5 přikázání pro zdraví od východních mudrců

Na Východě obecně převládá názor, že je lépe udržovat zdravého ducha a tělo, než se zabývat léčením, když už vypukla nemoc. Proto je východní medicína nejen léčbou, ale především profylaxí neduhů. A co je k této profylaxi třeba?

Existuje spousta východních postupů – meditativní, dechová a jógová cvičení. A samozřejmě řada dalších. Metodu si může člověk zvolit podle svého.

Těchto pět přikázání východní medicíny pro každý den je nejjednodušší a nejkratší cestou ke zdraví.

1. Masáž hlavy

Můžeme použít jak rukou, tak masážního hřebene. Hlavní jsou pomalé, přesné pohyby po délce vlasů od čela k temeni. Opakujte stokrát. Toto jednoduché „rozčesávání“ dokáže zahnat bolest hlavy, zbavit se stresu, zlepšit krevní oběh a normalizovat tlak. Obvykle se doporučuje provádět masáž po ránu.

2. Koulení očima

Budeme-li věřit východním léčitelům, pak toto cvičení vylepšuje ostrost vidění. Nejprve pevně semkněte víčka a pak rychle naráz otevřete oči. Nyní koulejte panenkami zleva doprava a poté v opačném směru, vždycky 14krát. Pokuste se zaostřit zrak na nějaký předmět a potom ho zase rozostřit.

3. Masáž obličeje

Nejprve si zahřejte dlaně (třete jednu o druhou). Měly by být teplé. Nyní si položte dlaně na obličej. Prostředníčky by se měly dotýkat ze stran nosu. Masáž provádějte přesně: pohybujte dlaněmi vzhůru k čelu a potom začněte masírovat tváře. Cvičení dělejte po ránu asi 30krát až 40krát. Normalizuje krevní tlak, aktivuje mozkovou činnost a zlepšování tonusu pleti oddaluje vznik vrásek.

4. Proťukávání uší

Nejprve si zakryjte uši dlaněmi. 12krát si zaťukejte na zátylek třemi prostředními prsty každé ruky. Uslyšíte zcela charakteristický zvuk. Dále pevně spojte ukazováček a prostředníček na každé ruce a klepněte jimi po zátylku. Opakujte také 12krát.

Cvičení pomáhá osvěžit při únavě, působí profylakticky proti točení hlavy a nemocem uší. Na Východě rovněž tvrdí, že proťukáváním uší si zlepšujete sluch a paměť.

5. Masáž břicha

Jako u masáže obličeje i tady si nejprve zahřejeme dlaně. Položíme si je na břicho. Nyní břicho lehce masírujeme krouživým pohybem. Nejprve 36krát ve směru hodinových ručiček, potom 36krát proti jejich směru. Střídejte velikost průměru opisovaných kruhů. Cvičení má pomáhat léčit problémy žaludečního a střevního traktu a celkově zlepšovat trávení.

=========
12 příznaků, že příliš málo pijete
K čemu je nám nemoc?