Jak ulevit zádům v kříži: 3 jednoduché způsoby

Několik jednoduchých pohybů, u nichž to hlavní je jejich procítění, vám pomůže zbavit se nadměrného napětí v oblasti kříže a naučit se pohodlně a bez únavy sedět. Pravidelné provádění se příznivě projeví také na způsobu a celkové uvolněnosti vaší chůze.

Jedny z nejčastějších problémů s páteří se týkají právě oblasti kříže. Nesprávné držení těla i nesprávná chůze nasvědčují problémům se zády právě v křížové oblasti. Sedavý způsob života, stres, nedostatečná fyzická aktivita i nezdravá výživa, to všechno se na zdraví křížové oblasti zad projeví.

Několik jednoduchých pohybů, u kterých to hlavní není sám pohyb, ale pocit z něj, vám pomůže zbavit se v oblasti kříže neúměrného napětí. Naučíte se pohodlně sedět a neunavit se ani při dlouhém sezení. Vaše chůze získá na přirozeném půvabu a uvolněnosti.

Magie malých pohybů: minisestava vhodná pro každodenní cvičení

Cvik 1 / 1-2 minuty

Lidské pozadí má dvě půlky, na kterých sedáme.

Když jednu půlku jenom maličko přizvednete, opravdu jen trošku, sotva viditelně, všechnu váhu v tom okamžiku ponese druhá půlka.

Možná, že hluboko ve svalu ucítíte sedací kost se sedacím hrbolem, o který se za této situace vaše tělo opírá.

Pomalu, zvolna a jemně položíte přizvednutou půku zpátky tak, abyste až se znovu dotkne opory a vaše hmotnost se znovu rovnoměrně rozloží na obě půlky, jasně zaznamenali, že nejenom že váš zadek tlačí na židli, ale také židle tlačí na zadek a napřimuje vám přitom páteř.

Opakujte tento prostinký cvik několikrát na jedné straně, přičemž hýždi budete pokaždé zvedat nad židli méně a méně a budete vnímat její stále menší pohyby, Poté totéž provedete na druhé straně.

Cítíte teď, že se vám napřímila záda a že se vám sedí daleko pohodlněji?

Cvik 2 / 1-2 minuty

Posaďte se na krajíček židle tak, aby vám jedna půlka pozadí visela volně dolů.

Soustřeďte se na pocit, že celou svoji váhu teď udržujete tou druhou polovinou. Cítíte to přesně?

Nyní nejprve visící půlku ještě o něco malinko snižte a potom ji začněte pomaličku, opravdu velmi zvolna, plynule a jemně vracet nahoru, přičemž soustředíte pozornost na svá záda, krk a dolní končetiny.

Tento pohyb ukončíte návratem do obvyklé sedací polohy na židli celým pozadím.

Na které polovině se vám teď sedí pohodlněji?

Nyní celý cvik opakujte i na druhé straně. Nespěchejte, pohyb musí být pomalý, sotva viditelný a plynulý. Soustřeďte se a vnímejte pocity, které máte v zádech, hýždích, nohách, krku.

Postřehli jste, že se vám sedí daleko pohodlněji, únava se rozplývá a zádům se líbí jejich rovná poloha?

Cvik 3 / 1-2 minuty

Zahýbejte se trochu na židli, jezděte po ní pozadím, abyste ucítili hrboly sedací — výběžky kosti sedací, o které se tělo opírá při sezení.

Zkuste pánví pohybovat po sedacích hrbolech trochu dopředu. Kostrč se přitom jakoby zlehka ohýbá nahoru, horní část kosti křížové jde dozadu a kříž se mírně vyklene dozadu. Poté se posunujte opačným směrem. Kříž se teď bude naopak prohýbat dopředu.

Pohybujte se přitom velice jemně, pomalu, sotva viditelně, tak, aby náhodný pozorovatel váš pohyb prakticky nemohl zaznamenat.

Jaká je odezva na tento pohyb v oblasti vašich ramen a krku?

Pokud jste nějakou odezvu pocítili, pohyb ještě zjemněte a znovu se zaposlouchejte do nitra svého těla — cítíte něco?

Pohyb zjemněte ještě víc… a co teď? Cítíte, že váš kříž si oddechl a spolu s ním i ramena a oblast šíje?

=========
3 cviky pro zdraví vnitřních orgánů podle Mantaka Chii
10 stlačení: jednoduchá metoda posilující zdraví jater