Když se duše vznáší. Jaký tanec si vybrat

Když-se-duše-vznáší

Chcete se učit tančit, ale nevíte, jaký tanec zvolit? Není se co divit, chytré hlavy napočítaly v celém světě celkem 4956 druhů tance. Pro každého z nás se však ideálně hodí vždycky jen jeden tanec. Ten, který odráží stav naší duše. Jaký tanec se ke komu hodí jsme se zeptali zkušené cvičitelky aerobiku a učitelky tance.

Každý tanec je především užitečný pro postavu. Je to totiž jak kardio zátěž, tak trénink koordinace a někdy i silové cvičení. To nejhlavnější jsou však emoce. Proto také na rozdíl od cvičení ve fitku tanec nikdy nikoho neomrzí. Pokud nás už nebaví jeden tanec, začneme zkoušet jiný. Vždycky se najde nový styl, nový rytmus.

Jak zjistit, jaký tanec se komu hodí? Samozřejmě, že nejjistější způsob je zjistit to přímo v praxi. Něco se však dá odhadnout i předem.

Vášnivá povaha
Jste temperamentní a libujete si v přepychu? Rádi děláte dojem a vždycky si vybíráte to nejlepší? Zkuste chodit na lekce strip dance, ragga jam nebo argentinského tanga. Mějte ovšem na paměti, že argentinské tango se tančí v páru. Vezměte si s sebou někoho, koho máte rádi. Tanec vás velice sblíží. Krom toho se naučíte dobře ovládat své tělo, procítíte je doslova od hlavy k patě. Navíc je to trénink vztahového souladu s jinými lidmi.

Název strip dance hovoří za vše, je to svádění v té nejčistší podobě. Představte si dívku na vysokých podpatcích v obepnutých šatech a záplavu pružných a plavných kočičích pohybů.

Další možností je ragga jam. Neuvěřitelně žhavý tanec, spojující africké rytmy a současné klubové tance: energické potřásání, výrazné pohyby boků spolu s měkkým našlapováním připomínají tance u ohně. Intenzivní pohyby výtečně protáhnou svalstvo nohou, hýždí, zad a hrudi. Ragga Jam se dokonale hodí těm, kdo chtějí zvětšit svou výdrž, zvládnout temperamentní rytmus a zlepšit celkovou koordinaci.

Belly Dance, známý břišní tanec, je také svádivým tancem. Ženám je velmi prospěšný, protože vibrace břicha skvěle masírují a tonizují vnitřní orgány. Kdo shlédne nějaké profesionální provedení, nejspíš neodolá a bud to chtít alespoň zkusit.

Romantická dívka
Jste něžná a citlivá? Zranitelná a křehká? Podnikání se vám hnusí a toužíte pracovat ve prospěch všeho lidstva? Samozřejmě přeháním, ale jsem si téměř jistá, že lidé tohoto či podobného typu by si zvolili klasiku. Doporučuji vyzkoušet body balet nebo port-de-bras.
Body Balet jsou pohyby klasického baletu adaptované pro moderní taneční studia a fitness centra. Tento tanec napomáhá protahování a upevnění svalstva, pružnosti páteře a pohyblivosti kloubů. Tělo se učí vybranému, ladnému pohybu a lehké chůzi, jakou mají baletky.

Zajímavou variantou tohoto tance je port-de-bras, který je jakýmsi „koktejlem“ klasického baletu, moderní choreografie, pilates a jógy. Je to neuvěřitelně pohledný a graciézní tanec, doslova let. Dává lidem lehkost pohybu, zbavuje neohrabanosti i nadváhy. Není to žádný div, protože při něm pracujete skutečně celým tělem, což se nedá například o cvičení ve fitness centru vždycky říci.

Osobitá dívka

Jste-li nezbedná a veselá a před každými šaty dáte přednost sportovnímu oděvu, pak je tancem pro vás hip hop, house dance anebo jazz funk. Výbuchy emocí, prudké pohyby a poskoky, styl a výrazná individualita, to jsou hlavní rysy soudobých klubových tanců. Žádný ostych a plnou parou vpřed!

Poslední dobou se v tancích projevuje tendence k improvizování na jakékoli hudební téma. A je jedno, použijete-li typické figury street dance nebo něco, co jste si vymysleli sami pro sebe. Tančete tak, jak vám velí duše! Improvizace je taneční tendencí 21. století.

Dívka jako permanentní svátek

Záříte a perlíte jako šampaňské? Vždycky s radostným úsměvem, vždycky veselá, nikdy bez nálady? Máte-li onen dar měnit svět kolem sebe ve svátek, rozhodně vyzkoušejte tance z oblasti Karibiku. Salsu, bachatu, merengue. K těmto tancům rovněž potřebujete partnera, neboť veškeré jejich kouzlo se projeví právě v páru. Dnes ale není nijak těžké najít i sólové tance stylu latino s prvky salsy. Hlavně tančete!

Ať už si vyberete jakýkoli tanec, vězte, že každý má svoje kouzlo. Každý budí silné emoce jak u tanečníka, tak u diváků. Tanečníci prožívají ty nejsilnější emoce, které nacházejí svůj výraz v tanci. Pokud jste dosud nezkoušeli tančit, začněte. Nikdy není pozdě. To u tance platí dvojnásob. Získáte mnohem víc, než jenom pružnější a štíhlejší postavu.

=========
Jak jednoduché věci mohou změnit náš život
Energetický význam správného držení těla