12 důvodů ke kontrole funkce štítné žlázy

stitna-zlaza

Hypotyreóza je snížená funkce štítné žlázy při nedostatečné sekreci tyroidálních hormonů. Častěji se s ní setkáváme u žen. Diagnostika je složitá, neboť onemocnění dlouho probíhá prakticky bez příznaků. A když pociťujeme ospalost, malátnost či bolesti v kloubech, často vše připisujeme avitaminóze nebo přepracovanosti. Hormony štítné žlázy ovlivňují činnost všech orgánů. Proto je tak důležité odhalit problém včas a začít se léčit na endokrinologii.

Příznaky onemocnění štítné žlázy

 1. Skleslost a deprese

Nedostatečná sekrece hormonů štítné žlázy je často příčinou sklíčenosti, apatie a deprese.  Sekrece těchto hormonů souvisí totiž přímo s vyplavováním serotoninu v mozku.

Přemíra hormonů štítné žlázy nás naopak činí agresivními, podrážděnými a neklidnými.

 1. Zácpa

Jeden z nejčastějších příznaků snížené funkce štítné žlázy. Výpadky v její činnosti narušují trávení a způsobují zácpy. Nemocní si rovněž stěžují na říhavost a pocit plnosti žaludku.

 1. Spavost

Lidé s hypotyreózou mohou spát i 12 hodin denně řadu dní po sobě a přitom se cítit unavení. Stálá ranní malátnost a spavost jsou velmi varovné signály.

 1. Vypadávání vlasů a suchost pokožky

Zpomalená látková výměna způsobená hormonální disbalancí je příčinou nedostatečné výživy kůže a vlasů. Jejich stav se zhoršuje. Matné oči, bledá pokožka s nádechem do žluta, to je typický obraz člověka trpícího hypotyreózou.

 1. Přibývání na váze bez zjevné příčiny

Náhle zvýšení váhy bez jakékoli zřejmé příčiny je velmi závažným příznakem. Všechny snahy o snížení váhy jsou přitom marné.

 1. Snížené libido

Nedostatečná funkce štítnice má za následek sníženou produkci hormonů vyvolávajících pohlavní touhu.

 1. Svalové bolesti a křeče

Nedostatečný objem hormonů štítné žlázy může vést k poškození neuronů vedoucích mozkové signály do ostatních částí těla. Dochází proto k nejrůznějším svalovým stahům a křečím i k ochrnutí končetin.

 1. Poruchy srdečního rytmu

Také poruchy srdečního rytmu, jeho zpomalení nebo zrychlení, stejně jako bolesti v oblasti srdce mohou nasvědčovat nedostatku hormonů štítné žlázy.

 1. Roztržitost

Výpadky v činnosti štítné žlázy poškozují paměť a vedou ke snížení pracovní schopnosti. Pro postiženého je těžké vnímat a uchovat novou informaci. Ženy mají sklon připisovat to vrozené zapomnětlivosti. Je-li však neduh léčen, roztržitost i zapomnětlivost se vytrácejí.


 1. Pokles arteriálního tlaku

Snížený arteriální tlak spolu s celkovou malátností, spavostí a roztržitostí jsou závažnými důvody k vyhledání lékařské pomoci.

 1. Otoky

Zvětšení jazyka, stopy zubů po jeho stranách, opuchlý obličej a končetiny. Zmáčkneme-li otok prstem, jamka po stisku nepřetrvává. To vše jsou zjevné symptomy hypotyreózy.

 1. Nepříjemné pocity na šíji

Postižený mívá pocit „knedlíku v krku“, nepříjemné pocity na šíji, objevit se může nepřirozený chrapot. Zvětšení štítné žlázy je alarmujícím symptomem a signálem nezbytného vyhledání lékaře.

Věnujte patřičnou pozornost signálům svého organismu. Pomůže vám to uchovat si zdraví po dlouhá léta. „Obyčejná“ bolest svalů může někdy upozorňovat na závažné onemocnění.

ŽIJTE V TĚLE, VE KTERÉM CHCETE ŽÍT - 31-denní videokurz 

Chcete vylepšit svoji fyzickou formu, být štíhlejší nebo si prostě upevnit zdraví? ZAČNĚTE SVOJI CESTU ZA TĚLEM SNŮ TEĎ HNED! 
=========
Čínské kuličky upevňují zdraví. (15 minut denně).
Co říkají tukové vrstvy uložené v různých částech těla