Aromaterapie podle čaker

aromatherapy-chakres

Každé čakře odpovídá jiné aroma schopné stimulovat harmonickou činnost energetického centra.

Pokud se vám nedostává nějaké určité osobní vlastnosti nebo postrádáte dostatek energie pro konkrétní činnost, můžete posílit činnost čakry zodpovědné za daný proces pomocí příslušného aroma. Pamatujte však, že pouze aromatické oleje přírodního původu mají skutečný aromaterapeutický účinek.

Múládhára – čakra země, neboli rudá čakra. Leží mezi konečníkem a pohlavními orgány. Kořenová čakra, základ života, přijímá energii Země a napájí jí všechny ostatní čakry. Určuje důvěru ke světu; vnitřní síly se jí řídí.

Tato čakra vyžaduje sladké a horké tonizující vůně. Vhodné jsou růže, jalovec, kafr, kokos, muškát.

Svádhišthána, neboli oranžová čakra leží na vrcholu stydké kosti. Určuje sexuální život, spokojenost s ním, schopnost sebeoddání. Vyžaduje horká trpká aromata.

Vhodné jsou heřmánek, pačuli, karafiát, skořice, mandle.

Manipúra, žlutá čakra. Leží nad pupkem. Určuje člověkovu dřeň, jeho vnitřní Já, vědomí, spojení s egem. Rozvoj čakry je spojen s rozvojem síly a moudrosti.

V aromaterapii potřebuje teplé vůně, vhodné jsou například bazalka posvátná (tulsi), lotos, vanilka.


Anáhata, neboli zelená čakra. Leží na úrovni srdce. Určuje schopnost milovat a citlivost k ostatním lidem.

Zelená čakra potřebuje jemná, „hedvábná“, tonizující aromata. Například rezedu, pelargonii, orchideu, rododendron a fialku.

Višuddhi, neboli fialová čakra. Leží pod hrtanem. Je spojena se schopností komunikace, tvůrčí činnosti, uvědomění vlastní individuality.

Vhodná jsou pro ni chladnější aromata: pelyněk, hyacint, rozmarýn, jasmín, ilang-ilang, citron.

Ádžňá, modrá čakra. Leží v oblasti epifýzy, nadvěsku mozkového (šišinky) mezi obočím. Říká se jí „třetí oko“. Je spojena s volním úsilím, intuicí, intelektem, uvědomělou tvorbou.

Tato čakra vyžaduje chladná aromata: levanduli, santál.

Sahasrára, korunní čakra. Všechny barvy duhy, převládá fialová. Leží na vrcholku hlavy. Získává energii z kosmu a napájí ostatní čakry. Kontroluje jemné procesy vzájemného působení energetických center organismu.

Vyžaduje chladná, střízlivá a uklidňující aromata: kadidlo, levanduli, santál, bergamot.

=========
Použití éterických olejů při rýmě
Na kterém boku máme spát? Lékaři na to přišli.