Nadváha je ochrana

 
Drželi jste někdy dietu? Snažili jste se zhubnout? Jak to dopadlo?

Podle statistik až 95 procent lidí, kterým se podařilo zhubnout na kýženou váhu, do roka nabralo všechno zpět. A to hovoříme o těch, kterým se to podařilo… Kolik asi bylo těch, kteří se málem zničili, ale žádoucího výsledku nedosáhli? Myslím, že by to byly tisíce.

Co je příčinou tak bezútěšných údajů?

Číňané mají pěkné přísloví: «Nadváha není nemoc, je to obrana před neštěstím».

Máte-li nadbytečná kila, zamyslete se: před čím vás chrání? Před jakými nežádoucími emocemi, situacemi nebo rozhodnutími? Proč je potřebujete?

Myslíte, že žádná nepotřebujete? Vsadím se, že se pletete!

Člověk vždycky (opakuji: vždycky!) dosahuje svých cílů. Jenom si často neuvědomuje, že právě tohle by jeho cíl.

Takže na vědomé úrovni může žena chtít být štíhlá, ale podvědomě nejčastěji využívá nadváhu jako universální výmluvu ve všech životních situacích.

Nadváha je zkrátka jedinečný, společností tolerovaný způsob, jak odložit svůj život „na potom“. Jak všechno začít až „zítra“.

Nadváha je prakticky vždy až druhořadým problémem. Není příčinou, je důsledkem.
Aby bylo jasnější o čem mluvím, dovolte mi uvést příklady:

Příklad číslo 1:

Žena se bojí opustit špatně placené zaměstnání a hledat si jiné. Příčin její obavy může být více: strach z opuštění komfortní zóny, strach z neúspěchu, strach z nejistoty atd.

Začne tedy tvrdit, že si novou práci začne hledat hned, jak zhubne. Lidé s nadváhou mají totiž daleko méně šancí získat dobře placené zaměstnání!

Tento důvod mnozí dobře chápou a plně uspokojuje i ženu samotnou. A je-li její obava z opuštění mizerného místa dost silná, nezbaví se nadbytečných kilogramů nikdy, protože strach je velmi mocná emoce.

Takže skutečnou příčinou její nadváhy je strach opustit zaměstnání. Nadváha je výmluvou a legálním důvodem, proč zaměstnání neopustí. «Až zhubnu» je v tomto případě něco jako „na svatého Dyndy“.

Dobrý odborník najde slušné místo, ať váží kolik chce.

Příklad číslo 2:

Žena říká, že si najde známost, až zhubne. Každý přece ví, že ženy s nadváhou se mužům nelíbí ! Pokud má podvědomý strach ze vztahu, bude hubnout věčně..

Každý chápe, že různým mužům se líbí různé ženy, je ovšem mnohem pohodlnější nic nedělat a celá léta „hubnout“, než přiznat si a něco udělat se svými strachy, úzkostmi a pochybami.

Přicházíme s tvrzeními, že někam pojedeme, půjdeme si zatančit nebo začneme běhat potom, co zhubneme. To jsou odklady vlastního života „na potom“. Našli jsme příčinu, odůvodnění, proč ne teď. Hned. Žijeme věčným zítřkem, kdy všechno bude docela jiné.

Máme-li nějaký významný, ambiciózní cíl, avšak bojíme se neúspěchu, bojíme se něco v životě změnit, bojíme se jít snu naproti, přichází na pomoc nadváha. Pomáhá omluvit pasivitu a strach přijmout odpovědnost za vlastní život.

Je jasné, že toto ani zdaleka není úplný výčet možných psychologických důvodů nadváhy. Možná však vám tento článek pomůže podívat se na ni nejen jako na skličující problém, ale i možný zdroj skrytých výhod.

Co tím vším chci říci?

Jestliže máte nadváhu, které se ne a ne zbavit, zamyslete se nad tím, k čemu ji potřebujete. Existuje něco, co odkládáte na dobu až zhubnete? Jestliže ano, skoncujte s odklady, pusťte se do toho hned. Zbavte se poukazování na nadváhu.

Zkuste tento postup: pohodlně se usaďte, zavřete oči a řekněte „Děkuji“ svojí nadváze za všechno, co pro vás udělala. Poděkujte jí a vysvětlete, že teď už její pomoc nepotřebujete. Že odpovědnost za svůj život teď berete na sebe. Pak otevřete oči.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Hubnutí: v čem se máme omezovat?
Nezdravé diety. Jak se jim vyhnout?