Stres, nervové a citové vypětí a stavy přetíženosti zná prakticky každý. Spokojenost se životem se při nich drasticky snižuje. Pod tíhou podobného stavu opouštějí někteří lidé své blízké, propadají závislostem (herním, potravinovým, chemickým) nebo fyzicky onemocní (pokles imunity, psychosomatické vlivy).
Dalšími příznaky stresu jsou:
– neuspořádané myšlenky, neklid
– potíže s koncentrací
– podrážděnost, popuzenost
– neschopnost uvolnit se
– sklíčenost
– spavost nebo naopak nespavost
– nervové tiky a zlozvyky (kousání nehtů, kouření, vytrhávání vlasů ap.)
Je velmi důležité včas si svůj stav uvědomit a věnovat mu pozornost. To, jak se cítíme, můžeme a musíme ovládat. Mnoho lidí se intuitivně uchyluje k určitým přirozeným zpsobům zvládnutí situace: dlouhému uzdravujícímu spánku, vodním procedurám, procházkám a pobytu v přírodě, pozorování krajiny, masážím, poslechu hudby, ke sportovní činnosti, tanci či jiné fyzické aktivitě, k humoru, myšlenkám na příjemné události, ke svým koníčkům, rozmluvám s blízkými lidmi ap.
Co je nejúčinnější?
Jestliže nás stresová situace zaskočila a potřebujeme se co nejdříve zklidnit a dostat do rovnováhy, je dobré mít v záloze také další způsoby.
1. Sledovat svůj dech
Ve stavu nervového a psychického vypětí bývá dech zpravidla rychlejší, dýchání je povrchní. To jenom posiluje podráždění nervových center. Uvolnění, zklidnění napomáhá dýchání pomalé a hluboké. Technika dýchání: Vestoje nebo vsedě se snažte uvolnit všechny svaly těla a soustřeďte se na dýchání. Měli byste cítit, jak se stává plynulým a snadným. Vnímejte, jak je vdechovaný vzduch chladný a vydechovaný teplý. Dýchejte pouze nosem, ústa jsou zavřená. Udělejte pomalý hluboký nádech (pohybuje se jen břicho, hrudní koš je v klidu). Zadržte dech na několik vteřin a proveďte dlouhý plynulý výdech trvající rovněž několik vteřin. Po 3-5 minutách takového dýchání zpozorujete, že váš stav je výrazně klidnější a více vyvážený.
2. Pozorovat napětí v těle
Pohodlně se usaďte nebo položte, pozorujte dýchání. Snažte se, aby bylo stejnoměrné a klidné, aby se vám dýchalo příjemně. Můžete zavřít oči a trochu se soustředit na svoje tělo. Vnímejte, JAK sedíte nebo ležíte, projděte se vnitřním zrakem po všech částech těla, od špiček nohou až po temeno. Všímejte si, kde, v jakých částech cítíte nelad nebo napětí. Vynasnažte se tyto oblasti napnout ještě více, co nejvíce dokážete. Potom napětí rychle uvolněte. Opakujte to několikrát, pak se pohybujte v těle dál. Můžete si přidat lehkou automasáž.
3. Vizualizace
Už jsem se zmínila, jak může pobyt v přírodě a její pozorování blahodárně působit na psychický, emocionální stav. Stejnou pomoc nám může poskytnout naše vlastní představivost. Představte si nějaké malebné, příjemné a bezpečné místo. Může to být nějaký přírodní kout, kde už jste byli, nebo jiné místo, kde je vám dobře. Vzpomínejte, jak jste se tam cítili, jaké pocity jste měli po těle, snažte se si je vyvolat a znovu se do nich vžít.
4. Verbalizace
Zkuste své pocity vyjádřit slovy (v mysli, nahlas nebo na papíře). Když se pocity a emoce (cosi nepochopitelného a beztvarého) odívají do slov, stávají se pro nás srozumitelnějšími, ztrácejí nad námi sílu a my se stáváme jejich pány.
M. Skvortsová
Kde ztrácíme a nabíráme energii
Lekce uzdravující síly mysli od Louisy Hay