Překvapivý prostředek proti nespavosti

Bílý šum se může stát překvapivým řešením problémů s usínáním.

Teprve nedávno jsem zjistila, že existuje tak zvaný bílý šum, který má na člověka uklidňující a přímo uspávací vliv a dokáže odstínit i rušivé nepříjemné hluky v okolí. Je to vlastně kombinace všech možných zvukových frekvencí, nespočet tónů znějících najednou, ve stejný okamžik. Znějí monotónně, jako zapnutá pračka nebo kuchyňská digestoř. Ovšem v přírodě najdeme mnohem malebnější zdroje bílého šumu – například vodopád, hlas cikád, šumění deště nebo mořských vln. Nejsou jen krásné a uklidňující, ale dokáží odstínit všechny další zvuky.

Jak tedy funguje bílý šum?

Má schopnost nivelizovat nejrůznější zvuky, takže lidský mozek jim přestává věnovat pozornost nebo v ní alespoň velmi ochabuje. Americký neurovědec, psycholog Seth Horowitz z Brownovy university v Providence, se sluchem a jeho vzájemným vztahem s lidskou myslí zabývá dlouhodobě. Podle jeho názoru funguje lidský sluch jako ochranný signalizační systém i v době, kdy člověk spí.

Ve spaní nevěnujeme pozornost nejrůznějším zvukům pozadí, dokud je náš vnitřní radar nezaznamená jako hodné pozornosti.

U hluku, který nám brání usnout, není nejdůležitější jeho hlasitost, ale kontext.

Každý nepochybně zná příklad matky, která dokáže klidně spát při puštěné televizi, ale okamžitě se probudí při nepatrném zakňourání dítěte v postýlce.

Každý z nás si ostatně platnost tohoto principu může ověřit sám na sobě, když požádá své rodinné příslušníky, aby na něj potichu zavolali poté, co usne.

Když v ložnici zapojíte zdroj bílého šumu, uvádíte v chod princip, kterému se říká maskování zvuku.

Jako analogie nám může posloužit příklad se světlem. Jestliže rozsvítíme baterku v tmavé místnosti, bude její světlo dobře viditelné. Pokud totéž uděláme v místnosti dobře osvětlené, dá se světlo baterky sotva zpozorovat.

Bílý šum zapojený při spaní vytváří umělé zvukové pozadí, a nutí tak náš mozek snížit vnímavost k ostatním zvukům. V důsledku toho se prodlouží doba spánku i jeho kvalita, a to až několikanásobně.

Podle názoru odborníků působí bílý šum na lidský mozek tonizujícím způsobem. Při správném nastavení dokonce může stimulovat rychlejší obnovu mozkové aktivity při přetížení, stresu a nemocech.

A nejen to. Bílý šum dokáže mozek nejenom uklidnit vytvořením zvukové kulisy příhodné ke spánku, ale částečně také blokuje negativní emoce a dráždivé faktory.

Psychologové doplňují přehled užitečných vlastností bílého hluku závěry o jeho zcela výjimečné prospěšnosti pro mladý, utvářející se organismus, to jest pro děti.

Bílý šum o správné frekvenci a správně dávkovaný podporuje pevný a zdravý spánek kojenců.

Zdroje bílého šumu, kterým se někdy říká roztomile „šumítka“, jsou využívány nejenom jako monotónní spánková kulisa, ale také k překrytí hučení v uších, kterým trpí řada lidí. A kromě jiného mohou sloužit i k ochraně soukromí, pokud si nepřejeme, aby někdo naslouchal našim rozhovorům s jinými lidmi.

Podle výsledků sociologického průzkumu však 30 procent dospělých vůbec pojem bílého šumu nezná, nebo o jeho vysoce užitečných vlastnostech pochybují.

=========
Jak na lidské zdraví působí spánek v chladné místnosti
10 jednoduchých jógových pozic pro zdravý spánek