Jak si o víkendu odpočinout, abychom do práce šli s čerstvými silami

vikend

Nejen neschopnost, ale doslova neumění odpočívat je pro mnoho lidí velikým problémem. Odtrhnout se od práce nebo sledování zpráv je pro ně úkolem nad jejich síly. Důsledkem bývá vyhoření a samozřejmě pokles pracovní výkonnosti. Nejlepším protijedem je dobře volený odpočinek. Můžete si ho připravit na nejbližší víkend. Uvádíme čtyři příklady, jak se dá ve volných dnech odpočívat tak, abychom nabrali čerstvé síly na pondělek.

1. Zkroťte svou výkonnost.

Schopnost dělat několik věcí najednou je snad chvályhodná v práci. Doma nemusíte svou efektivitu nikomu dokazovat, proto opravdu nemá smysl číst si zprávy na běžícím pásu a zároveň poslouchat, co říká redaktor. Soustřeďte se na nějakou jednu věc. Například přesaďte kytky! Nebo si přestavějte nábytek v pokoji. Dráždidla typu televize ani nezapínejte. Televizor vypněte a pusťte si příjemnou hudbu.

2. Nechte plány být.

Zapisujete si do diáře i efektivní způsob trávení volna?

Vraťte diář do kabelky nebo aktovky a … mávněte nad ním rukou.

Raději se projděte v alejích parku, courejte po obchodech jen tak, pro tu podívanou, otevřete nějakou pěknou knížku a znovu si ji přečtěte.

Jakmile si připustíte, že byste si ve volných dnech chtěli něčím udělat radost, přestanete myslet na návrat do práce.

3. Tisíc a jedna.

Pokud nevíte, čím zaplnit volný den, věnujte ho drobným maličkostem. Upečte babiččin oblíbený koláč, vytřiďte fotky z dovolené a zajděte si konečně k holiči.

Volný čas využijte s maximálním osobním prospěchem.

 4. Navštivte vlastní nitro!

Pokud jste uvízli v zácpě, nehledejte okamžitě mobil. Rozhlédněte se kolem. Využijte podobné chvíle k soustředění na sebe sama.

Jakákoli zastávka je dobrým oddychem před cestou dál. Nepromarněte ji! Do práce se vrátíte s novým elánem a novými nápady.

=========
Bojujeme s ospalostí: mýty a fakta
Jak jednoduché věci mohou změnit náš život