9 top triků pro oči (kromě mrkve)

Pečujete o zdraví svého chrupu a pravidelně navštěvujete zubaře? Cvičíte pro štíhlou linii a správný tonus svalů? A co zrak – co děláte pro zdraví svých očí? Měli bychom se k nim chovat minimálně se stejnou péčí a pozorností. Nabízíme vám deset způsobů upevnění očního svalstva a sítnice.

1. Mrkejte

Průměrně člověk mrkne pětkrát až patnáctkrát za minutu. Každé mrknutí obnovuje slznou vrstvičku chránící oko. Zároveň se povrch oka zbavuje množství nežádoucích částic, které ho bez ustání atakují: odumřelých buněk, mikroorganismů i mechanických nečistot z vnějšího prostředí jako je písek, prach atd. Když člověk zírá do počítače, oči prakticky vůbec nemrkají. Proto si dejte záležet na malých pauzičkách, kdy budete intenzivně mrkat. Nezapomínejte na mrkání i při práci.Pocity suchosti, pálení a červenání očí by se minimálně měly zmírnit.

2. Dvě minuty klidu

Vypěstujte si návyk poskytnout očím každou hodinu pár minut naprostého klidu. Zavřete je, pohodlně se opřete. Budete-li toto pravidlo dodržovat trvale, pocítíte úlevu a zlepšení nejen v očích, ale i v nervovém systému.

3. Palming – totální relax

Jsou-li svaly oka příliš napjaté a předcházející postup s jejich uvolněním nepomohl, nasaďte tak zvaný palming. Tato metoda pomáhá především relaxaci zrakového nervu a oživení sítnice. Pohodlně se usaďte, zavřete oči a víčka přikryjte dlaněmi, aby se k očím nedostalo vůbec žádné světlo. Vydržte tak 5 minut. Během nich se nejenom uvolní oči, ale zklidní se také kůra mozková. Zlepší se nejen vidění, ale i duševní výkon, paměť a soustředěnost.

4. Každodenní masáž

Tento návyk by se měl stát v dobrém slova smyslu každodenním rituálem. Existuje mnoho druhů masáží a mnoho způsobů jejich provádění. Například masáž očních důlků, při níž položíte prostředníčky na kosti u očních důlků a s lehkým tlakem masírujete směrem dolů podél nosu. Opakujete asi osmkrát. Masírovat nahoru a dolů můžete také spánky, zhruba v jejich středu, kde cítíte prohlubeninu – po dobu jedné minuty. Očím ulevíte i stlačováním citlivých bodů nad vnitřními koutky – lehce stiskněte a po chvíli pomalu povolujte. Opakujte pětkrát.

5. Zádumčivě hleďte do daleka

Po půlhodině nepřetržitého hledění na monitor přistupte k oknu a zadívejte se co nejvíc do dálky. Nebo alespoň na druhý konec open space, pokud jste v této moderní mučírně nuceni pracovat. Velmi to ulevuje napětí očí a brání rozvoji krátkozrakosti.

6. Pro silně unavené oči

Toto cvičení upevňuje svaly víček a uvolňuje oční svaly. Pevně sevřete víčka a počítejte v duchu do tří. Otevřete oči, znovu počítejte do tří a opět je pevně zavřete. Opakujte sedmkrát. Na závěr lehce promasírujte zavřená víčka krouživými pohyby prstů.

7. Přidejte si špenát

Lutein mezi ostatními karotenoidy vyniká zejména svým příznivým účinkem na lidský zrak. Tento antioxidant se v lidském těle váže právě na oči – na žlutou skvrnu sítnice a v oční čočce. Lutein chrání ostrost zraku, brání degeneraci žluté skvrny a je obranným štítem vidění. Nejbohatšími zdroji luteinu jsou špenát, kapusta, mrkev, zelí, paprika a vaječný žloutek.


8. Borůvkové oči

Lidová moudrost od pradávna doporučovala na oči nejen mrkev, ale také borůvky. Je reálnou skutečností, že látky obsažené v borůvkách, tak zvané antokyany, obnovují žlutou skvrnu na sítnici a zostřují vidění, zlepšují noční vidění a potlačují šeroslepost. Jako bonus vám toto lesní ovoce přináší nekonečnou řadu dalších příznivých vlivů na lidské zdraví, včetně léčby cukrovky, dny, revmatismu a prevence zánětů močových cest a močového měchýře.

9. No a pokud jde o tu mrkev…

Je to pravda. Mrkev je bohatá na beta-karoten, ze kterého v lidském těle vzniká vitamín A. Ten vyživuje sítnici a pomáhá tak ostrému vnímání zrakového vjemu na sítnici. Dodejme dvě věci: za prvé, mrkev pokud jde o působení na zrak nijak nevyniká nad jiné přírodní zdroje a rozhodně také nezabrání rozvoji či zhoršení dioptrických vad. A za druhé, lépe je dát si ji podušenou třeba na másle. Vitamín A je totiž rozpustný pouze v tucích – jinak ho tělo nevstřebá.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz 

Chcete vylepšit svoji fyzickou formu, být štíhlejší nebo si prostě upevnit zdraví? ZAČNĚTE SVOJI CESTU ZA TĚLEM SNŮ TEĎ HNED! 
=========
Nevratné změny už po 4 hodinách. Lékaři o škodlivosti počítače pro lidské oko
Trátak – očistná metoda pro oči