Jak se přestat hrbit. Cviky, po kterých budete vyšší a štíhlejší.

Když se člověk hrbí, předklání a choulí se směrem dopředu, povoluje a nechává klesnout ramena a stlačuje hrudník. K podpoře správného držení těla jsou tedy potřebné cviky, které přední část těla roztahují. Podívejte se, které to jsou.

Mnohé z nás od dětství pronásledovala rodičovská a později učitelská poznámka: „Nehrb se. Narovnej se.“ V dětství nám to lezlo na nervy, v pubertě jsme se z toho mohli zbláznit, a v dospělosti najednou vidíme, že správné držení těla má svá výrazná plus. Když se totiž člověk drží zpříma, vypadá vyšší a štíhlejší. A také sebevědomější. Je to jednoduché: způsob, kterým své tělo držíme v prostoru, odráží jeho vnitřní napětí a tahy. Jinak řečeno, jestliže se někdo hrbí, může za to nerovnováha v jeho těle. Jestliže tedy někdo pro své pohodlí nedokáže sedět na židli jinak než s jednou nohou zaháknutou kolem druhé, je jasné, že právě v této poloze se jeho tělesné svalstvo dokáže nejlépe uvolnit.

Jak se zbavit shrbených zad.

Z čeho taková nerovnováha vzniká? Poloha těla odráží veškerá poranění, která kdy člověk utrpěl, ať už jde o nějaké vrozené deformity nebo utržené drobné či větší úrazy. Stačí si vzpomenout, kolikrát za život zakopnul nebo uklouznul, kolikrát upadnul a narazil si záda, kostrč nebo zátylek. Těhotenství a porod, nošení miminka v náručí, jeho držení při kojení, to všechno podstatným způsobem ovlivňuje držení těla ženy. Tělo je nuceno přizpůsobovat se zátěži, zaujímat nepohodlné pozice a ještě více se nahrbovat kvůli udržení rovnováhy. To všechno samozřejmě zanechává výrazný otisk na stavu organismu jako celku. Pouhá snaha, pouhá vůle změnit takto vnucené držení těla v tomto případě jednoduše nestačí. Tělo se zkrátka jinak držet nemůže.

Samozřejmě, že když jde o důsledky úrazu, je k dosažení správného držení těla nezbytné především odstranit následky takového traumatu. S tím si výborně umí poradit osteopatie, což je léčebný systém, který se zabývá odstraňováním mechanických poruch kosterní soustavy. Avšak i bez ní můžeme držení svého těla podstatně zlepšit. Jestliže netrpíme následky úrazu, ale jde spíše o důsledek dlouhodobého přetěžování, je nejlepším prostředkem vhodná fyzická zátěž a cvičení.

Běhejte, plavte, tančete, hrajte různé pohybové hry, dělejte všechno, abyste zapojili do pohybu celé tělo, všechny svalové skupiny. Srdce ať zrychleně bije, plíce dýchají aktivněji a pot ať se z vás jen lije – pokud vám to ovšem dovoluje celkový zdravotní stav.

Pokud vytrváte, budete se den po dni cítit lépe. Nejde jenom o to, co uvidíte v zrcadle, ale o váš celkový pocit. Možná, že budete muset vyzkoušet více druhů různých pohybových aktivit, než najdete tu, která bude vyhovovat právě vám, ale tohle úsilí vám za to určitě stojí. Pokud máte ke sportu daleko, začněte každodenními procházkami. Stačí jít z práce pěšky, případně si procházku protáhnout, aby to bylo nějakých 40-60 minut. Je to skvělý způsob jak svaly zbavit napětí, které se v nich během dne nahromadí. Můžete si zacvičit také na hrazdě, ale musíte dodržet jednu podmínku: neseskakujte z ní, spouštějte se pomalu na zem.

Nezapomeňte podrobit pečlivé prohlídce svoje pracovní místo: pohodlná židle se sedadlem poněkud nakloněným dopředu, stůl s ideálně vyhovující výškou, možnost mít loket ruky, která pracuje s myší, položený na stole, monitor ve výši očí a zcela nezbytné krátké přestávky a protažení každých pětačtyřicet minut, to jsou nezbytné podmínky.

Když se člověk hrbí, předklání a choulí se směrem dopředu, povoluje ramena a stlačuje hrudník. K podpoře správného držení těla jsou tedy potřebné cviky, které přední část těla uvolňují a roztahují. Sestava, kterou tady uvádíme, umožňuje dokonalé protažení svalového řetězce přední části těla: od svalů na chodidlech přes holeně, stehna, přímý sval břišní, až po svaly přední části krku. Svalstvo zadního povrchu těla procvičíme v jednom z uváděných cviků také.
[sklik_avd2]
Důležité: cvičení má vám musí být příjemné. Můžete cítit i lehkou bolestivost či napětí a po cvičení příjemnou únavu.

  • Posaďte se na paty, zakloňte se dozadu, opřete se o ruce, nadzvedněte kolena nad podlahu a protahujte svalstvo přední části nohy od nártu přes kotník až po holeň.
  • Znovu sed na patách, záklon, opřete se dozadu o dlaně a zvedejte pánev vzhůru a dopředu. Napínáte a protahujete svalstvo přední části stehen.
  • Další cvik vnějšně připomíná jógovou pozici hada. Je to však jen vnější podoba. Výchozí pozicí je leh na břiše. Čelo máte položené na zemi, ruce natáhněte vzhůru podél těla. S nádechem se opřete o ruce, které posunete lokty na úroveň pasu, a zvedáte se nad podlahu. Bradu nezvedejte, držte ji vodorovně s podlahou. Ani prohnutí v pase není tak silné, jako u jógového hada. Cítit byste měli pouze napětí přímého svalu břišního. Ostatní zóny by měly zůstat bez napětí. Pokud nebudete hned zpočátku cítit napětí břišního svalu, nic se neděje – tréninkem správného napětí postupně dosáhnete.
  • Abyste pás uvolnili od zátěže, kterou představoval předchozí cvik, postavte se a uvolněně se předkloňte s rukama volně svěšenýma dolů. Zůstaňte tak 30-60 vteřin.
  • Postavte se před otevřené dveře. Opřete se vnitřní stranou předloktí o zárubně. Lokty musíte mít níž než ramena. Hrudník suňte kupředu. Protahujete tak svalstvo spodní části hrudníku. Nyní se opřete o předloktí, které posunete po zárubni nahoru – to znamená, že loket bude výš než ramena – a opakujte tlak na hrudník. Protahujete horní část svalstva hrudníku.
  • Nyní protáhněte přední část krku. Postavte se do stoje spatného, ruce jsou podél těla. Paže teď táhněte směrem dolů a mírně dopředu, zatím co bradu zvednete a upíráte ji vzhůru ke stropu. Cítíte při tom svalové napětí.
  • Celý soubor cviků zakončíte protahováním těla vzhůru. Postavte se na špičky, paže zvedněte vzhůru a konečky prstů je ze všech sil vytahujte nahoru. Hlavu nezaklánějte. Zkuste si představit, že vás nějaký vesmírný vysavač vytahuje vzhůru a vy jste stále vyšší a vyšší…

Ukazatelem správnosti provedení cviků vám bude pocit, že se tělo rozpohybovalo, uvolnilo, hrudník se otevřel, záda prohnula a brada teď úplně automaticky směřuje vzhůru…

=========
7 tajemství těch, kteří nikdy nejsou nemocní
7 potravin, které je dobré jíst pro rychlejší růst vlasů