Příznaky poruchy funkce štítné žlázy, které nemusíte ani postřehnout

Hormony produkované štítnou žlázou zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle. Pokud jich štítná žláza produkuje málo nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví.

Onemocnění štítné žlázy postihuje nejméně pět až deset procent obyvatelstva. Polovina z postižených však o svém onemocnění neví, protože podceňuje nebo nerozpozná nespecifické příznaky, jako jsou únava nebo ztížená koncentrace.

Choroby štítné žlázy výrazně častěji postihují ženy, a to až pětkrát více než muže. U žen středního a vyššího věku tvoří výskyt 10 až 15 procent.

Jaké jsou příznaky poruchy činnosti štítné žlázy?

U zvýšené činnosti štítné žlázy:

1. Časté pocity slabosti

2. Bušení srdce

3. Padání vlasů

4. Podrážděnost, neklid

5. Zvýšené pocení, vlhké dlaně

6. Hubnutí bez ohledu na objem konzumované potravy

7. Nespavost

8. Žíznivost

U snížené funkce štítné žlázy:

1.Pocity únavy a slabosti

2. Stálý pocit chladu

3. Ztuhlé svalstvo, neohebné klouby

4. Zácpa

5. Nadváha i při redukci příjmu potravy

6. Křeče ve svalech, mravenčení

7. Suchost kůže i vlasů, pocity suchosti v hrdle

8. Neschopnost soustředit se

9. Poruchy sluchu

10. Níže posazený, zhrublý hlas

Příznaky onemocnění štítné žlázy jsou často přehlíženy proto, že se lidé chybně domnívají, že musejí být snadno rozpoznatelné a nepřehlédnutelné. Naopak často pokládají za projevy onemocnění štítné žlázy obtíže, které se štítnou žlázou souviset nemusejí. Nejčastěji je to přibírání na váze. Také s přibývajícími léty přibývají různé nemoci, které mohou příznaky počínající poruchy funkce štítné žlázy přehlušit, takže se snadno přehlédnou. Nebo jsou zkrátka pokládány za příznak stárnutí. Léčba je však důležitá, souvisí s celkovým zdravotním stavem a kvalitou života. Neváhejte, pokud některý z uvedených příznaků pociťujete, oslovit svého obvodního lékaře, který doporučí odborné vyšetření.

=========
Příznaky zvýšené hladiny estrogenu a 5 způsobů, jak ho uvést do rovnováhy
7 prostředků zlepšujících krevní oběh nohou