí vyhnout. A velmi často prostě víme, co právě teď chceme sníst. Organismus nám napovídá, co potřebujeme, „máme chuť“ na to, co obsahuje potřebné minerály nebo bílkoviny. Poslouchejte víc své tělo, protože také ono má svoji moudrost. Sledujte, jak váš organismus reaguje na různé druhy stravování a na jednotlivé potraviny a vybírejte si to, co vám nejvíce vyhovuje. Nebojte se vzájemně nahrazovat jednotlivé druhy potravin. Ne jablko, ale avokádo. Květák místo brokolice. Vytvořte si takovou dietu, která vám bude chutnat, při které budete mít pocit lehkosti, nebudou vás trápit trávicí problémy a budete se pomalu ale jistě zbavovat přebytečných kil. Právě tahle dieta bude ta vaše, bude pro vás tou nejvhodnější.

=========
10 důležitých pravidel, která vám pomohou zbavit se nadváhy
Aromaterapie pro zhubnutí