Životní energie – kde ji brát?

Často, když cítíme nedostatek energie, toužíme moci se dobít stejně jako dobíjíme mobil nebo notebook. Přitom téměř každý člověk má někde poblíž živoucí příklad někoho, kdo je plný energie vždycky – a může to být třeba i jeho vlastní babička nebo jiný daleko starší člověk. Protože nevíme, jak energii dobít, obracíme se k nárazovým prostředkům: naléváme se kávou, o víkendu vyspáváme až do pozdního odpoledne nebo pustošíme regály s energetickými nápoji v nejbližším supermarketu. Ovšem tento přístup nám může přionést leda závislost na kofeinu nebo pytle pod očima. Důležité a nezbytné je především pochopení skutečnosti, proč se nám vlastně životní energie nedostává. A pak už zbývá jenom maličkost: naučit se její rezervy obnovovat.

Kam mizí životní energie.

Začněme konstatováním, že životní energií je vybaven každý. Někdo jí má více, jiný méně, ale mají ji všichni. Problémem mnoha lidí je skutečnost, že zbůhdarma a nesmyslně svoji energii utrácejí, plýtvají s ní na všechny strany, aniž by si toho sami byli vědomi nebo si toho všimli. Když se rozzlobíme nebo cítíme vztek, energie od nás odchází. Jestliže přesmoc děláme něco, co se nám nelíbí nebo celý den sami sobě nadáváme pro domnělé či skutečné nedostatky, opět se zbavujeme energie. Stačí být neupřímní k jiným nebo k sobě – a zbavujeme se energetických zásob. Dlouhodobé, dávno usazené zvyky, stejně jako okamžité, instinktivní reakce na vnější podráždění – to všechno nám bere nemálo duševních sil. Přestaňte už rozhazovat jeden ze svých nejcennějších zdrojů a začněte si především jasně uvědomovat ty okamžiky, kdy o energii přicházíte. Jakmile si je uvědomíte, pro větší názornost si je vizualizujte. Když se s někým hádáte, zarazte se na okamžik a pozorujte, jak energie v podobě průzračné substance opuští vaše tělo. Ten obrázek se vám nejspíš nelíbí, co? Přestaňte tedy hubovat, nechte rozčilování a pokuste se konstruktivně řešit nedorozumění, které jste možná sami způsobili.

Další cesta, kterou nás opouští životní energie, souvisí s takzvanými energetickými upíry, s nimiž se dost často setkává v podstatě každý člověk. Způsob jejich působení je v zásadě primitivní a v drtivé většině případů zcela neuvědomělý: jsou to lidé, kteří pociťují permanentní nedostatek vlastní energie, proto u svého okolí provokují negativní emoce, které jsou vždycky energeticky silnější než ty dobré. Energii, která takto lidem utíká, si upíři hbitě přisvojují. Získávají tak dočasný klid a jejich agresivita se poněkud sníží až do příštího „záchvatu hladu“. Vybavte si například některé starší příbuzné, kteří se s postupujícím věkem mění v nepříjemné a postupně až nesnesitelné osoby. Ti se jednoduše přiživují energií svých mladších příbuzných, které záměrně vytáčejí na základě pranepatrných hloupostí. Před podobnými bezostyšnými upířími nájezdy se můžete chránit, pokud se je naučíte včas rozpoznávat, dokážete jim klást odpor a především se nenecháte vtáhnout do žádného konfliktu. Nenechte se stresovat a nenechte se ochuzovat o svoji energii. Zaujměte stanovisko, že poskytovat někomu takovému energii je přepych, který si nemůžete dovolit. Energii si raději nechejte pro sebe a využijte ji k účelům, které vám přinesou užitek.

Jak doplnit zásoby životní energie.

Veškerý vesmír je tvořen velice jemnou energií, z níž vzniká hmota vytvářející svět, který vnímáme a vidíme. Všechno kolem nás je energií. Existuje dosti způsobů, jak se touto energií dobít, když to potřebujeme. Tady jsou některé z nich:

Snažte se především být nějakou dobu v přírodě. Vracejte se do ní, kdykoli můžete. Hory, země, voda, stromy i jiné rostlinstvo jsou velmi silně nabité přírodní živly, zvláště na místech vzdálených velkému nahlučení lidí, tam, kde jak je den dlouhý se skoro s nikým nepotkáte. Určitě už jste na sobě někdy v životě pocítili blahodárný vliv spojení s přírodou. K obnovení sil stačí pobyt v ní, posílí ho dotek stromu, skály, vody. Nemáte-li žádnou možnost vyjet někam na venkov, procháýzejte se v parku. I tam se můžete dotýkat kůry stromů, kamenů, vodní hladiny. Můžete také zkusit meditovat Při meditaci si sami sebe představujte někde na břehu horského jezera, v lese nebo na louce.

Protože základ tohoto světa tvoří rovnováha, prochází každým člověkem dva proudy energie – zemská a kosmická. Energetické kanály v lidském těle jsou ucpávány a zužovány nesprávným způsobem myšlení, stejně jako nesprávným způsobem života. To se však dá změnit. Dvakrát denně provádějte následující meditaci: zavřete oči, uvolněte se a představujte si, jak z nebe do vaší hlavy vchází proud světlé kosmické energie, proniká celým tělem v oblasti páteře a odchází do země. Držte ve svém vědomí podobu tohoto proudu a představte si další, jasné a výrazné zářivé barvy, který vychází ze země a opět proniká celým vaším tělem, spojuje se v něm s proudem kosmickým a nakonec odchází vzhůru na nebe. Zadržte oba tyto energetické proudy v sobě tak dlouho, jak jenom dokážete. Tato meditace umožňuje obnovit energetickou rovnováhu a otevřít kanály ke stálému dobíjení energie ze země i z vesmíru.

Věnujte se józe Samo toto slovo označuje spojení, sjednocení, rovnováhu a vyváženost. Prastaré jógové cviky působí na lidské čakry a na energetické kanály člověka. Po cvičení jógy pocítíte energetický vzestup, příliv sil a inspirace.

=========
Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů
3 ranní procedury, kterými bychom měli začínat den