Jak se každý den stávat lepší verzí sebe samého

„Je zapotřebí daleko víc odvahy k tomu, abyste dali najevo nejistotu, než abyste ji skryli. Potřebujete daleko víc odvahy k tomu, abyste lidem důvěřovali, než abyste jim vládli. K tomu, abyste se drželi promyšlených zásad a ne jen slepých reflexů, v sobě musíte najít mužnost nebo ženskost. Pevnost se projevuje především duchem a v duši, nikoli ve svalech a nezralé mysli.“ Americký sportovec Alex Karras (1935-2012)

Život není snadná záležitost. Lidé se mohou stát šťastnými jenom tvrdou prací – ona je tím, co mění sny v realitu, ať si o tom kdokoli vymýšlí jaké chce teorie. Proto se snažte každé nové ráno uběhnout o něco víc, než jste uběhli včera a bojujte silněji, než se vám kdykoli před tím podařilo.

1. Někdy se vám zkrátka nepodaří všechno, co jste chtěli. Čím rychleji to pochopíte, tím rychleji se po neúspěchu dokážete znovu postavit na nohy. Nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, že vám všechno vyjde, nicméně, budete-li na tom tvrdě pracovat, určitě se to podaří. Proto se snažte nad problémy vítězit tak, že na nich budete pracovat. Pouze v takovém případě můžete buď dosáhnout úspěchu anebo získat cennou životní zkušenost. Vítězstvím dosáhnete úspěchu.

2. Právě v tuhle chvíli už existuje spousta věcí, o kterých nevíte. Člověk se učí po celý život. Učit se přestáváte teprve tehdy, když přestáváte žít. Dozvídejte se nové informace, přemýšlejte nad nimi a samozřejmě je využívejte ku svému prospěchu.

3. Zítřejší den nemusí nutně nastat pro každého z nás. Zrovna teď si kdosi kdesi na tomto světě cosi plánuje na zítřek, aniž by měl sebemenší tušení, že zítra zemře. Je to smutná skutečnost, ale je pravdivá. Nezapomínejte na to a snažte se trávit svůj čas s rozumem už dnes. Važte si každého svého naplno prožitého dne.

4. Mnoho věcí jednoduše nemůžete mít pod kontrolou. Utrácet svůj čas, nadání a emocionální energii na věci, které nejste schopni ovládat a řídit, to vede pouze ke zklamání, trápení a stagnaci. Vydávejte energii pouze na takové záležitosti, které jsou ve vašich silách.

5. Informace sama o sobě není v podstatě ještě znalostí. Znalosti přicházejí se zkušenostmi. Můžete nějaké zadání posuzovat třeba stokrát, ale veškeré diskuse o něm vám poskytnou jenom čistě filosofické vysvětlení. Abyste z toho získali nějaké poučení, nějakou lekci, musíte zadání pocítit sami na sobě.

6. Nemůžete se stát úspěšnými, pokud nevyznáváte nějaké hodnoty. Neutrácejte čas na to, abyste se stali úspěšnými, zkuste ho využít k tomu, abyste se naučili něčeho si vážit. Teprve až se naučíte cenit si světa kolem sebe, stanete se úspěšnými.

7. Někdo vždycky bude mít víc, než máte vy sami. Ať jsou to peníze, přátelé, nebo kouzelné fazole ve vaší sbírce, vždycky se najde někdo, kdo toho všeho budete mít víc, než máte vy. Zapamatujte si však, že nemá žádný význam, kolik čeho máte, důležitá je touha a úsilí mít mnohem víc.

8. Minulost nedokážete změnit. Jak kdysi prohlásila Maria Robinson: „Nikdo se nemůže vrátit do minulosti a začít všechno od začátku, každý však může už dnes vytvářet nový konec.“ Nemůžete změnit to, co už se stalo, můžete však začít na to jinak reagovat.

9. Jediný člověk, který vás může učinit šťastnými, jste vy sami. Prvopočátkem vašeho štěstí je váš vztah k sobě samým. Je samozřejmé, že vnější faktory mohou nějakým způsobem působit na vaši náladu, ty však konec konců nejsou natolik závažné, jako to, kým jste uvnitř, ve svém nitru.

10. Vždycky se najdou lidé, kterým se nebudete zamlouvat. Nemůžete pro každého znamenat hrozně moc. Bez ohledu na to, čím se zabýváte, tu vždycky bude někdo, kdo myslí a dělá věci docela jinak nežli vy. Proto se soustřeďte na to, co si z celého srdce přejete. Vše, co si o vás myslí a co vás říkají jiní lidé, nemá v podstatě žádný význam. Všechno, co vás musí vzrušovat je to, co si o sobě myslíte vy sami.

11. Nemůžete vždycky dostat všechno, co byste chtěli. Mick Jagger kdysi prohlásil: „Člověk nemůže vždycky mít to, co by chtěl, ale když se trochu vynasnaží, může mít to, co potřebuje.“ Rozhlédněte se kolem sebe. A važte si toho, co máte už teď. Mnozí lidé nemají ani to.

12. V životě se vám dostává toho, do čeho i vy sami vkládáte síly. Chcete-li být milováni, dávejte svoji lásku. Chcete-li mít přátele, buďte sami přátelští. Pokud chcete být bohatí, naučte se cenit si hodnot. Ve skutečnosti je to všechno velmi prosté.

13. Dobří přátelé přicházejí a odcházejí. Většina vašich školních přátel se nestane součástí vašeho života na vysoké škole. Většina těch, kdo s vámi studovali, nebude součástí vašeho profesionálního života. Většina vašich přátel z práce nebude nablízku, až se vám narodí druhé dítě. Přesto však někteří přátelé budou po vašem boku stále. Jsou to zejména ti lidé, kteří s vámi kráčejí životem, a pouze takových přátel je třeba si doopravdy vážit.

14. Děláte-li každý den jedno a to samé, brzdíte svůj vlastní rozvoj. Pokud se stále jen věnujete jedné věci, budete také stále jen jednu stejnou věc získávat. K osobnímu růstu může docházet pouze tehdy, když člověk mění svůj život, když se nebojí začít něco nového, když nemá strach opustit svoji komfortní zónu.

15. Nikdy nebudete plně přesvědčeni o tom, že se máte pustit do něčeho nového. Nikdo se nikdy necítil stoprocentně připravený ve chvíli, kdy se objevila příležitost. Většina opravdu velkých životních příležitostí nás donutí opustit komfortní zónu. Na to nebudete nikdy úplně připraveni.

A na závěr si pamatujte jednou provždy – když se pokoušíte stát se někým jiným, poškozujete toho, kým ve skutečnosti jste. Síla však přichází jenom k tomu, kdo se cítí dobře ve vlastní kůži.

=========
Jak se probudit. 7 kroků k vytvoření ranního pořádku, který budete rádi dodržovat
Pravda o tom, jak odpočinek na pláži působí na mozek