7 důvodů, proč se vám nedaří zbavit se tuku na břiše

Skutečně jich není méně než sedm, může jich dokonce být i více. Nicméně byste se měli alespoň znovu pokusit se tuku na břiše zbavit. Nejde jen o estetický dojem. Inzulínová rezistence a cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, rakovina i předčasné úmrtí, to všechno jsou prognózy spojené s viscerálním tukem, jejichž pravděpodobnost s jeho objemem narůstá. Jaké mohou tedy být důvody, pro které se vám nedaří tuku na břiše zbavit?

  1. Stárnete.

Jistě víte, že v průběhu let se metabolismus mění. Pro tělo je těžší energii spalovat a ochotněji ji ukládá v podobě tukových zásob. Tyto problémy vrcholí v období menopauzy, kdy hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu klesají. Samozřejmě není nutné z tohoto důvodu nasazovat substituční terapii. Úroveň mužského hormonu testosteronu u mužů také klesá, jenomže pomaleji. Alespoň částečně můžete tento proces regulovat pomocí fyzických aktivit, které spálí část energie a zpevní svalstvo. Navíc vám cvičení či jiná fyzická aktivita zvednou náladu.

  1. Trpíte hormonální poruchou.

Endokrinní změny se mohou objevit v jakémkoliv věku, ze zcela různých důvodů. Například s výskytem polycystických vaječníků bývá u žen spojena zvýšená hladina testosteronu, což ztěžuje ztrátu hmotnosti i při vyvážené a pravidelné stravě. Tento stav není možné zvládnout bez pomoci lékaře, nikoli ovšem dietologa, ale endokrinologa. Je důležité si uvědomit, že ani přejídání nemusí být projevem nějaké nevázanosti, často za ním stojí nejen psychické, ale i základní fyziologické poruchy. Proslulý americký dětský endokrinolog Robert Lustig ve svých přednáškách často poukazuje na příklady dětí, které po poranění mozku okamžitě přibraly na váze, nebo naopak zase získaly normální formu, když byla obnovena normální funkce hypotalamo-hypofyzárního systému a všech jeho podřízených endokrinních žláz.

  1. Jíte příliš mnoho průmyslově zpracovaných potravin.

Rafinovaná mouka, stejně jako bílý chléb, sušenky, hranolky, čipsy, cukr a sladké nápoje, pečivo z bílé mouky a zákusky – to všechno stimuluje zánět. A viscerální tuk se zánětem souvisí, takže takové jídlo váš boj proti tuku na břiše ztěžuje, ne-li přímo znemožňuje. Oběcně není jistě těžké uhádnout, že všechny sacharidy se rychle proměňují ve viscerální tuk, zvláště pokud jich budete jíst příliš mnoho. Čím více budete jíst čerstvé a průmyslově neupravované potraviny, tím více užitku z nich tělo dokáže získat. Naopak, čím více potravin průmyslového původu, tím rychleji se zvyšuje hladina cukru v krvi a tím jak známo problémy začínají.

  1. Málo spíte.

Přibližně třetina Američanů spí méně než šest hodin. Je dosti pravděpodobné, že rozsáhlá epidemie obezity je alespoň zčásti způsobena právě touto skutečností. Studie trvající šestnáct let ukázala, že u lidí, kteří spí pět nebo méně hodin, je o třicet a více procent vyšší pravděpodobnost přibývání na váze než u těch, kdo spí déle než sedm hodin. Přičemž jde o hmotnost, která se hromadí především na břiše. Je obecně známo a také podloženo průzkumem, že lidé pracující na směny, kdy se střídá práce v noci s prací ve dne, mají větší sklon k nadváze. Skutečností je, že hormony řídící režim spánku a bdění jsou úzce spojeny s pocity hladu a sytosti. Dostatečný spánek tedy souvisí s jejich vyvážeností.

  1. Neměli jste štěstí s genetikou.

Zda se vám tuk sbírá na stehnech a pažích, nebo na břiše, to je dáno dědičně. Podkožní tuk, který se hromadí na pažích a na nohou, působí sice možná neesteicky, zároveň však je zdraví neškodný, zatímco tuk viscerální může být smrtelně nebezpečný.

  1. Špatně cvičíte.

Jogging nebo cyklistika jsou velmi dobré pro srdce, ale samotné kardio zátěže mají jen velmi malý vliv na obvod pasu. Má-li se zmenšit obvod pasu, je vždycky nezbytné spojit silové cviky a kardio trénink, protože silové cviky vedou k nárůstu svalové hmoty, a právě ta je nezbytně potřebná k účinnějšímu spalování tuků. Svalová tkáň spálí největší množství tuku, spaluje ho i mimo čas aktivního cvičení, a proto budovat svalovou hmotu má zásadní význam.

  1. Nemáte vypěstovány dobré návyky a sebekontrolu.

Hubnutí je věcí zvyku, jako ostatně spousta jiných věcí v lidském životě. Jakmile se dokážete zbavit škodlivých stereotypů a začínáte si pěstovat dobré návyky, začne se vám zdát, že k úbytku hmotnosti dochází automaticky, samo o sobě. Nejtěžší je zvládnout přechodné období. Je třeba si uvědomit, že návyky jsou automatismy založené na reflexní úrovni. Jednoduše řečeno, opravdu musíte překonat svůj vlastní mozek a přimět ho ke změně. Něco takového rozhodně není jednoduché. Ale není to ani nemožné. Snazší to bude, pokud pochopíte, že opravdu obtížný je pouze začátek. Jestliže jste milovali sladkosti, ale rozhodli jste se jich vzdát, pak vězte, že první den bude tisíckrát těžší než desátý. Navíc, i když jste třeba ujeli a nacpali se sacharidů, není to ještě důvod dělat nad celým hubnutím kříž. Selhat může každý. Čím více pokusů, tím větší je šance, že další pokus bude úspěšnější než ten předchozí.

Tohle se vlastně týká nejenom jídla a hubnutí, ale obecně zdraví jako takového — alkoholu, kouření a čehokoli dalšího, co zdraví poškozuje. Žádný ideál neexistuje. Neexistují ani žádné úkoly, s nimiž si buď poradíte nebo neporadíte – existuje jen proces, který pokračuje, dokud ho nevzdáte. A tento proces je vždycky užitečný, i když je třeba nerovnoměrný.

=========
3 neoblíbenější způsoby hubnutí, které nám ve skutečnosti brání dostat se do formy
Nadváha je ochrana