Jak bojovat s tukovými vrstvami na břiše

jak-bojovat-s-tukovymi

Spousta otázek kolem nadváhy se týká právě tuku na břiše a možností, jak se ho zbavit. Pokusíme se v tomto článku zjistit, proč se objevuje a jak proti němu bojovat.

Tuk sám o sobě je neoddělitelnou součástí mechanismu přežití.

Tuk umožňoval člověku přežít chladné období roku, od jedné úrody do druhé atd. Ukládání tuku je tedy zcela normální jev, nesmí však překročit jistou míru. Jak dochází k ukládání tuku?

Za prvé je za tím samozřejmě nadměrná spotřeba sacharidů, zejména těch rychlých (cukru). Naše tělo nemá velké možnosti, jak zásoby sacharidů ukládat.

V podobě glykogenu ve svalech je uloženo asi 60-80 gramů sacharidů, stejné množství je v játrech. Zbylá část spotřebovaných sacharidů je zpracována a ukládá se v organismu v podobě tuku.

Stejně tak velké množství konzumovaných tuků ovlivňuje ukládání tukových zásob v organismu. 100 gramů tuku obsahuje až 900 kalorií! Uložit je v podobě tukové rezervy je pro náš organismus ještě snazší, než v případě sacharidů.

Proces štěpení tuků je velmi složitý. Jako zdroj energie je tedy tuk organismem využíván až úplně poslední, neboť získat energii z bílkovin a sacharidů je mnohem jednodušší.

A konečně, jakmile přijímáte více kalorií, než vydáváte, je přebytek energie v těle ukládán právě v podobě tuku.

Pojďme si teď říci, kde se tento tuk ukládá.

Tuk se ukládá jak buňkách kůže a podkoží, tak i uvnitř, na všech tělesných orgánech. To je takzvaný viscerální tuk.

Právě břišní tuk ukazuje na stupeň ztučnělosti všech vnitřních orgánů a vypovídá o dalším nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění, trombóz, varikózního rozšíření cév, infarktů a mozkových mrtvic. Tento tuk je uložen pod stěnou břišního lisu a jakoby vytlačuje břicho dopředu.

Samozřejmě žádné sklapovačky vám zbavit se břicha nepomohou. Abychom se zbavili podkožního a vnitřního tuku, tedy i velkého břicha, musíme dosáhnout toho, aby se tuk začal spalovat. K tomu dochází ve svalových mitochondriích působením kyslíku.

Aby se kyslík do organismu dostal, je nutná kardiozátěž s tepovou frekvencí kolem 75 procent maxima (200-váš věk=maximum). Je rovněž třeba omezit nebo přerušit ukládání tuku. Musíme omezit nebo vůbec stopnout příjem rychlých sacharidů, cukrů, moučných jídel atd. a snížit příjem tuků.

Pokuste se získat přehled a pozorně se podívat na všechno, co jíte. Spočítejte si přibližný příjem kalorií a pokud je to třeba, upravte svou výživu. Myslím, že se podivíte, o kolik více, než jste si mysleli, přijímáte denně kalorií!

Ještě ke kardiozátěžím: čas kardiozátěže nemá být nižší než 40 minut, protože prvních 20 minut spalujete pouze sacharidy v podobě glykogenu a teprve pak jsou spalovány tuky.

Samozřejmě, čím větší břicho už jste získali, tím více času vám zabere jeho zmenšení. Všechny recepty jsou však už dávno známé, kouzelné pilulky, které by vás zbavily břicha přes noc stále ještě nebyly vyvinuty, a proto hlavní je vybavit se trpělivostí a pevnou vůlí. S nimi máte dobrou šanci na úspěch.

=========
Ajurvéda: pravidla pro ploché břicho
Užitečná snídaně: zbavujeme se toxinů a hubneme