Příznaky zvýšené hladiny estrogenu a 5 způsobů, jak ho uvést do rovnováhy

Je-li hormonální rovnováha narušena, projeví se v organismu problémy. Existuje mnoho faktorů schopných ovlivnit hladinu některých hormonů směrem vzhůru nebo dolů. Znalost příčin a symptomů vám může pomoci zjistit, kdy věci nejsou jak by být měly a jak s touto situací naložit.

Estrogen patří ke skupině steroidů. Tato biologicky aktivní látka je hlavním ženským hormonem. Má životní význam pro udržení normální funkce ženského organismu. Tvoří se především ve vaječnících. Ovlivňuje nejenom fyzický, ale také psychický stav a vývoj. Zajišťuje růst a zrání pohlavních orgánů, správné fungování menstruačního cyklu, ženské utváření těla i typicky jemnou pokožku. Důležitou roli má pro zachování kyselého prostředí v pochvě. Estrogen tedy podmiňuje typické ženské znaky. V případě otěhotnění estrogen vyživuje oplodněné vajíčko. Ovlivňuje také pozornost a paměť. Je velmi významnou ochrana mozku v v průběhu stárnutí. Způsobuje rovněž náladovost a také depresivní stavy. Takzvaný premenstruační syndrom je rovněž záležitostí estrogenu.

Přirozenou cestou hladina estrogenu stoupá v období pohlavního dozrávání a těhotenství, více estrogenu však organismus produkuje také u žen s nadváhou, protože tukové buňky dokážou estrogen produkovat. Zvýšená hladina estrogenu může vést ke zvýšenému riziku rakoviny prsu a dělohy.

Příčiny přebytku estrogenu v organismu

Obezita

Vysoký krevní tlak

Cukrovka

Léky

Stres

Kardiovaskulární onemocnění

Nadměrná spotřeba alkoholu

Ekologické toxiny

Potraviny s vysokým obsahem určitého typu fytoestrogenů (například sója)

Obvyklé příznaky zvýšeného estrogenu:

Nepravidelnost menstruačního cyklu

Snížené libido

Změny nálad

Neklid

Deprese

Nespavost

Dysfunkce štítné žlázy

Pomalý metabolismus

Zvýšení váhy

Padání vlasů

Studené ruce a nohy

Bolesti hlavy

Únava

Jak snížit hladinu estrogenu

Pokud můžete potvrdit alespoň polovinu z vyjmenovaných příznaky, poraďte se s lékařem, abyste získala jistotu, zda vaše tělo produkuje nadměrné množství estrogenu. Jenom lékař s může s jistotou určit příčiny vašich potíží a a správnou medikací. Existují i přirozené cesty, kterými můžete pomoci úroveň estrogenu ovlivnit a uvést svou hormonální rovnováhu do pořádku, například různé bylinné preparáty. Vždy však nejdříve konzultujte lékaře.

Sama můžete vyzkoušet a použít následující:

1. Vyhněte se alkoholu

Játra mají na starosti metabolismus estrogenu. Alkohol jejich funkci narušuje, takže hladina estrogenu bude stoupat.

2. Vyhýbejte se chemii v potravinách

Mnoho chemických látek v průmyslově vyráběných potravinách a také pesticidy se v organismu chová jako estrogen. Vyhýbejte se proto těmto zdrojům a snažte se je nahradit potravinami přírodního původu a z čistého prostředí, abyste nedodávala tělu cizorodé chemikálie například z plastových obalů, krémů na opalování nebo osvěžovačů vzduchu, antibiotika nebo růstové hormony podávaná hospodářským zvířatům a rybám v umělých chovech.

3. Fyzická aktivita

Už mírné cvičení snižuje nadbytek estrogenu asi o 7 procent. Ztráta váhy, neboli snížení objemu tuku v těle rovněž vede ke snížení produkce estrogenu.

4. Rozmarýn

Základní složka prostředků ovlivňujících hladinu estrogenu. Stimuluje průtok krve k mozku, posiluje imunitní systém a podporuje funkci štítné žlázy. Antioxidanty, které obsahuje, zlepšují paměť, tlumí svalové bolesti a také stimulují růst vlasů. Výzkum prokázal, že vzájemné působení hlavních složek rozmarýnu a estrogenových hormonů je bezpečné a přirozené.

5. Odtučněné lněné semínko

Odtučněná mouka ze lněných semen působí antiestrogenově – při pravidelné konzumaci organismus produkuje méně estrogenů. Smíchejte lžíci odtučněného semínka a ovesných vloček a zamíchejte do jogurtu.

=========
Změňte svůj pohled na svět a mikroby nebudou mít šanci
7 prostředků zlepšujících krevní oběh nohou