Už vás omrzelo věčné potahování nosem? Rádi byste se co nejrychleji zbavili rýmy, ale kapání do nosu je vám protivné? Můžete zkusit éterické oleje. Tyto přírodní prostředky vám pomohou zbavit se rýmy šetrnější cestou. Využívají se při inhalacích a koupelích.
Pro využití éterických olejů při rýmě existuje několik možností:
- inhalace;
- vyjuřování místnosti;
- koupele;
- masáž biologicky aktivních bodů s využitím éterických olejů.
Možné také je jednoduše olejem potírat boční strany nosu.
Éterické oleje, které pomohou uvolnit zacpaný nos
Rakytníkový olej. Rakytník obecně má širokou paletu účinků a používá se jako podpůrný prostředek při řadě zdravotních problémů. My si připomeneme, že vyniká protizánětlivými a antibakteriálními účinky, uvolňuje a rozpouští hleny. Napomáhá obnovení poškozených tkání. Je vhodný pro inhalaci nebo k přidání do koupele.
Kafrový olej. Má dezinfekční, obnovující účinek, působí protizánětlivě. Stimuluje sliznici, způsobuje místní prokrvení, a urychluje tak průběh zánětlivého procesu tím, že usnadňuje průběh vstřebávání a ohraničení zánětu. Jako složka inhalační směsi dezinfikuje a pomáhá velmi účinně při problémech dýchacích cest. Užití je výhradně vnější, pro vnitřní užívání je nebezpečný.Vhodný pro vykuřování místnosti, jako inhalační přísada. Nedoporučuje se lidem s oběhovými a srdečními problémy, těhotným a kojícím ženám a malým dětem.
T-Tree oil. Toto nejsilnější přírodní antiseptikum má velmi široký antimikrobiální účinek (ničí bakterie, plísně, kvasinky atd.). Kromě rýmy příznivě ovlivňuje záněty nosohltanu i bolesti v krku. Nepatrné množství můžete rozetřít po stranách nosu. Pár kapek přidejte do náplně inhalátoru nebo přidejte do koupele. Účinek je prakticky okamžitý. Používá se vnějšně.
Eukalyptový olej. Maximálních účinků eukalyptového oleje dosáhneme inhalací. Působí antisepticky, urychluje hojení. Chrání před vznikem viróz. Pro inhalaci stačí přidat dvě kapky oleje do dvou litrů horké vody a pod ručníkem vdechovat stupající páru. Skvěle uvolňuje nosní dutiny a usnadňuje dýchání. Pár kapek do koupele vám pozvedne také náladu a dodá energii. Užití je opět jenom vnější, pro vnitřní užívání je nevhodný.
Jedlový olej. Přesněji řečeno jde o olej ze sibiřské Jedle bělokoré, které se říká pichta. Proto také olej je často označován jako olej pichtový. Při rýmě je blahodárnost jeho účinku spojena se schopností odstranit otok sliznic a uvolnit tak dýchání nosem, což zejména pro nerušený spánek je velmi důležité. Pichtový olej má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Kromě inhalací je vhodný také jako přísada do uvolňujících koupelí.
* * * * *
Toto je pouze malá část přírodních éterických olejů, jejichž účinek při rýmě je velmi významný a zároveň šetrný. Vyzkoušet můžete olej šalvějový, hřebíčkový, broskvový nebo mátu.
Bedlivě sledujte návody k použití éterických olejů. Obecně by se jejich užívání měly vyhnout těhotné a kojící ženy, není vhodné pro děti do tří let a osoby se zdravotními komplikacemi (vysoký tlak, epilepsie, srdeční a oběhová onemocnění apod.). Důvodem je vysoká koncentrace účinných látek. Ze stejných důvodů je třeba opatrnosti při přímé aplikaci na pokožku, kdy by mohlo dojít k alergickým projevům.
Při správném užívání éterických olejů oceníte jejich pomoc nejen při rýmě, ale při velkém množství dalších zdravotních potíží.
Tělesné indikátory nemocí