Edgar Cayce o výživě a zdraví

«Spící prorok“ Edgar Cayce (1877-1944) je mnohdy označován za vůbec největšího známého jasnovidce. Byl synem z prosté rodiny amerického venkova, měl jen základní vzdělání a kromě toho uměl ještě fotografovat. Byl velmi silně věřící. Známým se stal kvůli svým viděním, která se vždy odehrávala ve spaní, v jakémsi transu, do kterého se uměl sám kdykoli snadno dostat. Dával pokyny a rady lékařské povahy, vyslovoval se však k řadě dalších otázek z oblasti historie, budoucnosti USA či celé planety, které mu kladli nejrůznější lidé, ať už osobně nebo prostřednictvím dopisů. Po probuzení si nepamatoval nic z toho, co viděl a říkal. Za své působení nebral žádné honoráře. Udivující přesnost jeho diagnóz a léčebných postupů mu zjednala velkou proslulost, zůstal však velmi skromný a jeho jedinou touhou bylo pomáhat lidem. Zůstalo po něm více než čtrnáct tisíc pečlivě zaznamenaných „vidění“. Podívejme se na některé rady Edgara Cayceho ohledně lidského zdraví a výživy.

Velká část neuvěřitelného množství Cayceho vidění souvisí se zdravím a správným životním způsobem. Mnoho z nich je osobní povahy, jsou adresovány konkrétnímu příjemci. Existují však i doporučení obecná.

Budeme střídat přímé Cayceho výroky a citáty se zobecňujícími komentáři.

«Za prvé, fyzické tělo je chrámem, obalem lidské mysli a duše. Má svoje přednosti a svoje nedostatky, svou sílu a své slabosti… Výživa, která se neprotiví přírodním zákonům, vede k nejúplnějšímu odhalení možností lidského těla.» 662-1.

Cayceho výroky neustále probleskává myšlenka o nezbytnosti vyvážené stravy. Dieta přitom není něčím důležitým.

«Otázka: mám snad držet nějakou zvláštní dietu»?

«Odpověď: Stanoveno bylo, že nezbytná je dobře vyvážená výživa. Avšak nepodléhejte nějaké zvláštní dietě, aby dieta nebyla pánem a člověk nesloužil dietě».

Nemoci často souvisejí s určitými gastronomickými návyky. Jídlo člověka ovládne a tento stav je hluboce zakořeněn v lidském vědomí. Velké množství Cayceho vidění na toto téma umožňuje najít jeho opakující se univerzální rady, vhodné pro každého člověka.

«Alespoň jedno jídlo za den by mělo obsahovat syrovou zeleninu, jako je zelí, hlávkový salát, celer, mrkev, cibule a jiné. V sozóně se dají jíst i rajčata.» 2602-1

«Večer by jídlo mělo být rozmanitější. Pokud jde o maso, měla by to být pouze ryba, drůbež nebo jehněčí. Smažené jídlo se nemá jíst vůbec. Jezte více listové zeleniny, je vhodnější než zelenina kořenová, která roste pod zemí, nebo luštěniny.»

«Vepřové způsobuje artritidu»

«Nepijte sycené nápoje, aby ledviny zůstaly čisté»

«Pijte hodně vody před jídlem a po jídle. Když se jídlo dostane do žaludku, stává se žaludek skladem, lékárničkou, která sama vytváří všechno, co je nezbytné pro správné trávení jídla. Když na něj předem působí voda, jeho reakce budou více přirozené.»

«Bylo stanoveno, že máte jíst nejvíce těch potravin, které byly vypěstovány v půdě poblíž vašeho domova. Je to pro tělo lepší než různé druhy ovoce, zeleniny a rostlin přivezených odjinud»

«Nikdy nejezte, když nemáte dobrou náladu, jste unavení nebo příliš rozrušení ..»

Cayce hovořil také o velké důležitosti acido-bazické rovnováhy potravy a různých jejích kombinací.

«Pro všechna těla platí, že čím méně fyzické aktivity vyvíjejí, tím více má jejich strava obsahovat zásaditých jídel. Fyzická aktivita spaluje kyselost, avšak ti, kdo vedou sedavý nebo fyzicky neaktivní způsob života, by neměli jíst sladké a příliš mnoho škrobu»

«Bylo stanoveno, že máte konzumovat více zásadité stravy než stravy kyselé. Zásaditá strava se snáz přirozeným způsobem vstřebává a zlepšuje tok lymfy a krve.» 642-1

Ovoce a zelenina mají s nepatrnými výjimkami převážně zásaditou reakci, zatímco reakce masa a škrobu je kyselá.

Příklady rad, které Cayce poskytl jedenapadesátileté ženě, která trpěla dermatitidou, obezitou a dalšími zdravotními problémy:

«Nikdy nejez obiloviny současně s grapefruitem nebo citrusovou či ananasovou šťávou. Jez obiloviny jeden den, ovoce druhý den. Společně nepůsobí příznivě, protože vytvářejí kyselinu, která zaplňuje tělo. Dávej přednost kávě bez mléka nebo smetanyVíno požívej jako potravu, nikoli společně s jinou potravou. Víno jako Sherry nebo Portské si můžeš dát s kyselým nebo černým chlebem až později po poledni, což je vhodnější než káva nebo čaj, nepůsobí to na váhu a ani nevyvolává kvašení ve střevě; pokud je budeš konzumovat právě takhle a ne s jiným jídlem. »

Zobecníme-li Cayceho rady ohledně stravování, budou vypadat asi takto::

Jídlo, kterému je třeba se vyhýbat:

1) smažené pokrmy

2) sycené nápoje

3) bílý cukr, jídla z bílé mouky

4) červené maso, zvláště vepřové, nebo těžké, špatně upravené maso

5) alkohol s výjimkou těžkých červených vín typu Portského

Kombinace, kterým se rovněž musíme vyhnout:

1) škroby a sladkosti konzumované najednou vytvářejí příliš mnoho kyselosti

2) různé druhy škrobovitých potravin konzumované společně rovněž zvyšují kyselost

3) maso ve spojení s bramborami, maso s chlebem nebo maso v kombinaci s jakoukoli škrobovitou potravinou narušují trávení

4) citrusy kombinované s obilninami vedou k zanášení organismu (vzniku odpadních látek)

5) káva nebo čaj s mlékem nebo smetanou jsou pro trávení zátěží

Celkově platí, že je třeba dodržovat dobře vyvážený jídelníček. Přednost mají dostávat ovoce a zelenina (s nadzemními plody), nikoli škrobovitá potrava; Poměr zásadité a kyselé stravy by měl být asi 80:20.

Kávy a cigaret v mírných dávkách se Cayce zastával jako zdraví prospěšných.

Cayce sám svá doporučení nedodržoval.

Cayce o zdraví.

Cayce hodně hovořil o tom, jak důležité je udržovat fyzické tělo v dobrém stavu, mluvil o nezbytnosti pravidelné fyzické aktivity, důležitosti odpočinku a významu čistoty těla jak vnější, tak vnitřní.

«Uvědom si, že každá duše je chrámem, v němž přebývá Bůh, a to platí také o tvém těle. Pozornost k tělu je důležitá ne kvůli tělu, ale kvůli tomu, že je chrámem, v němž žije Bůh a možná tou nejlepší cestou ke zjevení duchovní pravdy …»

Velmi důležité je citové a rozumové nastavení člověka. To, jak myslí a cítí, se odráží na jeho těle a může se to projevi třeba i nemocí.

«Nastav svou mysl tak, jako bys touženého už dosáhl! Žádný pesimismus

«Zachovejte si konstruktivní myšlení, neboť si můžete být jisti, že myšlenky ovlivňují emoce. Hněv, zklamání a nepřátelství produkují jed. Buďte naladěni pozitivně

Cayce nemoc nechápal jako nějakou samostatnou podstatu. Byla mu spíše poučením, kterého se člověku v čase a prostoru dostává, a které by si měl osvojit. Případně nemoc viděl jako důsledek neposlušnosti zákonů fungování lidského těla či snad dokonce zákonů samotného vesmíru. Totéž uplatňoval u lidského rozumu a ducha.

«Každá nemoc je hříchem.»

A ještě několik zajímavých výroků:

«Kdo se maže arašídovým olejem, nemusí se bát artritidy.»

«Kouření v nevelkých dávkách může být prospěšné, ve velkých je velmi škodlivé.»

«Sto procent depresivních pacientů ve skutečnosti trpí závažným nedostatkem hořčíku.»

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
5 příznaků nedostatku bílkovin v organismu
Hladový grelin a hubnutí. 5 vychytávek.