11 způsobů, které vám pomohou dobře se vyspat i za vedra

Může se člověk vyspat po dnu, kdy teploměr přelézal pětatřicítku a čeká nás tropická noc? Zkusíme vám poradit některé triky.

Jen bavlna
Myslíte, že spát nahá je jediná možnost jak se ochladit? Ve vedru není tím nejlepším oděvem na noc roucho Evino, jak by se mohlo zdát, ale bavlněné pyžamo. Přírodní látka vsakuje pot a kůže přirozeně dýchá.

Pozor na postel
Samozřejmě, že povlečení musí být také z přírodních tkanin. Někdo doporučuje lehce postříkat prostěradlo vodou z rozprašovače.

Závěsy
Také závěsy můžeme postříkat rozprášenou vodou. Možné ovšem je rovnou je namočit a zavěsit na noc mokré.

Jednoduchý ochlazovač
Někdo si do postele položí plastovou láhev se studenou nebo dokonce zmrazenou vodou. Problém je ovšem v tom, že láhev se orosí a budeme mít mokrou postel. Lepší tedy je včas dát do mrazáku něco drobného a sypkého: například rýži nebo hrách. Před spaním nasypeme do ponožky, kterou pevně zavážeme. Můžeme si ji pak přikládat na místa, kde je dobře cítit tep – na zápěstí nebo na spánky. Přinese nám to skutečnou úlevu.

Pozor na to, co pijete
Alkohol před spaním není nikdy moc dobrý nápad, ve vedru ale dvojnásob. Vlastně kdykoli je venku nad 25 stupňů. Raději si vedle postele postavte sklenici čisté vody, třeba s kostkou ledu, pro případ, že byste se v noci chtěli napít.

Vychladit postel
Další dobrý způsob, jak ochladit postel, je složit a dobře uzavřít prostěradlo do polyetylénového sáčku a dát ho vychladit do mrazáku. Postel pak bude po nějakou dobu příjemně chladná.

Spěte sama
Vedro je tou situací, kdy je lepší být v posteli sama. Jeden člověk ji nevyhřeje tolik, jako dva. Kdyby se vám ale mělo stýskat, můžete také s partnerem mít každý své, báječně předem vychlazené prostěradlo.

Spát na podlaze
Z fyziky si možná pamatujete, že teplý vzduch stoupá vzhůru, zatímco ten chladný se drží dole. Dáte-li si tedy matraci rovnou na podlahu, nemělo by vám být tak horko…

Studená sprcha
Ta má své výhody, stejně jak sprcha kontrastní, způsobí však úlevu pouze dočasnou. Krevní oběh totiž popožene a budete se rychleji zahřívat. Zkuste ale chladit jen ruce po lokty; ponořte je na chvíli do chladné – ne ledové – vody.

Led a zlaté české ručičky
Původní nápad misky ledu u stolního větráku rozvinula spousta šikovných kutilů takto: do plastové krabice s víkem udělají otvor, do kterého jde natěsno instalovat malý větráček – třeba takový, jaké jsou v počítači. Do krabice vloží menší či větší plastové láhve s vodou předem zmrazené v mrazáku nebo náplně do cestovních ledniček. Zavřete víko, zapnete větrák… tato po domácku vyrobená klimatizace vydrží téměř celou noc, je tichá, úsporná a zejména – účinná! Jenom se v noci nesmíte přerazit o šňůru, která k ní vede :).

Ochrana před sluncem
Místnost na celý den zastiňte žaluziemi a závěsy, aby ji slunce nevyhřálo moc silně. Rozdíl je patrný.

=========

9 způsobů jak si zvednout náladu i bez jídla
9 signálů přetížení