Lék proti stresu

«Každý úspěšný člověk se v té či oné míře naučil vypořádat se stresem», říká lékař Beth Israel Hospital v New Yorku, doktor Woodson Merrell. «Zběsilé životní tempo vede k srdečním onemocněním a čím více je stresu, tím vyšší je riziko », dodává.

Časopis Forbes přinesl přehled těch nejlepších způsobů, jak se vyhnout nepříjemným následkům vysoce aktivního života a snížit stres.

Za nejúčinnější metodu pokládají odborníci akupresuru, při níž jsou určité aktivní zóny na lidském těle stimulovány fyzickým působením – různým stupněm tlaku.

Je to procedura určená k relaxaci a rychlé obnově životních sil. Zvláště vhodná je pro ty, kdo trpí nespavostí. Jako doplňující druh léčebného působení je k akupresuře doporučována meditace.

Další z prostředků je zcela neoriginální, zato však prověřený a účinný. Je to cvičení. «Cvičení na člověka působí pozitivně, protože stimuluje růst svalové hmoty a napomáhá aktivnějšímu krevnímu oběhu», píše Forbes. Cvičení na trenažéru navíc pomáhá shodit nadváhu. Příliv energie, který člověk po cvičení pociťuje, je vysvětlován aktivním vyplavováním endorfinu, kterému se říká hormon štěstí.

Mnohem snadnějším způsobem snížení stresu je pořízení nějakého koníčka. Odborníci doporučují hobby vyžadující styk s dalšími lidmi. Tak je totiž daleko snazší zbavit se projevů únavy.«Které hobby je nejvhodnější?» ptá se Forbes. Odpověď zní: proč se nestát dobrovolníkem v nějaké charitativní nebo veřejně prospěšné organizaci? Pomoc jiným pomáhá odvádět pozornost od vlastních problémů a stresu.

Ve stresové situaci může pomoci obyčejná sklenice vody. Lékaři prohlašují, že voda má na psychiku příznivý vliv. Dehydratace vyvolává únavu a v důsledku riziko nervového vyčerpání.

Podceňovat nemusíme ani tradiční masáž. S aromatickými svíčkami, v náležité atmosféře je masáž nejenom výtečným prostředkem k uvolnění napjatého svalstva, ale také skvělým psychickým stimulantem, napomáhajícím relaxaci a pevnému spánku.

Uvolňuje také meditace. Čistí mysl, chod myšlenek uvádí do normálního stavu a ve velké míře celkově zklidňuje. Patnáctiminutová meditace zajistí klidný a pevný spánek po celou noc. Už pouhé dvě minuty věnované meditaci ráno před odchodem do práce dají užitečné ovoce. Zbavíte se zbytečných a stres vyvolávajících myšlenek.

Zbavit se sklíčenosti a pocitů vyčerpání pomůže i dieta. Člověk ve stresu velice často bezhlavě hltá jídlo, přičemž obvykle ne příliš kvalitní. Doporučováno je jíst výživné potraviny, bohaté na vitamíny. Nehladovět. Maximální pauza mezi jídly by měla být 5 hodin. Zasytit se člověk může jogurtem nebo hrstí ořechů, což není nijak na škodu věci.

Zcela tradičním způsobům – sexu a spánku – přiděluje Forbes poslední místo. Sex je pokládán za spásu bezmála všech psychických problémů a stres v tom není výjimkou. Lékaři ujišťují, že to skutečně není přehnané tvrzení; sex je velmi účinný způsob snížení napětí. A jestliže ne vždy je tato cesta z různých důvodů pro všechny tou nejvhodnější, pak spánek je vždycky zcela v naší moci.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Jste u konce sil?
Meditace před spaním – cesta ke kvalitnímu spánku a silné energii