Každý by si rád uchoval dobrý zrak po dlouhá léta. Bohužel však oční onemocnění patří k nejrozšířenějším. Přitom 80 procent informací získává člověk prostřednictvím zraku. Proto také kolem otázky „Jak si uchovat ostrost vidění“ vzniká a přežívá tolik mýtů. Časopis Slimmers, který je vydáván ve Velké Británii, dal dohromady mýty, fakta a rady, které umožní uchovat si zdravý zrak co možná nejdéle.
Mýtus č. 1: Výživa nemá na zrak žádný vliv
Omyl. Plnohodnotná pravidelná strava je nejdůležitější podmínkou zdraví organismu, včetně zdraví zraku. Pro dobrý zrak jsou nezbytné vitamíny A a E a vápník, užitečné jsou tvaroh, borůvky, žlutá a oranžová zelenina a ovoce, vaječný žloutek.
Mýtus číslo 2: Moderní počítače zrak nekazí
Tento mýtus se nejspíš zrodil na základě skutečnosti, že moderní monitory nové generace ve srovnání s těmi minulými jsou prakticky bez vyzařování. Moderní počítače a monitory jsou bezesporu mnohem dokonalejší, produkují mnohem méně elektro smogu a způsobují očím a organismu menší škody. To však neznamená, že jsou absolutně bezpečné..
Za prvé, při práci s počítačem, stejně jako při jakémkoli jiném pozorování předmětu nablízko, se oči silně unavují. Za druhé, monitor vysílá odlesky. Za třetí, oči přijímající svítící, zářící obraz jsou ve velkém napětí. Za čtvrté, při práci s počítačem člověk daleko méně mrká, což vede k suchosti očí. Podobný vliv mají i jiná elektronická zařízení. Při práci na počítači je tedy třeba dodržovat určitá pravidla:
1) Na obrazovku nemá dopadat světlo vytvářející odlesky.
2) Display by měl být od očí vzdálen 60-70 cm.
3) Každé dvě hodiny je třeba udělat si přestávku minimálně na čtvrt hodiny. Můžeme ji využít k oční gymnastice nebo masáži víček.
4) Doporučujeme postavit si před sebe nějaký kontrastní předmět, na který čas od času přenesete pohled.
Mýtus číslo 3: Děrované brýle zlepšují zrak
Perforované, nebo také děrované brýle zrak nezlepšují. Jejich efekt se podobá efektu, jakého dosáhneme přimhouřením oka. Když si takové brýle nasadíme, viděný obraz se zostří proto, že oko hledí malými otvůrky. Brýle tedy ovlivní okamžité vidění, nikoli zrak jako takový. Navíc až hraničně limitují periferní vidění.
Mýtus číslo 4: Brýle k počítači chrání zrak
Nelze potvrdit jednoznačně. Počítačové brýle zvyšují kontrast zobrazení a chrání oči před odlesky. Užitečnost používání těchto brýlí při práci s moderními monitory je sporná. Někteří oftalmologové se domnívají, že nepřinášejí žádný užitek, jiní tvrdí, že lidé, kteří počítačové brýle používají, si méně často stěžují na únavu očí.
Mýtus číslo 5: Oční gymnastika k ničemu není
Nesprávné tvrzení. Cvičení velmi účinně protáhne oční svaly, zmírňuje v nich napětí a snižuje únavu očí. Takže podceňovat oční gymnastiku opravdu není dobré. Tím spíš, že cviky jsou jednoduché, časově nenáročné a cvičit je lze prakticky všude – doma i v zaměstnání, v MHD nebo v autě při dopravní zácpě:
1) Po dobu jedné minuty rychle střídejte silné přimhouření a otevírání očí.
2) Zaujměte pohodlnou pozici s napřímenými zády a šíjí a kružte očima nejprve pětkrát po směru hodinových ručiček, potom pětkrát proti němu. Důležitou podmínkou je, že hlava musí zůstat nehybná.
3) Položte ukazováček na špičku nosu, zaměřte pohled na prst, třikrát zvolna a zhluboka nadechněte a vydechněte a pomalu prst vzdalujte od špičky nosu na délku natažené paže. Stále ho přitom fixujte očima. Opakujte dva až třikrát.
4) Postavte se k oknu. Najděte si na něm nějaký bod nebo nalepte malý obrázek, případně najděte co nejbližší bod či předmět hned za sklem. Potom si vyberte naopak bod či objekt co nejvzdálenější. Zavřete nebo zakryjte jedno oko, pozornost druhého soustřeďte na několik sekund na blízký bod a pak ho převeďte na bod vzdálený. Opakujte desetkrát pro každé oko.
5) Intenzivně si mněte dlaně, zavřete oči a teplé dlaně položte na víčka. Opakujte třikrát.
Toto cvičení má preventivní účinky a v některých případech může dokonce zlepšit zrak – záleží na příčině potíží.
Mýtus číslo 6: Brýle a čočky kazí zrak
Oftalmologové ujišťují, že správně zvolené prostředky zrakové korekce nemohou způsobit žádnou škodu. Naopak dávají člověku se slabším zrakem možnost vidět tento svět jasně a ostře. Dětem je třeba brýle pro vidění na dálku sundat, když sledují nějaký blízký objekt.
Mýtus číslo 7: Fyzická aktivita nemá na zrak vliv.
Další mýtus, stvořený nejspíš lenochy. Fyzická aktivita naopak uchování zraku napomáhá. Za podmínky, že lékaři nedoporučují opak, což se stává při těžších formách postižení zraku. Nedávné výzkumy například potvrdily, že hraní badmingtonu a tenisu zvyšuje zrakovou ostrost u dětí.
Jóga má některé pozice zaměřené na podporu a uchování zraku:
1. Šíršásana — stojka na hlavě.
2. Sarvangásana — stojka na lopatkách, také „svíčka“.
3. Akárana dhanur ásana (Šíp a luk).
Plus všechny další pozice a cvičení zaměřené na uvolnění očí a zlepšení zraku. Málo pohybu v životě škodí nejen postavě, ale také zraku.
Oči nepřetěžujte, pravidelně preventivně navštěvujte oftalmologa a nebuďte líní oči procvičit. Budete-li se o ně dobře starat, budou vám dlouho dobře sloužit.
Desatero pro ochranu zraku před negativním působením elektroniky
Pět příznaků nedostatku bílkovin v organismu