Devět důvodů proč začít běhat

behat

Běh je ideální a bezplatnou cestou, jak dobře vypadat. Nevyžaduje žádné speciální nářadí ani místo. Stačí kecky nebo tenisky. Prakticky tři roční sezóny můžete běhat venku. Běh je užitečný a efektivní při léčení řady neduhů. Sám o sobě není lékem či dokonce všelékem, ale jeho nepřímé působení na  zatíženou  centrální nervovou i  kardio-vaskulární soustavu vykazuje pozitivní efekt u celého organismu jako celku.

1. Běh zvyšuje výkon srdce a oběhové soustavy, bezprostředním způsobem trénuje samotný srdeční sval. V důsledku toho se srdce se stává zdatnějším a silnějším. To se samozřejmě projeví i na jeho výkonnosti

2. Zvyšuje se okysličenost krve. Trénované srdce přečerpá v jednom cyklu mnohem větší objem krve než srdce netrénované. Zvětší se průtok krve, a tím i dodávky kyslíku. Ke všem tkáním a orgánům se dostává více krve obohacené kyslíkem a výživnými látkami.

3. Běh je výborným prostředkem v boji proti nervovému napětí. V důsledku stresu a fyzického zatížení se během dne v organismu hromadí odpadové látky – to je příčinou únavy. Abychom se únavy zbavili, je dobré se jak náleží zapotit –  k tomu je běh výborným prostředkem.

4. Během delšího sportovního zatížení se do krve uvolňuje zvláštní hormon – endorfin. Někdy se mu říká „hormon štěstí“. Nikoli náhodou. Když koncentrace endorfinu v krvi narůstá, pociťuje člověk lehkou euforii. Deprese se rozplývá.

5. Zvyšuje se rozumová aktivita. Když si jdeme zaběhat, často nás „samo od sebe“ napadne řešení nějakého problému nebo úkolu. V průběhu aktivního tréninku se krev bohatě nasytí kyslíkem, zvyšuje se látková výměna a v důsledku toho aktivněji funguje centrální nervová soustava, tedy mozek.

6. Systematicky prováděný běh napomáhá posílení imunity, protože se zvýší objem erytrocytů a hemoglobinu v krvi. Zatížení organismu během vede ke snížení cholesterolu v krvi, snižuje pocit hladu a zlepšuje pohyb trávicí soustavy. Spolu se zlepšením výměny látkové to vše významně ovlivňuje dosažení normální tělesné váhy.

7. Běhat můžeme v kteroukoli denní dobu. Po ránu, kdy je v krvi zvýšené množství hormonů, poslouží běh jako přirozená rozcvička umožňující organismu dosáhnout vyváženého stavu. Pokud budete běhat po skončení pracovního dne, večer, snížíte tím napětí, uvolníte se , nabijete se energií, zaženete nadměrnou chuť k jídlu a budete krásně spát.

8. Vědecké výzkumy ukazují, že dochází k částečné regeneraci jaterní tkáně. Běh má rovněž kladný vliv na ledviny:klesá jejich zatížení a zlepšuje se celkový stav.

9. Pravidelná zátěž organismu během rovněž kladně ovlivňuje pohybovou a opěrnou soustavu. Pro lidi staršího věku je takový trénink zvláště užitečný, protože brání degenerativním změnám kloubů a svalových tkání.

Již staří Řekové říkali: „Chceš-li být silný, běhej, chceš-li být krásný, běhej, chceš-li být moudrý, běhej.“

=========
Jak zhubnout v pase a narovnat záda?
Co se změní, když přestanete jíst cukr