Čím hrozí odmítání čepice ve studených a mrazivých dnech?

Jakmile rtuť teploměru poklesne k nule, začněte nosit čepici. Že vám to připomíná maminčino nebo babiččino napomínání ve školních letech? Víte, že odmítání pokrývky hlavy za studeného počasí může vést k cévnímu onemocnění, způsobit celkovou tělesnou indispozici, stát se příčinou padání vlasů nebo zánětu dutin?

Každý den je teď o něco chladněji. Nastává čas tlustých ponožek, rukavic a mohutných šál. Jenom k té čepici má spousta lidí už od dětství nepřátelský vztah. Hlava mrzne stejně jako jiné části těla a ignorování této skutečnosti může způsobit závažné zdravotní problémy. Neměli bychom preferovat účes před tělesným zdravím. Nezapomínejte, že tělesné teplo odchází také prostřednictvím hlavy.

5 důvodů proč si nasadit čepici

1. Snížení obranyschopnosti

Prostydnutí hlavy vede k rychlému celkovému oslabení organismu. Zvyšuje se riziko rozvoje nejrůznějších onemocnění. Viry a bakterie se drží těch, kdo si nechávají prostydnout hlavu. Pokud jste nedávno prodělali nastuzení, měli byste čepici nosit přímo povinně, protože riskujete nepříjemnou recidivu a zánět dutin.

2. Onemocnění uší

Bez pokrývky hlavy strádají především uši. Ve studeném větru promrznou nejdřív a začínají bolet. Stejně tak se budou ozývat, když z mrazu vejdete do teplé místnosti. Prudké změny teplot uši snášejí velmi špatně. Zvyšuje se tak možnost rozvoje ušního zánětu. Když vás v uších začíná píchat, je to první vážný varovný signál. Stav sluchové trubice přímo souvisí se stavem nosní sliznice i mandlí. Je-li poškozen, následují angíny, záněty čelních a nosních dutin a záněty ucha. K tomu vnější ucho snadno omrzne. Nemusí dokonce být ani pod nulou.

3. Vypadávání vlasů

Cévy, jak známo, se s chladem stahují. To vede ke zhoršení výživy vlasových cibulek, vysychání pokožky hlavy a v důsledku toho někdy až k padání vlasů. V lepším případě vlasy pouze ztrácejí lesk a jsou křehké a lámavé. Nenošením čepice tedy svůj účes chráníte velmi spornou cestou. Muži s počínající pleší nenošením pokrývky hlavy stav jenom zhoršují.

4. Bolesti hlavy

Vznikají v důsledku toho, že nosní dutiny se nejprve zúží a potom silně rozšíří. Tyto prudké přechody podráždí receptory bolesti. Jiný výklad uvádí, že příčinou je zesílený příliv krve do mozku, k němuž po pobytu v mrazivém vzduchu dochází. Prudká bolest hlavy může v důsledku toho trvat kolem 20 vteřin, pokud však jsou cévy silněji zasaženy, mohou vás bolesti hlavy trápit dlouhodobě.

5. Problémy s lícními nervy

Studený vítr a mráz působí obecně na nervovou soustavu velmi výrazně. Krevní zásobení prochází prudkými změnami v souvislosti se zužováním cév vyvolaným chladem. Zúžení cév může způsobovat velmi nepříjemnou neuralgii lícního a trojklanného nervu. Prochladnutí může rovněž způsobit obrnu lícního nervu a částečnou nehybnost tváře a rtů.

Pokud kategoricky odmítáte nosit čepici, zkuste ji v mrazivém počasí a větru nahradit alespoň kapucí. Ochrání vás před nejhorším a k účesu je více šetrná. Navíc ji můžete třeba v MHD pohodlně a rychle sundat.

=========
Co se děje v lidském těle ve studené sprše
Změňte svůj pohled na svět a mikroby nebudou mít šanci