10 způsobů jak se probrat i bez energetických nápojů

Pro mnoho lidí jsou energetické nápoje nebo káva synonymy tělesné svěžesti a čilé mysli. Lékaři však tvrdí něco jiného. Když nervový systém nadopujete kofeinem, taninem, guaranou a jinými životabudiči, vyždímáte z organismu doslova veškerou šťávu a pořídíte si chronickou bolest hlavy, prudké změny tlaku, nevyrovnanou náladu a jiné nepříjemné důsledky. Ale vegetovat ve stavu zmoklé slepice naštěstí nemusíte. Existuje spousta jiných způsobů a cest, jak zvýšit svůj životní tonus. 

1. Masáž uší

Na uších najdeme téměř dvě stovky aktivních biologických bodů. Působením na ně zlepšíme svou celkovou pohodu, osvěžíme se a také můžeme vystřízlivět. Masáž začínáme na ušních lalůčcích a pokračujeme směrem vzhůru o vnějším okraji ucha.

2. V rytmu hudby

Hudba dokáže uspávat, vzrušovat, dráždit a také osvěžit a nabít energií. Vždyť i krávy dojí s hudbou lépe! Pusťte si něco pěkně rytmického a dobijte baterky.

3. Víc pohybu

Jakákoli fyzická aktivita osvěžuje. Padá vám u monitoru hlava na prsa? Dejte si pár kliků nebo dřepů s výskokem. Každý pohyb podporuje krevní oběh a zvyšuje tonus.

4. Studená sprcha

K důkladnému rannímu probuzení asi nic lepšího než studená nebo kontrastní sprcha neexistuje. Pokud nejste dosud morálně na podobné drastické zákroky připraveni, začněte s málem – myjte si studenou vodou obličej.

5. Osvěžující nadechnutí

Vůně, stejně jako zvuky, mají na psychiku nejrůznější vliv. Můžeme se jejich působením dokonale uvolnit a uspat a mohou nás naopak důkladně probrat a občerstvit. K osvěžení zkuste použít tyto esenciální oleje: pomerančový, citronový, bergamotový, limetkový, mátový, rozmarýnový, zázvorový, cedrový, borovicový a jiné oleje jehličnatých stromů. Pořiďte si domů aromalampu a využívejte ji k dobití energie.

6. Pitná voda

Obyčejná pitná voda vás neosvěží o nic méně než energetický nápoj nebo káva. Nebudete unavení, nebude vás bolet hlava a lépe se soustředíte. Důvod? Nervovou soustavou protéká značné množství krve. I ve stavu klidu spotřebuje mozek asi 12-14 procent kyslíku distribuovaného krví po těle, natož pak při duševní námaze. Jestliže málo pijeme, krev houstne a obtížně protéká mozkovými kapilárami. Pozornost a paměť se snižují, zhoršuje se výkon a v důsledku rozšíření cév hustší krví dochází k bolestem hlavy.

7. Zázvorový čaj

V chladných obdobích roku si zvykněte pít zázvorový čaj. Zahřeje vás, zlepší vám trávení, upevní imunitu a velice vás osvěží. S medem a citronem je to vpravdě božský nápoj.

8. Citrusy

Žádná energetická tyčinka vám nedodá tolik energie, kolik jí přinášejí zcela běžné citrusy. Už jenom loupání kůry vás osvěží a dodá dobrou náladu – to působí silice, které se z kůry uvolňují. Když sníte takový voňavý plod nebo vypijete čerstvě vymačkanou šťávu, získáte spoustu energie. Žádnou kávu už potřebovat nebudete.

9. Výtažek ženšenu

Ženšen je nazýván kořenem života. Jsou mu připisovány unikátní léčebné účinky. Probere vás rozhodně s velkou účinností. Jste-li vysíleni, cítíte se emočně na dně, snadno se unavíte a jste věčně ospalí, zařaďte do svého každodenního příjmu živin výtažek nebo odvar z této podivuhodné rostliny.

10. Autosugesce

Vědomá autosugesce Emila Couého je zcela seriózní psychologickou metodou řízení osobnosti, široce uplatňovanou v psychologii a psychoterapii. «Jsem plný síly a energie, mám skvělou náladu a těším se na aktivní práci». To je příklad takové motivující vědomé autosugesce. Zavřete při ní oči a dýchejte zhluboka. Než oči zase otevřete, zatahejte se pro jistotu za ucho.

=========
10 babských rad, které zaručeně fungují
Jak snížit stres v zaměstnání: 9 jednoduchých způsobů