3 cviky, které je třeba dělat každý den

Mnoho lidí je přesvědčeno, že má-li mít cvičení skutečnou hodnotu a smysl, je k němu potřeba hodně času, jehož se zejména obyvatelům velkých měst stále nedostává. To však je mylný názor. Stačí denně provádět tři jednoduché cviky, které vám celkem zaberou jenom čtvrt hodinky.

Pěkné držení těla není jenom estetická záležitost, je to také příznak dobrého zdraví. Jenomže co když člověk většinu dne tráví v kanceláři, shrbený za stolem?

První cvik: Otáčení trupem

Tento cvik pomůže vašim zádovým svalům získat správný tonus a napřímí vám páteř.

Nohy rozkročte na šíři ramen, ruce si dejte v bok a střídavě otáčejte trup doleva a doprava.

Abyste dosáhli skutečné efektivity tohoto cviku, musíte ho provádět alespoň jednou denně, desetkrát na každou stranu.

Pohyby nesmějí být prudké.

Tento úplně jednoduchý cvik mobilizuje horní část zad, protože se při něm otáčí odpovídající horní oddíl páteře.

Druhý cvik k ideálnímu držení těla: Stlačování lopatek oporou o zeď

Postavte se zády ke zdi, napřimte řádně lopatky a přitiskněte je pevně ke stěně. Měli byste cítit nevelký tlak na svaly. Váš hrudní koš by to mělo postrčit o několik centimetrů dopředu a vzhůru. Vydržte chvíli v této pozici. Důležité je, abyste paty měli rovněž přitisknuté ke zdi.

Některým onemocněním páteře lze skutečně předejít pouhým prováděním tohoto prostého cviku – třikrát denně ho patnáctkrát opakovat.

Výhodou je, že tohle velejednoduché protažení zad se dá provádat klidně i v kanceláři. Vyžaduje jen krátkou přestávku v práci.

Třetí cvik: Hýžďový můstek na jedné noze

Tento cvik umožňuje zpevnění břišního svalstva, posiluje hýžďové svaly, podporuje správné postavení pánve. Při pravidelném cvičení bude účinek pozorovatelný už za pouhé dva týdny.

Položte se na podlahu a snažte se přitom co nejvíce napřímit páteř. Přitiskněte ji k podlaze. Nohy pokrčte v kolenou a postavte je chodidly na zem. Chodidla směřují rovnoběžně špičkami dopředu. Paže leží volně podél těla.

Jednu nohu natáhněte dopředu a plynule zvedejte pánev vzhůru, přičemž se opíráte jen o jednu nohu.

Vyvarujte se prudkých a trhavých pohybů.

V nejvyšší poloze několik vteřin vytrvejte. Trup je nehybný, jedna noha natažená dopředu. Nepřenášejte tlak na šíji a svaly krku.Pak se pomalu vraťte do výchozí polohy. Opakujte třikrát až pětkrát, poté prohoďte nohy.

Zdravý způsob života, správná výživa a pravidelné cvičení promění každou postavu v přitažlivou.

Ploché břicho, vyrýsované svaly, pevné hýždě — to by si dnes přál mít každý. Jak vidíte, není za tím účelem vůbec nutné platit si trenéra nebo kupovat abonentku do fitka. Cvičit můžete v pohodlí domova ve volném čase a něco dokonce i v zaměstnání.

Jistěže po pár opakováních nezaznamenáte nějaké podstatné změny, avšak budete-li cvičit skutečně pravidelně, po třech až čtyřech týdnech si všimnete, že se vám postava mění a pocítíte příliv sil a energie.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Těchto 5 cviků je spolehlivým receptem na dlouhý věk
5 cviků Paula Bragga ke zlepšení krevního oběhu