Slovo „adaptogen“ evokuje představu čehosi neobyčejně moderního a sofistikovaného. Označuje však potravinu rostlinného původu zvyšující odolnost vůči stresovým stavům, jako jsou poranění, úzkost nebo tělesná únava. Adaptogeny zvyšují schopnost přizpůsobení změněným podmínkám. Čínská tradiční medicína i indická ajurvéda pracují s takovými rostlinami po dlouhá staletí. Dnes je jejich využití více než aktuální. Seznámíme vás s deseti výraznými představiteli tohoto zvláštního druhu rostlin.
Co jsou adaptogeny a jak působí?
Adaptogeny pomáhají řešit problémy hormonální nerovnováhy a zvýšeného emocionálního a fyzického stresu. Působí prostřednictvím harmonizace činnosti sympatického nervového systému, nadledvinek a štítné žlázy. Jejich unikátnost je zašifrována už v jejich názvu, Když se dostanou do organismu, doslova se adaptují na jeho potřeby a mírným působením uvádějí procesy v něm do rovnováhy. Je-li člověk unaven, povzbudí ho a osvěží, je-li rozčilený, uklidní ho. Protože dokážou ovlivňovat hladinu hormonů, působí bezprostředně na činnost mnoha systémů lidského organismu. Účinek těchto podivuhodných rostlin je opravdu široký:
• snížení cholesterolu
• chrání játra a srdce
• upevňují dýchací systém
• udržují v rovnováze imunitní systém
• regenerují mozkové buňky
• bojují proti únavě a depresi
• podporují dlouholetost
10 šampionů z rodiny adaptogenů
1. Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea )
Rozchodnice je pokládána za účinné antidepresivum. Nejen že normalizuje hladinu stresového hormonu kortizolu, ale napomáhá nastavení zdravého spánkového a stravovacího režimu po prožitém silném stresu. Z dalších prospěšných vlastností tohoto adaptogenu uveďme zvýšení fyzické výdrže a duševního soustředění, úspěšnost v boji proti stárnutí a nadváze, ochranu před škodlivými důsledky radiace a vlivu toxických látek.
2. Ženšen pravý (Panax ginseng )
Seznam léčebných účinků této rostliny je impozantní. Výzkumy prokázaly její působení na oběhový systém, centrální nervovou soustavu, na žlázy s vnitřní sekrecí i na imunitní systém. Adaptogenního efektu dosahuje změnami tkáňové absorpce kyslíku a přechodnou změnou metabolismu cukrů a tuků. Prokázáno je i zlepšení sexuálních funkcí. Ženšen zkvalitňuje výkonnost mozku a pomáhá k udržení psychické rovnováhy. Chrání organismus před vyčerpáním. Nikoli náhodou je mu přisuzována schopnost podpory lidské dlouhověkosti.
3. Kurkuma neboli indický šafrán
Kurkuma je koření ze sušeného oddenku Kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Jako bioaktivní látka nabírá kurkuma na oblibě hlavně v posledních letech. Důvodem jsou vědecké výzkumy potvrzující, že kurkuma při pravidelném používání dokáže zabránit rozvoji srdečních onemocnění, rakoviny a mnoha jiných civilizačních chorob. V kurkumě obsažená účinná látka kurkumin brání rozvoji zánětlivých procesů. Kurkuma také působí antidepresivně, stimuluje vyplavování serotoninu a dopaminu v organismu a stimuluje růst nových mozkových neuronů.
4. Bazalka posvátná (Ocimum sanctum čili Tulsi)
V ajurvédě je pokládána za jednu z nejsilnějších bylin. Má mnoho hojivých, uzdravujících vlastností. Dokáže podpořit imunitu, snižuje únavu, bojuje proti stresu, ovlivňuje příznivě hladinu hormonů. Navíc umí normalizovat arteriální tlak, zbavuje nadýmání, pomáhá při odstraňování následků úrazů hlavy, posiluje duševní funkce a zlepšuje paměť.
5. Lékořice (Glycyrrhiza glabra)
Sám název vypovídá o tom, že léčivé účinky této rostliny znali už naši předkové. Stejně jako ostatní adaptogeny dokáže kořen lékořice snížit hladinu stresového hormonu kortizolu v organismu. Krom toho má protivirové a protizánětlivé účinky. Pomáhá proti chřipce, ulehčuje při bolestech v krku, snižuje bolesti obecně, pomáhá při křečích a brání pálení žáhy.
6. Maca horská (Řeřicha peruánská, Lepidium meyenii)
Kromě mezi adaptogeny obecně rozšířené schopnosti upevnění imunitního systému má maca ještě další důležité přednosti. Pozitivně ovlivňuje pohlavní hormony žen i mužů a zvyšuje libido. Krom toho je přírodním energetickým zdrojem a zvyšuje výdrž. Díky tomu je neobyčejně oblíbená mezi atlety.
7. Vitánie snodárná (Withania somnifera)
Vitánie je po tisíciletí využívána v ajurvédě. Je účinným uklidňujícím prostředkem a stimulantem lidské imunity. Příznivě působí na činnost štítné žlázy a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu v organismu. Z dalších vlastností je to schopnost snižování krevního tlaku, účinné regulace spánkového režimu a zlepšování celkového tonusu organismu.
8. Reishi, Ganoderma – Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)
Houba známá jako Reishi nebo Ganoderma má výrazné léčivé účinky. Vyrovnává hormonální pozadí, zvyšuje imunitu. Výzkumy také prokázaly její protirakovinné působení a příznivý vliv v případě Alzheimrovy nemoci.
9. Schizandra (Klanopraška čínská, Schisandra chinensis)
Plod schizandry je adaptogen působící na nadledvinky. Látky v něm obsažené posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu, působí antidepresivně, snižují ospalost a únavu, rozšiřují periferní cévy a normalizují krevní tlak. Schizandra se používá také při bolestech kloubů a krční páteře. Pomáhá při zánětech žaludku a jater, má pozitivní vliv na zvýšení potence. Podává se při častém močení způsobeném ledvinovou nedostatečností a je účinná při alergických kožních reakcích.
10. Cordyceps (Housenice čínská, Cordyceps chinensis)
Další zástupce adaptogenních hub. Je mohutným antioxidantem a protizánětlivým prostředkem. Má všestranné regenerační účinky. Posiluje imunitu, podporuje organismus při bronchitidě, nastydnutí, chřipce, astmatu, hepatitidě B, cukrovce. Je účinná při řešení reprodukčních problémů, syndromu chronické únavy a dalších. V Číně je pokládána za účinné přírodní afrodiziakum.
Na rozdíl od obyčejných léčebných prostředků mají adaptogeny nespecificky široký účin a podstatně zvyšují kvalitu života. Pravidelné užívání je zvláště účinné a ve většině případů i bezpečné. Mnohé z popsaných rostlin zakoupíte v lékárně. Vždycky, než začnete cokoli užívat, byste se však měli poradit s odborníkem – v tomto případě se zkušeným léčitelem, bylinářem, znalcem čínské tradiční medicíny nebo prostě lékařem.
Zázvor zlepšuje zdraví i postavu
Které potraviny vzájemně posilují svou užitečnost