Zenový klid: jak ho zachovat?

zenovy-klid

Zenová pravidla jsou starší víc než tisíc let. V našem nepokojném světě jsou však stále aktuálnější. Několik zajímavých cvičení z knihy francouzského psychoterapeuta Erica Piganiho „Jak zachovat zenový klid v neklidném světě“ vám může pomoci překonat stres, podráždění a pocity bezradnosti. Pocítíte mír v duši a získáte jasné myšlení.

1. Sklenice rýže

Už jste někdy počítali rýžová zrnka? Je to jedno z nejznámnějších zenových cvičení určené k nácviku trpělivosti a k uklidnění mysli. Doporučuje se provádět je jednou za týden.

Vezměte dvě stejné sklenice. Jednu naplňte až po okraj rýží a její obsah zrníčko po zrníčku přendávejte do druhé sklenice. Zrníčka přitom počítejte. Až skončíte, výsledek si zapište. (Nerozčilujte se, v Číně by po vás chtěli, abyste zapsali číslo každého jednotlivého zrníčka – a to přímo na něm!) Poté znovu přendávejte zrníčka do prázdné sklenice a počítejte je. Výsledek by měl být stejný.

Varianta:

Vezměte si barevné tužky a kostičkovaný papír. Každé políčko na papíře vybarvěte určitou barvou.

2. Seznam otázek

Sestavte seznam otázek. Ne jakýchkoli, ale takových, na které neznáte odpověď. Téma může být libovolné – vaše dětství, rodinná tajemství, život po životě, mimozemšťani, parní motor, smysl života, výrobní tajemství … Počet není nijak omezen. Vypněte telefon, televizi, rádio i počítač. Pohodlně se s papírem v ruce usaďte a začněte psát. Jak budete otázky zapisovat, stane se podivuhodná věc : spustí se opravdové „pročištění“ vašeho mozku. Budete po něm chtít, aby zapracoval na otázkách, které zůstaly bez odpovědi, a tím ho přimějete prověřit milióny údajů, obrazů, vzpomínek a událostí. Je to forma introspekce, která spouští nové vnitřní dýchání a umožní vám porozumět sobě samému.

A co máte dělat s tím seznamem? Tuhle otázku na něj přidejte…

3. Zapisujte všechno, co vás napadá

Vezměte papír a tužku a nechte slova plynout… Všechna, bez omezení. Nepokoušejte se nastolit v myšlenkách nějaký řád. Jak slova připlouvají, zapisujte. Prostě se vymluvte na papír. To je další možný způsob pročištění mozku a cesta ke zklidnění.

4. Zpívejte

Pusťte si svou oblíbenou píseň a zpívejte. Je jedno, máte-li hudební sluch nebo ne, soustřeďte se na slova písně. Pak ji zazpívejte ještě jednou. Budete se hned cítit volnější a lehčí.

5. Choďte

Najděte si dvacet minut k procházce po své čtvrti. Jistým krokem, ne příliš rychle, ne příliš pomalu. Soustřeďte se při tom na svůj dech. Dýchejte zvolna a maximálně zhluboka, uvolňujte bránici. Při procházce pozorně pozorujte všechny podrobnosti v okolí, jako byste je viděli poprvé. Neotáčejte při tom ale hlavu, měňte jen směr pohledu.

6. Tvařte se, že jste klidní

Úroveň stresu, v němž se zrovna nacházíte, není důležitá. Tvařte se, že jste klidní. Buďte hercem, který na scéně hraje klidného člověka. Zpomalte dech, jen docela trošku; dýchejte o něco pomaleji; na všechny se usmívejte, jen tak trochu. Za několik minut se uklidníte doopravdy.

Tento postup dobře funguje ze dvou příčin. První je psychologická: když simulujeme klidné chování, nutíme podvědomí věřit, že jsme klidní. A naše podvědomí velmi miluje představování a hraní rolí. Proto ovlivní náš vnější stav. Druhá příčina je fyziologické povahy: v roce 1994 byl v USA proveden vědecký výzkum za účasti herců. Chtělo se po nich, aby předvedli jakoukoli emoci – radost, hněv, strach, klid, depresi. Pokaždé přitom byly měřeny jejich fyziologické údaje (tep, dechová frekvence) a odebírali jim vzorky krve. Výsledky byly stejné jako v reálných emocionálních situacích.

7. Buďte… zen!

Plné vědomí „tady a teď“ – není jen výjimečný zenový stav, ale také nejlepší lék proti stresu.

Když pocítíte, že stres narůstá, říkejte si pro sebe, co děláte.

Když jdete, říkejte si pro sebe: „Jdu“.

Při přípravě snídaně si říkejte:

„Dělám snídani“.

Když ukládáte talíř, říkejte si pro sebe:

„Ukládám talíř na místo“.

Když usedáte do auta, říkejte si pro sebe:

„Sedám si do svého auta“ … a tak dál.

Zdá se vám to příliš jednoduché? Vyzkoušejte to a uvidíte!

® E. Pigani, „Jak zachovat zenový klid v neklidném světě“

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
Desetkrát pro meditaci
10 jógínských zásad pokojného rozumu