Proč je lepší mátový čaj pít ve dne a heřmánkový večer

Proč-je-lepší-mátový-čaj

Britští vědci objasnili, proč se má heřmánkový čaj pít večer před spaním a mátový třeba při firemní poradě.

Lékaři z britské Northumbria University provedli výzkum, jehož se zúčastnilo 180 dobrovolníků. Ověřovali způsob, kterým různé léčivé byliny působí na lidskou paměť.
Několik skupin lidí, rozdělených podle toho, jaký čaj pili – část pila mátový, část heřmánkový a další pouhou horkou vodu – mělo vyplnit dotazníky nejprve před vypitím nápoje a pak dvacet minut poté, co ho dopili. Analogický výzkum byl uskutečněn s aroma oleji rozmarýnu a levandule, rozptýlenými v místnostech, kde se nacházeli účastníci výzkumu – jedna místnost navíc byla kontrolní, bez ovlivnění aroma olejem.

Co vyšlo najevo? Jednoznačně se ukázalo, že máta a rozmarýn podstatně zlepšují paměť. Přičemž máta ovlivňuje jak krátkodobou, tak dlouhodobou paměť, zatím co rozmarýn má vliv na schopnost plánovat a jednat a také podporuje soustředění. Heřmánkový čaj proces zapamatování zpomaluje, snižuje pozornost i koncentraci. Lékaři prohlašují, že nejlepší je pít ho před spaním. Stejně tak levandule je vhodná jako nápoj před ulehnutím a pro všechny, kdo touží po kvalitnějším spánku, protože uklidňuje.

=========
Každodenní pití šípkového čaje: 7 hlavních důvodů.
Cukr zhoršuje náladu