Pro nikoho není tajemstvím, že spánek je jednou z nejdůležitějších součástí fyzického a duševního zdraví člověka. Ne každý ale tuší, že kvalita spánku není o nic méně důležitá než jeho množství. Podle četných vědeckých výzkumů závisí na pozici, v níž spíme, stav pokožky, trávicího ústrojí a dokonce i imunita. Povíme si tedy něco o tom, na kterém boku je lepší spát – na pravém nebo na levém – a proč.
Poloh, v nichž spíme, může být více. Spát můžeme na břiše, na zádech, na jednom či druhém boku nebo stočeni do klubíčka.
Spánek na zádech může podněcovat chrápání a ztěžovat dýchání, což je nebezpečné pro astmatiky nebo lidi trpící spánkovou apnoe (dočasnou zástavou dechu). Výzkumy rovněž prokázaly, že obsah kyslíku v krvi lidí spících na zádech je snížen, což zvyšuje riziko rozvoje respiračních onemocnění.
Zvyk spát na pravém boku může napomáhat vzniku problémů s trávením. Zpomalení činnosti lymfatického systému ztěžuje odvádění toxinů z organismu, což zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů.
Spánek na levém boku je nejprospěšnější. Aktivuje činnost trávicí soustavy, zvláště žaludku a slinivky, a pomáhá lymfatickému systému s odváděním toxinů a dalších škodlivin z organismu.
Způsoby, s jejichž pomocí bude snazší změnit polohu v níž spíme:
- Položte se tak, abyste nalevo měli více místa. Spánek na pravé straně nebude tak pohodlný a rádi se obrátíte na levý bok.
- Postavte si noční lampičku na pravou stranu postele. Podvědomě se budete chtít odvrátit od světelného zdroje a spaní na levém boku bude snazší.
- Položte si na pravou stranu zhruba na úroveň zad polštář, nebo nějakého většího plyšáka. To vám bude bránit se ve spaní obrátit, nebo to alespoň spánek na pravém boku znepříjemní. Rychleji se otočíte zpět.
Ať už spíte na kterémkoli boku, hlavní je se vyspat! Hodnotný spánek je zárukou pracovní výkonnosti, pevné imunity a dlouhého života.
Sdílejte článek s přáteli. Na kterém boku spí oni?
Myšlenkové cvičení před spaním
Jak se naučit usnout během 1 minuty