Skandinávská dieta označovaná za tu nejjednodušší na světě

Dánská dietoložka, ředitelka biotechnologické společnosti RiboTask Suzy Wengelová, vytvořila dietu neobyčejně prostou a zároveň vysoce účinnou. Bývá označována za nejjednodušší dietu na světě. Její zásady autorka zevrubně vysvětlila na stránkách své knihy «The Scandi Sense Diet» (u nás ji k vydání připravuje nakladatelství Omega).

Jaká je to dieta a proč ji odborníci i ti, kdo ji vyzkoušeli, označují za nejjednodušší?

Jednoduchá je proto, že nemusíte hlídat a počítat žádné kalorie, nemusíte si dávat pozor na vzájemný poměr bílkovin, tuků a sacharidů a složitě odměřovat porce.

Základní pravidlo zní: každé jídlo musí obsahovat čtyři potravinové složky (velké jako pěst) – jednu tvořenou bílkovinami+druhou tvořenou sacharidy+dvakrát musí být zastupena zelenina+1 lžíce tuků.

Nemusíte tedy počítat kalorie nebo vážit jednotlivé porce, což je občas obtížné, zdržuje to a je to zkouškou trpělivosti, pokud má člověk moc práce nebo právě někam cestuje.

Suzy vlastně nejprve dietu vytvářela sama pro sebe. Sama o tom říká:

«Pokud držíte nesprávnou dietu, můžete třeba i hubnout, ale stejně se necítíte dobře: zhoršuje se vám vzhled pokožky a stav vlasů, nebo vás věčně pobolívá hlava.

Když se mi narodilo druhé dítě, přibrala jsem na váze a za nic jsem se těch kil nemohla zbavit. Vážila jsem skoro sto kilo – uznáte, že to je opravdu hodně – a vyzkoušela jsem snad desítky diet, jen abych něco shodila. Problém byl o to horší, že se mi třikrát podařilo shodit 20-25 kilo, ale za pár měsíců jsem znovu přibírala, rychleji a víc než předtím.

Tehdy jsem pochopila, že přísné omezování nakonec vede jen a jen k přejídání. Sestavila jsem si tedy svůj vlastní výživový plán. Během deseti měsíců téhle diety jsem zhubla skoro o čtyřicet kilo. Vážím teď 60 kg. A na této váze se držím už šest let.»

young fitness woman meditating on sunrise mountain peak

«Nalevo před, to mám 98 kilo. Napravo – takhle vypadám dneska, mám 61 kg.»

Podle názoru Suzy Wengelové se při držení skandinávské diety dá shodit v průměru půl a až půldruhého kila týdně.

A dobrá zpráva: můžete si dát sklenici červeného vína, sníst talíř špaget a jídlo připravovat na oleji nebo másle. Ženy při skandinávské sietě konzumují v průměru 1500 kcal, muži 2000 kcal (přičemž kalorie nemusíte počítat).

Jak vypadá skandinávská dieta?

Hledání vhodných jídel a receptů na jejich přípravu vám ani nezabere moc času, ani nedá moc námahy. Na instagramu pod hashtagem #sensekost najdete 45 tisíc fotografií i s recepty na chutná a samozřejmě vhodná jídla.

Pro příklad uvádíme jedno denní menu.

Snídaně

 • Zelenina: několik rajčátek cherry a zelený hrášek
 • Bílkoviny: 2 vejce
 • Sacharidy: krajíček chleba
 • Tuky: lžíce másla namazaná na chleba
 • 1 hrnek kávy s mlékem

Oběd

 • Zelenina: mrkev, okurka, paprika, rajče, houby
 • Bílkoviny: paštika, vejce, kousek slaniny
 • Sacharidy: chleba
 • Tuky: sýr

Večeře

 • Zelenina: mrkev, pastiňák, chřest
 • Bílkoviny: kotleta
 • Sacharidy: sklenice vína
 • Tuky: beárnská omáčka, trocha oleje na orestování zeleniny

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Zkušenost: Sbohem, dieto, buď zdráva, štíhlosti!
Hubnutí bez propadáků: 6 rad, jak neutrpět při hubnutí nezdar