Nedostatek pouhých 4 látek vyvolává bolest hlavy

4-latek

Bolesti hlavy doprovázejí mnoho onemocnění. Existuje však přímo nesnesitelná a vyčerpávající bolest hlavy – migréna. Zná ji každý šestý obyvatel Země. Při migréně bolest zpravidla převažuje v jedné mozkové hemisféře. Častěji migrénu pozorujeme u emotivních lidí a osob se sníženou odolností vůči stresu.

Příčiny bolestí hlavy

Predispozice k migréně. Je podmíněna dědičností, pohlavím (ženy jsou k migréně více disponovány), nepravidelnou životosprávou, psychoemocionálním pozadím. Svůj význam má i věk – lékaři pozorují migrény více u lidí mladších, počínaje pubertou. Ve stáří bolesti polevují.

Výživa sehrává v záchvatech migrény kardinální roli. Bylo prokázáno, že deficit řady prvků je schopen způsobit silné bolesti hlavy až čtyřikrát častěji oproti průměru. Existují čtyři skupiny látek, jejich nedostatek napomáhá vzniku migrény.

Deficit těchto látek vede k silným bolestem hlavy

o  Kyselina listová a vitamín В12

Zvýšená podrážděnost, roztržitost, stres – to jsou projevy nedostatku těchto látek. Často se lidé pokoušejí bolestí hlavy zbavit užíváním preparátů obsahujících aspirin. Ten bohužel právě snižuje úroveň kyseliny listové a vitamínu B 12 v organismu.

Šampionem, pokud jde o obsah kyseliny listové, je špenát. Bohaté na ni rovněž jsou brokolice, avokádo, řepa, mrkev, chřest a tykev. Hojnost vitamínu B 12 obsahují vejce.


o  Měď a železo

Nedostatek je typický zejména pro ženy a vede k anémii, hypotonii, migrénám a sklíčenosti. Mnoho mědi obsahují fazole, ořechy, kozí sýr a avokádo. Zelené nati, salátové listy, slunečnicová semínka, játra a chaluhy mohou pomoci obnovit zásoby železa.

o  Vitamín В6

Deficit pyridoxinu – vitamínu B 6 je jedním z hlavních důvodů vzniku oběhových onemocnění. B 6 je obsažena ve fazolích, játrech, čerstvém ovoci a také obilovinách.

o  Vitamín D

Naše tělo je schopno produkovat vitamín D pouze díky slunečnímu záření. V zimním období ho můžeme získávat z potravin, především z tučných mořských ryb. Obsažen je i ve vaječném žloutku. Je obecně známo, že většina současné populace má vitamínu D výrazný nedostatek. Přitom jeho význam pro lidský organismus je mimořádný. Není proto od věci užívat ho jako z rybího tuku uměle vyrobený potravinový doplněk.

=========
Sedm podmínek dobrého spánku
Zázračný bod na zátylku. Stačí kousek ledu a stane se zázrak!