12 odborných rad všem, kteří tráví dny u počítače

12-rad-pocitac

Sezení ve zkroucené pozici před počítačem je hlavní příčinou skutečnosti, že čtyři lidé z pěti pocítí dříve nebo později silné bolesti v zádech. Podle výsledků výzkumu zaměřeného na zdraví páteře, který prováděla universita Cornell a také Centrum klinického výzkumu v Clevelandu, dokáže několik opravdu velmi jednoduchých změn pracovních podmínek této bolesti zamezit. Co tedy radí fundovaní odborníci ?

1. Držte hlavu vzhůru

Snažte se zvedat hlavu a držet ji i ramena zpříma, nepředklánějte se.

2. Přitáhněte si myš blíže

Ideální je, leží-li myš přímo vedle klávesnice, aby při práci s ní nebylo třeba se natahovat, napínat rameno, paži nebo zápěstí.

3. Židli vybírejte pečlivě

Vyberte si takovou, která umožní spodní části páteře odpočívat. Opěradlo zlehka zakloňte, abyste mohli sedět mírně odkloněni od stolu.

4. Dýchejte břichem

Při každém vdechu usilujte o přiblížení středu břicha k páteři; podpoříte tím svalstvo a horní část těla.

5. Při sezení se nenaklánějte

Vzdálenost mezi trupem a monitorem by měla odpovídat natažené paži. Monitor by měl být zhruba 5-7 cm nad úrovní očí.

6. Nohy mají stát na zemi

Mějte je postavené na podlaze, chodidla na šíři ramen od sebe, v kolenou a kotnících s nevelkým napětím.

7. Dělejte přestávky

Minimálně dvakrát za hodinu od stolu vstaňte. Projděte se na toaletu, dojděte si pro vodu, nebo jen udělejte několik jednoduchých kruhových pohybů rameny, abyste snížili napětí v plotýnkách a rozproudili krevní oběh. Navíc budete klidnější a méně náchylní k stresu.

8. Najděte správný úhel sklonu

Nohy mají s kotníky svírat pravý úhel (90 stupňů). Udržuje to páteř ve správné poloze.

9. Napřimte ramena

Stlačte je poněkud nazad, lehce povolte dolů a držte nad boky. Představujte si, že máte na hlavě talíř, který nesmí spadnout.

10. Přestaňte mhouřit oči a krabatit čelo

To se velmi často stává, pokud místo pevného počítače používáte notebook. Ustavičně se musíte předklánět, abyste dosáhli na klávesnici nebo něco líp rozeznali na monitoru. Jednou z cest k řešení je pořídit si zvláštní monitor a klávesnici.

11. Nekřižte nohy

Když jednu nohu zkříženě zasunete za druhou, těžko udržíte páteř a ramena ve vzpřímené poloze. Riskujete útisk pánevních svalů a zvyšujete riziko vzniku křečových žil, neboť ztěžujete průtok krve. Zkrátka – narovnejte se a zároveň uvolněte.

12. Nepřidržujte telefon ramenem

Když člověk dělá více věcí, je přidržování telefonu ramenem u ucha zcela instinktivní záležitost, ovšem má to hrozivý dopad na krční páteř. U každého hovoru delšího než pět minut použijte sluchátka nebo hlasitý telefon.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz Začněte svoji cestu za tělem snů teď hned!

=========
11 způsobů rozvíjení bystré mysli
Energetický význam správného držení těla