Nejezte do zásoby. 4 pravidla stravování na dovolené

Jak se nechytit do pasti „all inclusive“.

Sezóna dovolených je v plném proudu a mnozí z nás už se těší, jak si budou užívat mořského vánku někde na pláži a předvádět svoji vypracovanou postavu. Aby člověk takový efektní vzhled získal, musí vynakládat nejeden měsíc tvrdé fyzické úsilí, plné cvičení, běhání a často i hladové diety. Nezřídka však už po týdnu stráveném někde v oblíbeném letovisku váha ukáže několik kilogramů navíc – kde se vzaly, tu se vzaly. A zbavit se jich není vůbec nic lehkého. Prudký nárůst hmotnosti po dlouhodobě držené dietě a fyzickém úsilí člověku nejenom zkazí náladu. Škodí také jeho organismu. Je důležité už předem zjistit, proč je vlastně tak snadné přijít na dovolené o veškeré výsledky usilovné práce na vlastním těle a jak se něčemu takovému vyhnout.

Chutné pasti dovolené.

Mnoho lidí se v rámci přípravy na dovolenou dobrovolně podřizuje ustavičným zákazům. Nedopřejí si žádný zákusek, žádnou rychlou a dobrou svačinku. Snaha vypadat na pláži krásně a přitažlivě je pro ně mohutnou motivací. A když potom tento tak dlouho a toužebně očekávaný okamžik přijde, zapomenou na všechno na světě a začnou si dopřávat, co hrdlo ráčí. Vždyť mají dovolenou, jaképak starosti! Dovolují si dosud tvrdě odpíraný alkohol – musejí přece využít ultra all inclusive! Talíře si plní kynutým pečivem, hranolky, smaženým masem a nejrůznějšími tučnými omáčkami. Přidat si dezert je spíše normou než něčím jiným. Během několika dnů jsou jim ty tolik oblíbené šortky malé.

Další problém, na který mnozí z nás o dovolené narazí, je prakticky nulová fyzická aktivita. Jistěže, vždyť právě na tohle se tolik těšíme – prostě sebou jen tak plácnout na lehátko, uvelebit se pod slunečníkem s oblíbenou knížkou nebo smartphonem v ruce, nikdo nás nebude rušit a my si budeme v pohodě relaxovat. Někdy je skutečně možné si tento druh odpočinku dopřát, zvláště pokud to organismus potřebuje. Jenomže v takovém případě si musíme dávat náramný pozor na „nebezpečné“ jídlo – na rychlé sacharidy, zpracovávané potraviny a škodlivé tuky. Tohle všechno se velice rychle v těle usazuje, přičemž mu to zároveň nepřináší žádný užitek, žádnou výživovou hodnotu. Je to jenom zátěž. V každém slova smyslu.

Hodně lidí na dovolené se také chytí do klasické pasti horkého podnebí. Když je venku čtyřicet nad nulou a vlhkost vzduchu je vysoká, nikomu se do jídla nechce. Dobré by bylo dostatečně se nasnídat, jenomže snídani často vynecháme, abychom si přispali. Na pláži je i ve stínu vedro. Jakápak chuť něco si dát! Takže zbývá jediné denní jídlo – večeře. Po celém dnu prakticky s prázdným žaludkem nás myšlenky na nějaká omezení i zdravý selský rozum opouštějí a porce, které si naskládáme na talíř, jsou až neslušně velké. A samozřejmě škodlivé. Tuhle situaci zná každý, kdo se alespoň jedenkrát v sezóně vydal na dovolenou někam do teplých krajů. A přece poradit si s tím není tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Čtyři pravidla stravování na dovolené.

Abychom se nestali zajatci situace, postačí dodržet několik pravidel, která nám pomohou odpočinout si s požitkem a beze škod napáchaných na linii.

Snídaně.

Na ranním příjmu potravy závisí, jak se budeme celý den cítit a v jakém stavu bude náš organismus – proto je třeba den začít správně, to jest – zdravou snídaní. V každém hotelu lze zpravidla kromě housek, croissantů a zapečených párků najít i zdravější alternativy snídaně. Například müsli s čerstvým ovocem a jogurtem je velmi vhodné řešení. Ale nezapomínejte, že také ovoce obsahuje cukr a do müsli je dost často přidáván i med. Nicméně, když už jíst sacharidy, tak právě při snídani je na ně ten nejvhodnější čas. Syrová zelenina, zelené natě a pár vajec natvrdo jsou také velmi dobrou variantou snídaně. Spolehlivě zaženou hlad a pro vaši figuru jsou pravým požehnáním.

Velikost porce.

Hodně lidí na dovolené hřeší velkými talíři naplněnými všemožnými dobrotami. Nezřídka porce o dovolené podstatně překračují běžnou porci oběda během roku. Nezapomínejte, že více než 35 deka zkonzumovaných při jednom jídle rozhodně nemůže organismu udělat dobrou službu. Lepší je jíst častěji – čtyřikrát až pětkrát denně – po malých porcích, než jíst zřídka a hodně. To platí o dovolené stejně jako mimo ni.

Pestrost.

Tohle je výborné řešení, když chce člověk ochutnat všechno, ale nenapáchat přitom škody na své linii. Snažte se vybrat si v restauraci pokaždé něco nového. To vám umožní užít si všeho, co vám připravil program all inclusive ve spojení s místní kuchyní, ale zároveň se nepřejídat. Dávejte přednost rybám před masem, zelenině před těstovinami, ovoci před pečivem, sorbetu před tučnou smetanovou zmrzlinou. A opět – je důležité uvědomit si, že i v ovoci, sorbetu či müsli je rovněž cukr.

Pitný režim.

Samozřejmě i v rámci dovolené nezapomínejte pít dostatek vody. Rozhodně není vhodné nahrazovat ji šťávami a limonádami, tím spíš pak koktejly. Káva ani čaj nejsou vhodné. V horkém počasí je třeba dbát, aby byl přísun tekutin pravidelný. Nezapomínejte, že dostatečné množství tekutin urychluje rozpad tuků v organismu a podporuje jeho vodní bilanci. Za takovou péči vám tělo vždycky bude děkovat.

Aktivita na dovolené.

I když jste přijeli na dovolenou, neznamená to, že jedinou variantou odpočinku je ležet na lehátku pod slunečníkem a opalovat se. Je to také skvělá příležitost jak si rozšířit rozhled, jak poznávat nové věci, nové lidi a nabírat nové dojmy. Neseďte proto jen v hotelu nebo neležte na pláži, ale vyjděte také mimo ně. Samozřejmě v rámci bezpečí. Můžete se také vydat na poznávací výlet, kterých bývá během pobytu obvykle organizováno více. Můžete se vydat na samostatnou procházku nebo ranní běh, můžete objevit nový druh sportu, který si vás získá, ať už je to plážový volejbal, stolní tenis nebo wakeboarding. Pokud se vám do nějakých dobrodružství nijak zvlášť nechce, plavte. Snažte se plavat hodně. Plavání je aktivitou zapojující většinu svalů těla, je velmi šetrné ke kloubům a zároveň blahodárně působí na páteř. Krom toho zlepšuje náladu.

Dovolená je skvělá příležitost k nabrání nových sil, dojmů i inspirace. Proto z ní neztraťte ani minutu. Užívejte si nezapomenutelných zážitků i nového poznání a těšte se z příjemných pocitů, která vám přinášejí samou radost. Přijeli jste si přece odpočinout!

Olga Suchová

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Zdravá výživa: 12 triků pro velmi zaměstnané lidi
8 stravovacích přikázání