9 způsobů jak si zvednout náladu i bez jídla

Jak si zvedáte náladu, když na vás padne stres? Koupíte si balíček dortíků nebo velkou čokoládu a bojíte se to sníst na posezení? Mě vždycky hrozně lezly na nervy rady typu „Dejte si voňavou koupel, pokláboste s kamarádkou po telefonu a chuť na jídlo vás přejde“. Rady to asi nejsou špatné, ovšem na mě nějak nezabírají, zvláště když jsem na pomezí záchvatu žravosti. Spíš mě popíchnou. Uznejte, že nic tak člověka neuklidní, jako šustot staniolu na kvalitní čokoládě… Jenomže důsledky ho pak uvrhnou do stresu ještě hlubšího. Takže tudy cesta nevede. Časem jsem si postupně našla různé způsoby, jak si udělat radost i bez jídla. Možná mezi nimi najdete něco užitečného i pro sebe.

1. Udělejte si seznam věcí, které vám přinášejí uvolnění, legraci a pocit štěstí

Když najdete pár volných minut, hoďte to na papír: natáhnout si na nohy hned troje legrační křiklavé ponožky, obléci si kytičkované šaty, zahupsat si po jedné noze, proběhnout se, napodobovat hlas kohouta nebo slepice, vidět na nebi bílou stopu po letadle, slyšet v telefonu, že se ten druhý usmívá, být pevně objímána někým milým anebo objímat jeho, velké ručně pletené svetry, věci, co mají růžovou (nebo jinou – tu vaší) barvu, házet kočce klubíčko nebo psovi míček, sedět na balkoně s knížkou, zpívat si, říkat si básničky… Mějte seznam na dosah. Až vás přepadne lepkavý hnusný stres po pracovním dni, sáhněte po seznamu. Třeba se hned nerozesmějete, ale aspoň přehodíte myšlenky na jinou kolej.

2. Krabička s kouzelnými slovy

Inspirovalo mě nezapomenutelné «kouzelné slůvko». Začala jsem tak říkat všem pěkným, milým a povzbudivým slovům,která jsem slyšela od blízkých lidí. Od těch, kterým mohu důvěřovat a kteří mě podpoří v těžké době. Jejich slova a věty si zapisuju na barevné papírky a skládám do hezké krabičky. Když mi je mizerně, když cítím strach nebo úzkost, vytáhnu krabičku a čtu. Funguje to líp než čokoláda.

3. Rituál se šálkem … čaje

Nemusí to být zrovna čaj, klidně třeba horké kakao nebo voňavá káva. Hlavní je ten obřádek kolem. To rozmazlování sebe sama. „Teď si vypiju čajíček/kávičku a pak se podívám, co by se s tím dalo dělat…“. Něco v tom duchu. Můžete se na to celý den těšit, nebo se k tomu uchýlit, když nastane problém.

4. Nasát umění

Takhle to říká jedna moje kamarádka, když se chystá na nějakou výstavu nebo do divadla. «Musím zas nasát nějaké to umění». Ta věta se mi líbí, protože přesně vyjadřuje cíl mých návštěv muzea. Odpočinout si, rozptýlit se, soustředit se zas jednou na něco krásného, zajímavého a ušlechtilého. Zásobit se tím.

5. Prolistovat/číst knihu

Může to být kniha ixkrát přečtená, stačí otevřít, najít oblíbené místo a ponořit se do jiného života. Nebo komiksy, dětské knížky s dobrými ilustracemi, velké knihy s nádhernými fotkami zvířat, rostlin, dalekých zemí… –

6. Zdřímnout si

Spánek je skvělý lék na stres i únavu. Navíc je známo že 99 procent lidí trpí nedostatkem spánku. Spánek bezvadně normalizuje chuť k jídlu – pořád někde čtu, že lidé jedí různé fast foody a průmyslově zpracované jídlo právě v důsledku spánkového deficitu. Stačí dvacet třicet minut. Udělejte si z toho dárek – převlékněte polštář, pohodlně se oblečte, kápněte na mističku vedle postele malou kapku levandulového oleje… budete spát jako na obláčku.

7. Pozorovat lidi kolem

Koukám na lidi a vymýšlím si pro sebe o nich různé příběhy. Možná je to trochu infantilní, ale je to neškodná zábava, která vám fantasticky vyčistí hlavu. Jdu bez cíle ulicemi nebo parkem a přemýšlím nad jmény majitelů psů, nad vztahem dvojic, které mě míjejí, vymýšlím si příběhy náhodných chodců nebo cestujících v metru. A když si s některou ze svých „obětí“ vyměním náhodný úsměv, mám hned lepší náladu.

8. Podívat se na výukové video na YouTube

Můžete si vybrat po libosti – kursy líčení, ručního pletení nebo háčkování, cvičení jógy, skládání origami. Hlavní je, aby vás to bavilo a cítili jste se přitom dobře.

9. Převléci postel do nového povlečení

Nevím jak vám, ale mě připadá vůně čerstvě povlečené postele taková svěží a zároveň domácká, působí na mě útulně. A s novým povlečením, to už je něco jako meditace, uklidňuje to, uvolňuje, člověka to naplní očekáváním něčeho příjemného a připomíná to maminčiny a babiččiny laskavé doteky a něžnou péči.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
20 dobrých rad, jak se cítit dobře
Jak odpojit autopilota – 5 způsobů meditace