Nadváha často signalizuje nějaké porušení nebo zpomalení procesu látkové výměny. Buď látková výměna probíhá příliš pomalu nebo vůbec nesprávně a v organismu vzniká velké množství odpadů, které nejsou včas odváděny. Dodržování uvedených pravidel vám pomůže přetvořit svoje tělo, být štíhlejší, zdravější, silnější a mít více sebejistoty. Nejde o nějaká nezrušitelná nebo nevyhnutelná pravidla, která byste měli slepě dodržovat – jsou to jednoduše zákony, podle kterých žije lidské tělo. Jejich znalost vám pomůže najít s ním společnou řeč, lépe chápat, co se v něm děje a s větší účinností mu dát najevo, co od něj chcete.
Poznejte své tělo a prozkoumejte mechanismy, kterými ho vybavila příroda. Dokážete ho pak měnit s lehkostí a harmonicky, aniž byste se na sobě dopouštěli nějakého násilí a vyhlašovali sami sobě válku. Některé z tělesných mechanismů uvádíme dále:
Jestliže tělu nedodáváme potravu pravidelně, začne zpomalovat proces látkové výměny a při první příležitosti také vytvářet zásoby v podobě tukových vrstev. Právě proto je hladovění velmi nešťastným způsobem boje s nadváhou. Nepravidelná strava je ve svých důsledcích ještě horší. Jestliže totiž některá jídla vynecháváte, ať už ve snaze zhubnout nebo pro pracovní vytíženost, tělo zareaguje právě vytvářením zásob a zpomalením metabolismu. Bylo by však naivní věřit, že když se ve snaze věci napravit vrátíte k pravidelné stravě, začne tělo spalovat zásobní tuk a metabolismus opět zrychlí. Své zásoby se naopak bude snažit ještě zvětšit. A pokud nasadíte „hlad“, negativní příznaky se v jeho důsledku ještě prohloubí. Nastane tzv. jojo efekt. Tímto způsobem rozházená hladina krevního cukru vám v dlouhodobém horizontu může způsobit vznik diabetu druhého typu. Pravidelnost je základní podmínkou zdravé životosprávy i snižování hmotnosti. Denně byste měli sníst 3 hlavní jídla plus 2 malé svačiny. Pokud jste noční ptáci, můžete přidat lehkou druhou večeři v podobě zeleniny.
Zpomalení metabolismu je také jedním z přirozených projevů reakce organismu na stres. Stres mění způsob metabolizace tuků, snižuje přínos ze zdravého jídla a způsobuje snížené spalování kalorií. Dostatečný odpočinek, relaxace pobytem v přírodě, pohybovou aktivitou a sportem, to jsou cesty vedoucí ze stresu a obnovující správně fungující látkovou výměnu.
Pomáhá stagnujícímu metabolismu ovoce? Část energie, kterou jeho konzumací získáme, tělo v podobě glukózy spálí ihned. Další část – fruktóza – se ukládá do zásob v podobě viscerálního tuku. Velké množství sladkého ovoce, ať už sušeného nebo čerstvého, stejně jako čerstvě lisované ovocné šťávy bez dužiny, která je zdrojem velkého množství cenných látek, tedy rovněž nijak nepodpoří hubnutí. Dužina znamená vlákninu, která trávení a očistu organismu podporuje. Podrobně o tom píše David Perlmutter ve svých knihách „Posilovna pro mozek“ a „Moučný mozek“.
Úsilí snížit objem tuku velmi úzce souvisí se spánkovým režimem. Poslední výzkumy potvrzují, že večerní zvolnění celkového tempa, lehká večeře bez sacharidové zátěže, relaxace a vytvoření pro kvalitní spánek vhodných podmínek, je ideálním přístupem k nočnímu odpočinku. Ten by měl trvat 7 až 9 hodin. Jedna ze studií, zaměřená na kontrolu BMI v souvislosti s trváním spánku, uvádí jako optimální dobu spaní 7,7 hodiny.
Jestliže chceme hubnout, musí náš energetický výdej převýšit příjem. O nevhodnosti hladovění tu už byla řeč. Co a kolik tedy jíst? I při hubnutí musíme zachovat vyvážený poměr nezbytných živin. V první řadě jde o bílkoviny. Jejich nedostatek při hubnutí vede ke ztrátě svalové hmoty. Sytící schopnost bílkovin je nejvyšší, spalují se déle, tělo na to vydá více energie a kromě toho snižují bílkoviny glykemický index potravin. Dostatek bílkovin podporuje rychlost metabolismu. Během hubnutí by měly bílkoviny tvořit 20-30 procent celkového denního příjmu.
Pokud by někdo v rámci hubnutí chtěl vyřadit tuky, byla by to chyba. I když jsou opravdu vydatným zdrojem energie, tělo bez nich nedokáže fungovat. Důležité je volit tuky správně, to znamená především ty s obsahem omega 3 mastných kyselin. V celkovém denním příjmu by měly představovat asi 30 procent. Nikdy bychom neměli za den zkonzumovat méně než 50 g tuků.
Zbylých 40-50 procent denního příjmu potravy při hubnutí připadá na sacharidy. Je zřejmé, že naprostou přednost musejí dostat polysacharidy, přičemž je třeba přihlížet ke glykemickému indexu potraviny. Čím je vyšší, tím více rozkolísá krevní cukr a tím dříve se po konzumaci takového jídla opět dostavuje hlad. Za nízký je pokládán index 0-30, který má například většina zeleniny i některé ovoce (grapefruit) a luštěniny, střední – 31-70 se týká kupříkladu banánů či těstovin a rýže, vysoký – 71-100 mají bílé pečivo, limonády, kukuřičné lupínky nebo čokoládové cereálie. Mléko, bílý jogurt apod. patří k potravinám s nízkým glykemickým indexem.
Nevyvážená strava je při hubnutí častou příčinou zpomalení metabolismu. Pokud potraviny nevybíráme pečlivě a s rozmyslem, konzumujeme mnoho skrytých tuků, zejména těch nasycených, transmastných kyselin a cukru. Často je také příčinou malé množství přijímané vlákniny a nedostatek tekutin.
Když se organismu něčeho nedostává, vysílá„hladový signál“. Pokud mu dodáme něco jiného a ne to, co konkrétně potřebuje, bude hladový signál vysílat i nadále. Jestliže tělu nedodáte dostatek tekutin, bude vysílat hladový signál i v tomto případě . Snadno tak zaměníte žízeň za hlad. Pijte obyčejnou vodu. Snížíte tím objem zkonzumované potravy, usnadníte činnost vnitřním orgánům a povzbudíte metabolismus. Při hubnutí byste měli vypít 2-3 litry vody denně.
Důležitá pro metabolismus je fyzická aktivita. To platí vždy, při hubnutí dvojnásob. Množství svalové hmoty ovlivňuje rychlost metabolismu přímo zásadně. Svaly vyžadují ke svým funkcím i v klidovém stavu daleko více energie než tuková tkáň. Proto pokud má tělo dostatek svalové hmoty, spaluje i ve spánku více energie neboli má vyšší bazální metabolismus. Pokud však při hubnutí pravidelně cvičíte, musíte organismu dodávat dostatečné množství stavebního materiál svalové tkáně – bílkovin. Myslete na to při sestavování svého redukčního jídelníčku.
Z fyzických aktivit lze v zájmu správného fungování metabolismu jenom doporučit jógu. Nejenom že spaluje tuk, zlepšuje proces látkové přeměny, celkově organismus omlazuje a zpevňuje, ale také je návyková – a spolu s návykem na jógu si tělo zvykne také na správnou, vyváženou stravu, která mu zajistí stabilní, ničím nenarušovaný metabolismus.
Aromaterapie pro zhubnutí
Skrytá hrozba: proč i když počítáte kalorie stále tloustnete.