7 dní obnovy mysli, těla a duše – tohle jaro může být nejlepší ve vašem dosavadním životě.

Myslím, že se nepletu, když předpokládám, že nemáte právě moc volného času. Koníčky, sport a různé jiné způsoby seberealizace vám nejspíš mnoho volného času neponechají a navíc vyžadují spoustu sil. Být úspěšná v práci, mít kontakt se všemi členy bližší i širší rodiny, pracovat na vztahu s partnerem, to všechno dává životu smysl, zároveň nás to však stojí mnoho sil a způsobuje, že jsme ustavičně něčím zaměstnané.

Být aktivní je jistě krásná věc, pokud je to aktivita zaměřená na dosažení vašich ambiciózních cílů. Ale i když je člověk svou momentální zaměstnaností prostě nadšen, může se v ní snadno zamotat a ztratit ze zřetele to hlavní. A může také začít podceňovat, odbývat a nakonec i odmítat různá cvičení, která mohou podpořit jeho mysl, tělo i ducha a udržet je ve formě. Možná že i vy jste nahradila zvyk třikrát týdně chodit do fitka pouhou jedinou návštěvou, při níž se snažíte ze všech sil ty původní tři nahradit, jen abyste ušetřila čas. Dosahujete tím především toho, že na konci takového intenzivního cvičení jste úplně vyčerpaná a celý týden vás pak bolí tělo. Možná také, že jste sama sebe přistihla při kratičké myšlence, že už dávno jste se svým partnerem nemluvila o něčem jiném než o rozpisu vašich povinností a rozdělení péče o domácnost mezi vás dva. Možná dokonce, že jste si náhle uvědomila, že ztrácíte spojení se sebou, se svým nitrem, s hlasem své intuice, znovu a znovu přesvědčujete sama sebe, že vaše úsilí přece směřuje k naplnění cíle, který jste si stanovila a nechápete, kde a jak jste mohla sejít s cesty – začínáte pochybovat, zda stanovený cíl je skutečně váš.

Dobrá zpráva zní, že právě nová roční doba vám v podobné situaci může pomoci. Poskytne vám příležitost k přestávce, k zamyšlení, ke shrnutí dosažených výsledků. Jaro jako signál probouzení ze zimního spánku je jedinečný čas, ideálně vhodný k novému naprogramování mysli, těla i duše. Přinášíme vám jeden z možných týdenních plánů, který by vám měl pomoci celkově se osvěžit, obnovit své síly a rekonstruovat svůj denní rozvrh za pomoci mentálních, tělesných a duchovních cvičení.

Pondělí

Mysl: věnujte se cvičením založeným na psaní. Nastavte časomíru na 10 minut, vezměte čistý list papíru a zapište si všechny úkoly, které máte splnit, rozmluvy, které vás čekají, všechno, co vám dělá starosti a způsobuje vám stres. Jakmile si vše zapíšete, můžete začít pracovat na plánu opatření a zapisovat si je hned vedle. Například „Budu se tomu věnovat ve čtvrtek“ nebo „Vrátím se k tomu v srpnu“. Uvolníte si tak v mozku místo pro nové myšlenky a nápady.

Úterý

Tělo: vydejte se na procházku. Může to být procházka kolem domu nebo dokonce jen malá procházka po konferenčním sále, záleží na situaci. Pokud máte pružný rozvrh, můžete se na procházku vydat s kamarádem nebo se proběhnout po parku se psem. Ať už budete dělat cokoli, zaveďte si a dodržujte zvyk hýbat se každý den. Vděčné vám bude nejenom tělo, ale také váš mozek.

Středa

Duše: obětujte trochu času. Najděte si nějaký čas na to, abyste někomu pomohli – bez zbytečného ptaní a bez uplatňování nároku na nějakou protislužbu. Je moc pěkné, když věnujete peníze na charitu nebo materiálně pomůžete příteli v nouzi, zpravidla však, když člověk obětuje vlastní čas, síly a pozornost, je to mnohem přínosnější jak pro něj, tak pro toho, komu pomáhá. Zvedněte si náladu tím, že obětujete čas a prostředky na pomoc někomu jinému.

Čtvrtek

Mysl: meditujte. Pokud se ještě pravidelně nevěnujete meditaci, teď nastal ten nejvhodnější čas, abyste začali. Jestliže jste nováček, meditujte po dobu pěti minut a potom postupně můžete dobu meditace prodlužovat. Víte, co je na tom to nejlepší? Meditovat člověk může kdekoli – ve vlaku, u pracovního stolu, nebo dokonce vleže v posteli. Zavřete zkrátka oči a pravidelně dýchejte, ať vaše myšlenky plynou jako oblaka po nebi, když je unáší vítr. Čím déle meditaci praktikujete, tím pomaleji se vám v hlavě vynořují myšlenky a tím větší je pravděpodobnost, že budete moci zakusit skutečnou blaženost prázdné mysli. A neusilujeme snad všichni právě o tohle?

Pátek

Tělo: dovolte si trochu se prospat. Je nepochybné, že přecpaný pracovní rozvrh a nátlak povinností, se kterým je většina z nás nucena žít, vedou ve svém důsledku k nedostatku spánku. Dnes si tedy v kteroukoli denní dobu, při jenom trochu vhodné příležitosti dovolte alespoň dvacet minut zdřímnout. Najděte místo, kde vám bude dobře, kde se cítíte útulně a pohodlně, ať už tu možnost máte doma nebo někde v zaměstnání, ve své pracovně nebo i v autě. Uvelebte se, zavřete oči a relaxujte. Nabírejte síly. Anebo, což by bylo ještě daleko lepší, si dnes odřekněte tradiční večerní koktejl nebo popíjení s kamarády v hospodě a místo toho jděte brzy spát.

Sobota

Duše: vytvořte si svůj soukromý rituál. Hledáte způsob, jak obnovit spojení se svým nitrem, se svým duchovním počátkem? Vytvořte si rituál, který budete provádět pravidelně a který bude naprosto jedinečný, právě jenom váš. Někdo dává přednost modlení, jiný zapaluje svíčky, jsou lidé, kteří si vysloveně zbudují malý oltář, který pečivě udržují, a jsou i tací, kteří si pravidelně vykládají nebo dávají vykládat karty. Rituál však může být daleko jednodušší a přístupnější, může to být něco docela obyčejného, co budete provádět pravidelně a přitom necháte myšlenky plynout. Například úklid bytu nebo četba dobré knihy. Existuje opravdu hodně způsobů jak pocítit spojení s Bohem, s Vesmírem, se zdrojem inspirace i s vlastním nitrem. Najděte si takový, který vyhovuje právě vám a proměňte ho v rituál, který vám bude přinášet uklidnění i radost a umožní vám pečovat o sebe co možná nejlíp. Provádějte svůj rituál pokaždé, když pocítíte potřebu zklidnit své myšlenky, upokojit duši, uvolnit tělo.

Neděle

Mysl, tělo a duše: dejte si pauzu! Dnes dělejte cokoli, co vám vyhovuje – odpočívejte, obnovujte síly, stýkejte se s kamarády a přáteli, anebo můžete čas trávit o samotě, sami se sebou. Zasloužili jste si to.

Pokuste se dodržovat tyto rady a možná, že se vám poté, co se jimi budete řídit týden, bude zdát, že pro vás jsou užitečné a budete se jimi řídit stále. Pocítíte větší uvolněnost, přirozenost myšlení, vyjadřování i tělesného pohybu. Zvýší se vaše soustředěnost a budete lépe vnímat veškerou bohatost života. Tento jarní týden vám to umožní.

=========
5 přikázání pro zdraví od východních mudrců
Zenový klid: jak ho zachovat?