Svižně vyskočit z postele při první zazvonění budíku, rychle do sprchy, nasnídat se a hurá do práce! Víte, že při takovém přístupu budete méně výkonní, kvalita odvedené práce bude nižší a budete častěji nemocní? Daleko lépe na tom budou ti, kdo se po ránu povalují a ještě čtvrt hodinky protahují v posteli.
Příroda tento mechanismus nevytvořila náhodně. Protahovat se ráno po probuzení je vrozený reflex. Bylo by výborné, kdybychom se neostýchali a pořádně se protáhli i po každé hodině svého nehybného sezení u monitoru počítače.
Co nám protažení přináší?
Spouští životně důležité děje v celém organismu. Když vezmete hadici ke kropení zahrady a ve kterém koli místě ji ohnete, voda nepoteče, nebo poteče jen velmi málo. Totéž se děje s lidským tlem donuceným k nehybnosti. Přesněji – s jeho oběhovým systémem. Tělo je protkáno miliardami kapilár. Ne všechny jsou však otevřené a naplněné krví.
Když 8 hodin prospíme v podstatě v neměnné poloze, pouze s malými pohyby, stlačujeme po celou tu dobu své kapipláry na boku, na zádech nebo na břiše – podle toho, v jaké poloze rádi spíme. A když pak dalších osm hodin prosedíme v neměnné poloze u počítače, přetěžujeme cévy v jisté oblasti. Plus navíc obratle vlivem gravitace tlačí jeden na druhý…
Organismus fuguje podle pravidla «Každému to, co potřebuje». Proto když spíme, je svalstvo uvolněné a svalům se dostává přesně tolik krve, kolik potřebují ve stavu klidu. Pak se vzbudíme, svaly musejí tělo zvednout a uvést do pohybu. K tomu potřebují krve více. Jestliže tedy sotva otevřete oči postavíte tělo do vertikální polohy, organismus si s tím jistě poradí, ale celý den bude pociťovat následky tohoto stresu a zakoušet přetíženost. Abychom se vrátili k příkladu s hadicí: je to to samé, jako byste do ní naráz pustili vodu pod vysokým tlakem. Možná by tekla, ale možná také, že by hadice jednoduše pod tím náhlým náporem praskla.
7 dní sebelásky - Online Kurz Zdarma >>>
Otestujte své sebevědomí, úroveň energie, stav osobních hranic a vnitřní sílu >>>
Aby podobným excesům zamezila, nastavila příroda všechny savce na protahovací program. Ihned po probuzení si tímto způsobem v těle zlehka natahují všechny kosterní svaly, uvolňují klouby, napřimují páteř. To vše slouží jako mohutný signál k otevření kapilár. Množství vlásečnic nasycených krví ve svalu ve stavu klidu a svalu pracujícím se liší desetinásobky. Protahování je přípravou organismu k jeho běžné činnosti, je to svérázná rozcvička a uvolnění před plně bdělým a aktivním stavem. Ani běžné ranní cvičení vám nepůjde bez důkladného protažení po probuzení snadno. Kdo si zkrátka dovolí sladce a důkladně protáhnout celé tělo než vyleze z postele, dělá dobře pro své zdraví.
Abychom se protáhnout nezapomněli, je tato činnost u všech savců spojena s centry slasti. Protahování je stimuluje a zvedá nám tím náladu. Krom toho kladně ovlivňuje vidění, chuťový a hmatový aparát. Takže ten, kdo nelituje čtvbrthodinky na důkladné protažení, bude mít více užitku z rozcvičky, víc si pochutná na snídani a za volantem se bude cestou do práce cítit daleko jistější.
Lidské tělo moc dobře ví co a jak dělat, aby se správně probudilo. Podle tvrzení fyziologů první půlhodina po probuzení určuje, jakou budeme mít po celý den náladu. Prudké ranní pohyby a rychlé opuštění postele vám mohou přinést bolesti hlavy a únavu po celý den. Chcete-li získat vhodnou inspiraci, pozorujte někdy své domácí mazlíčky. Nikdo se nedokáže tak důkladně protahovat, jako psi a kočky. Zvláště kočky, které dokážou prospat celkem až 16 hodin denně, se této činnosti věnují často a rády. Totéž můžete pozorovat v ZOO u velkých šelem, které nehybnou polohu a téměř strnulé pozorování návštěvníků přes sklo ohrazujícího výběhu často prostřídají důkladným protažením včetně mohutného zívnutí. Protahují se nejen kočkovité, ale i jiné šelmy, například medvědi.
7 dní sebelásky - Online Kurz Zdarma >>>
Jak a proč rozmlouvat se svým tělem
Jak lidi ve skutečnosti vypadají